Sledovali jsme ŽIVĚ volby v USA: Biden na volitele vede, Trump hrozí soudem

Po déle než rok trvající kampani míří Spojené státy do finále boje o Bílý dům. Ani mnoho hodin po uzavření volební místnosti není rozhodnuto, kdo se stane prezidentem. Za vítěze se prohlásil Donald Trump, na volitele však vede jeho demokratický vyzyvatel Joe Biden.

Donald Trump vs Joe Biden

22:05 - Dvoudenní online přenos z voleb v USA končí, za redakci serveru EuroZprávy.cz vám děkujeme za pozornost. Jméno nového prezidenta stále není známo, čeká se totiž na konečné výsledky v několika klíčových státech. Více hlasů volitelů má nyní demokratický vyzyvatel Joe Biden, magického čísla 270 ale nedosáhl. 

21:51 - Trumpova plánovaná tisková konference se zatím nekonala. Podle dostupných informací byla zatím odložena na neurčito. Jeho kampaň mezitím požádala soud o pozastavení sčítání hlasů také v Pensylvánii.

21:26 - Vůdce senátní většiny a Trumpův spojenec Mitch McConnell prezidentova slova o vítězství zmírnil, když později prohlásil, že to ještě chvíli potrvá, než sčítání hlasů skončí. "To, že řeknete, že jste vyhrál, je něco jiného než dokončit sčítání," řekl.

20:52 - Joe Biden má další důvod slavit. Podle projekce stanice CNN i podle agentury AP zvítězil v klíčovém severoamerickém státě Wisconsin. Bidenovo vítězství je ale velmi těsné a pokud je rozdíl menší než jeden procentní bod, může kandidát požádat o přepočtení. Šéf Trumpovy kampaně Bill Stepien už oznámil, že o to kampaň ve Wisconsinu požádá.

20:36 - Současný nájemník Bílého domu má v plánu veřejné vystoupení. Trumpova kampaň chce odpoledne (21:30 SEČ) ve Filadelfii uspořádat tiskovou konferenci.

20:24 - Tým úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa na sociální síti oznámil, že ve státě Michigan podal žalobu ke zdejšímu soudu. Žádá pozastavení sčítání hlasů.

20:08 - Připomeňme si aktuální skóre obou kandidátů ve sboru volitelů. Biden jich podle agentury AP získal na svou stranu 238, Trump 213. Pro vítězství v prezidentských volbách v USA musí kandidát získat nejméně 270.

19:37 - Americký prezident Donald Trump požádá o přepočtení volebních výsledků ve Wisconsinu. Oznámil to dnes šéf jeho kampaně Bill Stepien. Jde o jeden z klíčových států na severu USA s deseti voliteli, kde Trumpův soupeř Joe Biden v zatím nedokončeném sčítání vede o necelý procentní bod.

19:16 - Podle agentury AP ve Wisconsinu po sečtení zhruba 95 procent hlasů má Biden 49,6 procenta a Trump 48,9, zatímco v Michiganu po sečtení asi 96 procent hlasů demokrat vede o necelý procentní bod. V Pensylvánii podle AP po sečtení odhadem 64 procent hlasů Trump vede zhruba o devět bodů.

18:50 - Brazilský prezident Jair Bolsonaro před svými příznivci prohlásil, že si přeje, aby v amerických prezidentských volbách uspěl Donald Trump. Informuje o tom agentura AFP. Uvedl také, že má s republikánem Trumpem, ke kterému je v médiích často přirovnáván, dobrý vztah. 

18:28 - Americká poštovní služba (USPS) v noci dokončila soudem nařízené zpracování opožděných korespondenčních hlasů. Podle agentury Reuters to dnes oznámil mluvčí pošty. Federální soud v úterý poště nařídil, aby zpracovala veškeré opožděné korespondenční hlasy a neprodleně je doručila na místo určení. 

18:14 - Kampaň demokratického kandidáta amerických prezidentských voleb předpokládá, že Joe Biden je vítězem. Trumpova volební kampaň ale vystoupila hned vzápětí po Bidenově a oznámila, že počítá s tím, že započtení dosud nesečtených hlasů přinese vítězství prezidentovi. 

17:57 - Prezidentské volby v USA potvrdily rozpolcenost společnosti i politiky a slabiny amerického volebního systému, uvedl Institut Václava Klause v dnešním stanovisku na dotaz ČTK. Ve Spojených státech podle jeho zástupců mizí konsensus ohledně dalšího směřování země i světa. 

17:41 - Modré tsunami během amerických voleb se nekoná. O vítězi může rozhodnout jeden hlas.

17:22 - Do americké Sněmovny reprezentantů se znovu probojovaly čtyři demokratické poslankyně kolem Alexandrie Ocasiové-Cortezové, které patří k levicovému křídlu své strany a kvůli svému etnickému původu se loni staly terčem nevybíravé kritiky prezidenta Donalda Trumpa.

16:59 - Úřadující prezident Donald Trump na twitterovém účtu dál zpochybňuje některé výsledky, a to především ve státech ovládaných demokraty. Sociální síť opět připojila upozornění, že obsah příspěvku je sporný a zavádějící. 

16:31 - Podle profesora Michaela McDonalda z Floridské univerzity, který aktivitu voličů zkoumá, bude účast v letošních prezidentských volbách nejvyšší od roku 1900, kdy přišlo 73,7 procenta voličů. Vůbec nejvyšší celkovou účast mají podle dat výzkumného střediska United States Election Project působícího při Floridské univerzitě státy Minnesota, Wisconsin a New Hampshire.

16:09 - Hlavní akciové indexy ve Spojených státech zahájily dnešní obchodování růstem, i když výsledek prezidentských voleb v USA je zatím nejistý. Investoři předpovídali vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena, problémem by mohla být nejistota, kterou dosavadní sčítání hlasů přineslo.

15:42 - Evropě může být jedno, zda v amerických prezidentských volbách zvítězí republikán Donald Trump, nebo jeho demokratický sok Joe Biden, v žádném případě totiž nelze čekat volné obchodování. V rozhovoru se zahraničními korespondenty to dnes prohlásil odborník na německo-americké vztahy Josef Braml.

15:24 - Neočekávaně těsného klání o Bílý dům si všímají zahraniční média. Zatímco z Ruska znějí slova o "šílenství" amerických voleb, íránská televize nadnesla téma hrozící občanské války, píše zpravodajský web BBC.

14:55 - Letošní americké volby dnes přinesly další bezprecedentní situaci, když se nad ránem americký prezident Donald Trump ještě před potvrzením výsledků v krátkém projevu prohlásil za vítěze. Jeho projev přenášely živě všechny velké televizní stanice, některé ale přenos z Bílého domu přerušily ještě před koncem Trumpovy promluvy, aby divákům ihned připomenuly skutečný stav volebního souboje.

14:39 - Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) jsou napínavé volby v USA zajímavé i pro debatu o možné korespondenční volbě v ČR. Vyjádřil na twitteru také soukromý odhad, že uspěje Biden.

14:14 - Spojené státy v den letošních voleb zaznamenaly přes 90 tisíc nových nákaz virem SARS-CoV-2 a více než 1000 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Uvádí to dnes univerzita Johnse Hopkinse (JHU) i deník The New York Times (NYT),

13:53 - Na vyhlášení vítěze prezidentského klání se stále čeká v šesti státech: Georgii, Michiganu, Nevadě, Wisconsinu, Pensylvánii a Severní Karolíně. Biden by podle agentury Reuters k celkovému vítězství musel získat alespoň tři z těchto států, Trump nejméně čtyři. 

13:26 - Podle agentury AP měl dnes dopoledne SEČ Biden jistých 238 hlasů volitelů, zatímco Trump 213. AP ovšem na rozdíl od většiny předních televizních stanic Bidenovi přisoudila 11 volitelů Arizony. Trump si předtím připsal cenné výhry v Iowě, Ohiu, Texasu a zejména na Floridě.

13:14 - Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že bez ohledu na to, kdo vyhraje americké prezidentské volby, bude spolupráce mezi Českem a Spojenými státy ještě lepší než dosud. Řekl to na tiskové konferenci po dnešním jednání s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem. Zopakoval také, že je nutná obchodní dohoda mezi Evropou a USA. Oba politici se shodli, že nesmí být žádná právní nejistota kolem výsledků voleb.

12:28 - Povolební noc se ve Spojených státech chýlí ke konci, souboj mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho demokratickým rivalem Joem Bidenem ale zůstává otevřený. Pozornost země se nyní upírá k hrstce států, kde ještě pozorovatelé nemají jasno o vítězi. Podobně jako v roce 2016 by mohla rozhodovat trojice států v takzvaném Rezavém pásu, tedy Pensylvánie, Michigan a Wisconsin.

12:00 - "Trump chce nechat zneplatnit hlasy, které byly přijaty včas? Ale no tak, chlape, tohle není Bělorusko, ale USA," napsal na twitteru německý socialistický europoslanec Udo Bullmann v narážce na prezidentovo vyjádření, že chce výsledky z dosud nerozhodnutých států napadnout u nejvyššího soudu.

11:37 - Zdrženlivé reakce na napínavý volební vývoj ve Spojených státech znějí dnes ráno od představitelů Evropské unie a evropských politiků. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že EU chce bez ohledu na výsledek voleb pevné vazby s USA. Někteří europoslanci se kriticky vyjádřili k prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který se přes nejasné výsledky označil za vítěze voleb. Patrně jediným evropským lídrem, který již Trumpovi gratuloval, je slovinský premiér Janez Janša.

11:25 - Podle agentury AP nebylo jasné, jaké právní kroky by se mohl prezident pokusit podniknout. Hlasování v noci po celých Spojených státech skončilo a nyní už se hlasy pouze sčítají. V USA je naprosto běžné, že tento proces trvá řadu dní, přičemž ani letos nebude žádný stát přijímat korespondenční hlasy odeslané po úterním volebním dni.

11:11 - Pakliže by se americký prezident Donald Trump pokoušel soudní cestou zastavit řádné sčítání hlasů z letošních voleb, máme v pohotovosti právní týmy. Takto dnes reagoval štáb demokratického kandidáta Joea Bidena na projev, ve kterém Šéf Bílého domu avizoval právní kroky kvůli údajným volebním podvodům. Podle tábora bývalého viceprezidenta byly Trumpovy výroky nehorázné.

11:03 - "Jednou z mála věcí, které jsou zatím jasné, je to, že neuvidíme drtivé vítězství demokratů, které naznačovaly předvolební průzkumy," uvedl podle agentury Reuters analytik Chris Turner ze společnosti ING.

10:34 - Vystoupení Trumpa spustilo vlnu kritiky z různých stran. "Prezident opět lže americkému lidu a chová se jako aspirující despota," napsal na twitteru demokratický kongresman Adam Schiff. Další demokraté dodávali, že je potřeba sečíst všechny odevzdané hlasy.

10:21 - Ačkoliv se Trump prohlašuje vítězem voleb, v počtu volitelů vede Biden. Je také důležité nezapomínat, že konečný výsledek nebude znám ještě několik dní až týdnů. Bude třeba sečíst korespondenční hlasy, které by mohly nahrávat Bidenovi.

10:09 - Akcie na světových trzích smazaly solidní zisky, které měly během obchodování v Asii, a vydaly se prudce dolů. Reagovaly tak na odhady výsledků prezidentských voleb ve Spojených státech a zejména pak na slova prezidenta Donalda Trumpa. Ten se už prohlásil za vítěze voleb a řekl, že kvůli nesrovnalostem při hlasování a sčítání hlasů se obrátí na nejvyšší soud.

09:56 - Biden už získal více hlasů než demokratická kandidátka Hillary Clintonová v roce 2016, píše The Guardian. Více hlasů než v roce 2016 má podle některých zdrojů i Donald Trump.

09:36 - Trump dnes na Twitteru oznámil, že volby vyhrál. Demokraté se mu je ale podle jeho slov snaží ukrást. Chce proto, aby se do věci vložil Nejvyšší soud.

09:17 - Prezidentské volby ve Spojených státech jsou svým stále nejasným výsledkem vystřízlivěním nejen pro současného republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, ale i jeho demokratického soka Joea Bidena. Dnes to napsal magazín Der Spiegel s tím, že oba věřili v rychlé vítězství, které ale nepřišlo.

"Pro Donalda Trumpa mělo být všechno tak jednoduché. O volebním souboji snil jako o červené vlně (barva republikánů, pozn. ČTK), demokratům tak chtěl o volební noci ukázat, zač je toho loket. A nyní jeho prezidentství visí v nejistotě," uvedl Der Spiegel.

09:05 - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že bez ohledu na výsledky prezidentských voleb ve Spojených státech bude pokračovat pozitivní trend jednání na nejvyšších úrovních mezi představiteli České republiky a USA. Považuje je za důkaz velice intenzivních spojeneckých vztahů mezi oběma zeměmi. Podle Petříčka se zdá, že konečný výsledek bude možná těsnější, než uváděly volební průzkumy. Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti) poznamenal, že je jisté, že se nenaplnil sen demokratů o drtivé porážce stávajícího prezidenta Donalda Trumpa.

08:31 -  Americký stát Pensylvánie, který může být za aktuálního stavu rozhodující pro vyústění souboje o Bílý dům, se zdá být epicentrem šíření nepodložených či nepravdivých zpráv spojených s volbami v USA. Podle deníku The New York Times (NYT) tam odborníci na dezinformace pozorovali větší objem problematického obsahu než v ostatních státech.

08:06 - Trump během předvolební kampaně opakovaně kritizoval korespondenční hlasování. Očekává se, že tyto hlasy posílali především Bidenovi příznivci. Podle šéfa Bílého domu není vhodné, aby se tyto hlasy sčítaly dlouho po skončení voleb.

07:50 - Pozornost demokratů se nyní zaměřuje na sever země, do takzvaného „rezavého pásu“, oblasti postižené úpadkem tradičního ocelářského a těžkého průmyslu. Právě státy jako Wisconsin, Michigan či Pensylvánie hrály klíčovou roli v minulých prezidentských volbách a podobnou roli zřejmě sehrají i v těch současných. Ve všech zatím těsně vede Trump. Z průzkumů mezi voliči vyplývá, že při jejich rozhodování hrála důležitou roli právě ekonomika, ale také epidemie koronaviru.

07:34 - Joe Biden na Twitteru uvedl, že o vítězi voleb musí rozhodnout voliči. Za vítěze by se podle něj neměl sám prohlašovat ani jeden z kandidátů. 

07:21 - "Obrovsky se nám daří, ale oni se nám snaží ukrást volby. Nikdy jim to nedovolíme. Nelze hlasovat poté, co se uzavřou volební místnosti," napsal také Trump na sociální síti. Twitter vzápětí k jeho příspěvku připojil poznámku, že jeho část nebo celý příspěvek může uvádět zavádějící informace o volebním procesu.

07:04 - Donald Trump v reakci na vystoupení Joea Bidena uvedl, že i on během středy pronese prohlášení. Na své oblíbené sociální síti Twitter již nyní píše o velkém vítězství. 

07:00 - Samotné volby jsou v USA definitivně u konce, volební místnosti se v tuto chvíli uzavřely také na Aljašce. Sčítání hlasů ale nadále pokračuje.

06:52 - Prezident Donald Trump si podle projekce agentury AP připíše vítězství v Iowě, která byla před volbami považována za nerozhodnou. Ovládne také Montanu, celkem tedy získá dalších devět volitelů. 

06:46 - Joe Biden vystoupil ve Wilmingtonu ve státě Delaware s prohlášením. Demokratický vyzyvatel současného prezidenta věří, že ve volbách zvítězí. Zmínil svůj úspěch v Arizoně, kde před čtyřmi lety získal hlasy volitelů Donald Trump.

06:33 - Joe Biden podle agentury AP zvítězil v Minnesotě a na Havaji, získá tam dohromady 14 volitelů. Celkově se mu tak úřadující prezident přibližuje. Trump si podle nejpokročilejších aktuálních prognóz zajistil 203 volitelů, Biden až 234. 

06:24 - Prezident Donald Trump získá podle projekcí amerických médií klíčový stát Ohio, stanice Fox News mu přisuzuje vítězství také v Texasu. Obhájení prvenství v těchto dvou státech je stěžejní pro Trumpovy vyhlídky na znovuzvolení, připíše si tak dalších 56 volitelů. Trumpovi se dle prvních předběžných výsledků v řadě nerozhodných států daří lépe, než předpovídaly předvolební průzkumy. 

06:10 - Podle informací amerických novinářů z Bílého domu je v jedné z místností vše připraveno pro projev úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa. Ten dříve uvedl, že si nepřipravuje proslov pro případ výhry, ani prohry.

06:00 - Právě teď se uzavřely volební místnosti také na Havajských ostrovech. Do konce hlasování na celém území Spojených států zbývá posledních 60 minut. 

05:46 - Demokrat Joe Biden zase podle prognózy rovněž Fox News vyhraje v Arizoně, kterou při minulých volbách získal Trump. K tomu dle očekávání vyhraje také v Kalifornii, Oregonu a státu Washington a získá tak celkem dalších 95 volitelů. Nyní jich tak má už více než 200.

05:39 - Projekce stanice Fox News přisuzují republikánovi Donaldu Trumpovi vítězství na Floridě, kterou většina pozorovatelů považovala za nutnou pro jeho šance na zisk dalšího mandátu. Podle agentury AP zvítězí rovněž v Idahu, celkem si tak nově přičte 33 volitelů.

05:35 - Jak to vypadá v amerických volebních místnostech? Jiří Boudník zachytil pro EuroZprávy.cz atmosféru hlasování na následujících fotografiích. 

05:23 - Nyní má Trump na své straně hlasy 114 volitelů, jeho demokratický vyzyvatel o 21 více. Čeká se však na výsledky z klíčových bojišť, která budou rozhodující pro konečné vyznění voleb.

05:11 - Republikánský prezident Donald Trump podle projekce stanice Fox News zvítězil v Utahu a přičte si tak tamních šest volitelů. Jeho volební sok Joe Biden získal podle agentury AP New Hampshire a s ním i čtyři další volitele.

05:00 - Nyní bylo ukončeno hlasování v tradičně demokratické Kalifornii či Washingtonu, Oregonu a Idahu.

04:53 - Jaké je aktuální skóre? Podle deníkuThe New York Times si zatím Trump zajistil 98 volitelů, zatímco Biden 131. Pro vítězství je nutné jich získat nejméně 270.

04:40 - Demokratická strana si podle odhadu stanic Fox News a NBC udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Budoucí poměr sil v Senátu zatím není jasný. Své křeslo už tam však obhájil dosavadní vůdce republikánské většiny Mitch McConnell.

04:34 - Bedlivě sledované jsou také výsledky v Severní Karolíně či Georgii, podle modelu listu The New York Times se tyto dva státy nyní rovněž kloní na stranu republikánů. Je proto stále pravděpodobnější, že se na jméno nového prezidenta USA bude čekat déle, než bývá obvyklé.

04:25 - Demokratický kandidát Joe Biden podle projekce agentury AP zvítězí v Coloradu a připíše si tak dalších devet volitelů. Volby stále pokračují jen v hrstce států, v řadě těch, kde se již volební místnosti uzavřely, však zatím není výsledek voleb jasný.

04:09 - Zajímavým ukazatelem jsou kurzy sázkových kanceláří, které stále více favorizují úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa. 

04:00 - V tuto chvíli se uzavřely volební místnosti v dalších státech, konkrétně v Nevadě, Iowě, Montaně či Utahu. Trump zatím získal 117 volitelů, Biden pak 134. 

03:52 - Souběžně s prezidentskými probíhají ve Spojených státech také volby do Kongresu. 

03:45 - Posledním viceprezidentem, který se následně stal také prezidentem, byl George H. W. Bush. Ten "přímo povýšil", protože hned navázal na Ronalda Reagana. Letos ho může napodobit Joe Biden, který však uplynulé čtyři roky strávil mimo Washington.

03:31 - Kupříkladu v Pensylvánii lze směrodatné výsledky očekávat až za několik dní. Vzhledem k neobvykle vysokému počtu poštovních hlasů, které se často sčítají pomaleji a se zpožděním, letos nemusí být vítěz jistý již ve volební noc.

03:22 - Projekce agentury AP podle očekávání předpovídají vítězství amerického prezidenta Donalda Trumpa v Jižní a Severní Dakotě, Louisianě, Kansasu a Wyomingu. Získá rovněž čtyři z pěti volitelů v Nebrasce. Biden je pak předpokládaným vítězem v Novém Mexiku. 

03:06 - Podle zpravodajské televize CNN zvítězí Joe Biden podle očekávání ve státě New York, čímž mu připadne zdejších 29 volitelů. 

03:00 - Právě bylo ukončeno hlasování v dalších 14 státech včetně Arizony, Texasu a Nebrasky. 

02:53 - Donald Trump podle projekcí agentury AP vyhraje v Arkansasu a získá tamních šest volitelů. Poslední hlasy se sčítají na Floridě, která podle amerických médií velice pravděpodobně připadne také Trumpovi. 

02:50 - V Nevadě soudce po stížnosti kampaně prezidenta Donalda Trumpa nařídil, aby v oblasti města Las Vegas zůstaly tři desítky volebních místností otevřené o hodinu déle. Podle stížnosti se totiž otevřely později, než měly. Volit se v nich tak bude moci i po 4:00 SEČ, kdy se ve zbytku Nevady hlasovat přestane.

02:39 - Podle volebního týmu úřadujícího prezidenta je na Floridě hotovo. Donald Trump byl na twitterovém profilu prohlášen za vítěze v tomto klíčovém státě. 

02:32 - Ve 02:15 se zavřely volební místnosti v Severní Karolíně, čtvrt hodiny nato skončilo hlasování také v Arkansasu.

02:21 - Americký prezident Donald Trump podle projekcí agentury AP ovládl Jižní Karolínu, Oklahomu, Alabamu, Mississippi, Missouri a Tennessee a připsal si tak dalších 52 volitelů, celkem jich má 85. Jeho demokratický soupeř Biden pak zvítězí v Connecticutu, Delaware, Marylandu, New Jersey, Rhode Islandu, Massachusetts a Illinois. Podle televize Fox News také získal tři ze čtyř volitelů z Maine, připsal by si tak zatím dalších 75 volitelů. Dohromady si jich dosud zajistil 91.

02:14 - V amerických prezidentských volbách hlasoval už i rapper Kanye West, který sám kandiduje na šéfa Bílého domu. Na twitteru napsal, že dal hlas někomu, komu plně důvěřuje: sám sobě.

02:07 - CNN zveřejnila další odhady. Biden podle nejnovějších predikcí zvítězí ve státech Massachusetts, Delaware a Maryland. Prezident Trump uspěje v Oklahomě. 

02:04 - Joe Biden by rád navázal na Billa Clintona, posledního kandidáta, který porazil úřadujícího prezidenta usilujícího o druhé funkční období v Bílém domě. Je však nutné zmínit, že Clinton byl v době uvedení do úřadu třetím nejmladším prezidentem v historii, naopak Biden by byl tím suverénně nejstarším. V lednu 2021 mu bude již 78 let. 

02:00 - V tuto chvíli končí hlasování hned v 17 státech najednou, je mezi nimi rovněž nejsledovanější Florida, kde už v řadě obvodů probíhá sčítání, a Pensylvánie.

01:45 - Více než pět hodin před uzavřením posledních volebních místností se na řadě míst Spojených států dál tvoří dlouhé řady lidí, kteří chtějí odevzdat svůj hlas. Hlasování se zatím podle informací agentury AP obešlo bez vážnějších incidentů.

01:41 - Americká média přicházejí s dalšími odhady. Televize Fox News přisoudila Západní Virginii současnému nájemníkovi Bílého domu. Donald Trump podle nynějších predikcí deníku New York Times s velkou pravděpodobností zvítězí také na Floridě, která pro něj může být klíčem k celkovému vítězství. V tomto případě však může být prognóza předčasná. 

01:35 - Bývalý diplomat Martin Svárovský v rozhovoru pro EuroZprávy.cz konstatoval, že pro Českou republiku by podle jeho názoru bylo lepší, aby v Bílém domě i po prezidentských amerických volbách setrval Donald Trump. 

01:30 - Volební místnosti se nyní uzavřely v Severní Karolíně, která je vnímána jako klíčová pro cestu Donalda Trumpa k dalšímu mandátu, dále pak v Ohiu a Západní Virginii.

01:22 - Nejnovější informace hovoří o tom, že Biden zvítězí také ve Virginii, čímž se jeho skóre posune na 16 volitelů. V Trumpově kolonce jich je zatím o tři více.

01:06 - Zpravodajská televize CNN uvedla, že úřadující prezident Donald Trump zvítězí v Indianě a získá hlasy 11 volitelů. K obhajobě mandátu jich potřebuje 270. Některá média už mu přisuzují vítězství také v Kentucky. Na strany Joea Bidena se naopak přiklání Vermont.

01:04 - Podle deníku New York Times mohou být za vysokou volební účastí problémy, které ovlivnily život téměř každého Američana. Jde o pandemii koronaviru a ekonomické problémy, ale i politické vášně. Vliv mohla mít i opatření, která mnoho amerických států přijalo kvůli tomu, aby volení během pandemie bylo snazší a bezpečnější.

01:00 - Právě teď se uzavřely volební místnosti v Georgii, Virginii, Jižní Karolíně, Vermontu a zbytku Kentucky a Indiany. 

00:58 - Donald Trump letos obhajuje mandát. Posledním demokratickým prezidentem, kterému se to nepodařilo, je Jimmy Carter. Ve volbách v roce 1980 jej suverénně porazil Ronald Reagan, který celostátně získal 50,7 % hlasů a 489 z 538 volitelů.

00:47 - Podle deníku New York Times se má volební účast v letošních prezidentských volbách pohybovat kolem 67 procent, což by bylo nejvíce za posledních sto let.

00:36 - Federální soud nařídil americké poště, aby v třídírnách zpracovala veškeré opožděné korespondenční hlasy a neprodleně je doručila na místo určení. Nařízení se týká zhruba 12 států, včetně klíčových Pensylvánie a Floridy.

00:33 - Téměř tři čtvrtiny Američanů se rozhodly pro jednoho z prezidentských kandidátů už před začátkem září, vyplývá to z průzkumu agentury Edison.

00:27 - Ani v den voleb se Joe Biden nevyhnul jednomu ze svých pověstných přeřeknutí. Na setkání s voliči ve Filadelfii si spletl svou vnučku se synem Beauem, který je ale už pět let po smrti. A nedařilo se mu ani, když se omyl snažil napravit.

00:22 - Donald Trump už se věnuje své oblíbené činnosti, tedy tweetování. Podle jeho příspěvku to pro něj zatím vypadá dobře.

00:06 - O půlnoci našeho času se ve Spojených státech uzavřely první volební místnosti, a to konkrétně v Indianě a Kentucky.

00:02 - Pokud by Donald Trump ve volbách prohrál, navázal by na George H. W. Bushe, posledního prezidenta, který úřadoval jen jedno volební období. V roce 1992 jej porazil demokratický soupeř Bill Clinton, ačkoliv během výkonu funkce souhlasilo s Bushovou politikou v jednu chvíli až 90 % Američanů.

23:43 - Demokratický vyzyvatel úřadujícího prezidenta Joe Biden teprve před pár desítkami minut ukončil kampaň. Do posledních chvil se soustředil na Pensylvánii, která má být jedním z klíčových států.

23:31 - Letos je poměrně pravděpodobné, že se jméno nového či staronového prezidenta nedozvíme během středy našeho času. Naposledy tomu tak bylo v roce 2000, kdy byla klíčem k vítězství Florida. Oba kandidáty tam dělilo jen několik stovek hlasů. Al Gore se snažil dosáhnout přepočítání hlasů ve třech obvodech, ale po rozhodnutí Nejvyššího soudu k tomu nakonec nedošlo. Prezidentem se tak stal George W. Bush. 

23:15 - Rozhodnutí současného prezidenta usídlit svůj volební štáb ve vládní budově vyvolalo kontroverzi, která nastala i poté, co Trump na pozemcích Bílého domu přednesl projev po oficiálním zisku nominace Republikánské strany do voleb. Američtí činitelé totiž mají zakázané míchat státnické povinnosti s politickou činností. 

23:03 - Volební vzkaz během úterního večera zveřejnil na svém twitterovém profilu také americký velvyslanec v Česku Stephen King.

22:59 - Kde budou prezidentští kandidáti sledovat výsledky? Volební štáb prezidenta Donalda Trumpa se usadil v Bílém domě, zatímco Joe Biden bude sledovat vývoj volební noci z Wilmingtonu ve státu Delaware, kde v srpnu přijal nominaci své strany do dnešních voleb.

22:52 - Volební atmosféru ve Spojených státech zachytil Jiří Boudník pro EuroZprávy.cz také na fotografiích. Na ostrově Staten Island se jedna z volebních místností nachází ve zdejším kostele.

22:42 - Na jméno vítěze voleb možná budeme letos čekat déle, než bývá zvykem. Podle odborníků by však vodítkem mohl být výsledek na Floridě.

22:30 - Jiří Boudník, který pro EuroZprávy.cz sleduje volby přímo v dějišti, byl svědkem konfliktu mezi bílým penzistou a afroamerickým občanem na trajektu Staten Island Ferry. "Policisté mají co dělat, aby je drželi od sebe. Jestli penzista ještě nebyl volit, tuším, komu dnes hodí hlas," píše architekt.

img-responsive

Na trajektu Staten Island Ferry došlo ke konfliktu. | foto: Jiří Boudník / INCORP images

22:17 - Takhle je momentálně opevněn Bílý dům, sídlo amerického prezidenta. 

22:05 - Ani viceprezidentští kandidáti letos nezůstali v posledních hodinách zcela bez povšimnutí. Trumpův viceprezident Mike Pence plnil vysílání lokálních rozhlasových a televizních stanic, zatímco demokratická kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová zavítala do Detroitu, kde vyjádřila důvěru v Američany a vyzvala je, aby nezapomněli hlasovat.

21:39 - Brzké výsledky jsou očekávány ve Virginii, Goergii, Ohiu a v Severní Karolíně, lepší povědomí o dalším vývoji voleb by však měla nabídnout i Florida. Zde se lístky začaly průběžně zpracovávat již před třemi týdny, příslušné komise by tak s jejich sčítáním měly začít hned v úterý. 

Byť je více než pravděpodobné, že řada lístků dorazí ještě během samotného dne voleb, jsou si místní státní příslušníci vcelku jisti, že předběžné výsledky budou známy ještě v noci nebo druhý den ráno. Právě Florida tak bude vcelku podstatným mezníkem, neboť v případě vítezství Joe Bidena se pro prezidenta Trumpa obhájení úřadu stává v podstatě nemožným. 

21:24 - "Myslím, že nás čeká skvělý večer, ale je to politika a jsou to volby a nikdy nevíte," uvedl Trump. Řekl, že si jeho kampaň vede dobře na Floridě, v Arizoně či v Texasu, ale poukázal také na důležitost Pensylvánie. Tam má podle průzkumů Biden před Trumpem náskok bezmála pět procentních bodů.

21:06 - Americký prezident Donald Trump dnes navštívil středisko svého volebního štábu ve Arlingtonu ve Virginii, nedaleko Washingtonu, aby poděkoval zaměstnancům za jejich práci v průběhu kampaně. Na místě prezident vyjádřil naději, že zvítězí, a připustil, že prohru by nenesl lehce, napsala agentura AP. Zároveň Trump podle CNN naznačil, že nemá připravený projev pro případ, že prohraje.

20:55 - Demokratická šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová řekla, že dnešní americké prezidentské volby jsou o duši Spojených států. Vyjádřila přitom přesvědčení, že demokrat Joe Biden republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa porazí a demokrati si zachovají většinu ve Sněmovně reprezentantů, informovala agentura AP.

20:32 - ""Mohu s Vámi udělat malý rozhovor? Jen pár vět a pár fotek." Paní, jejíž rodiče přišli v první polovině 20. století do Ameriky ze Sicílie, zakroutila hlavou. Ani prodavačka, krásná Italo-američanka nechtěla, aby v médiích byla zmíněna její politická náklonnost. Situace je zde velmi vyhrocená a není vyloučené, že by se jí někdo mohl chtít později pomstít: rozbít výlohu nebo ukrást výborné cukrovinky jako cannelloni, mandlové nebo anisiové oplatky," píše z New Yorku pro EuroZprávy.cz známý architekt Jiří Boudník.

20:14 - Kromě hlavy státu Američané dnes volí také celou Sněmovnu reprezentantů, 35 senátorů nebo guvernéry. Zatímco ve Sněmovně reprezentantů mají demokrati většinu, v Senátu převládají republikáni. Otázkou tak je, zda se demokratům podaří obrátit ve svůj prospěch poměr sil v horní kongresové komoře.

19:58 - "Trhy už započetly Bidenovo vítězství a chtějí, aby výsledek byl jasný a nezpochybnitelný," řekl agentuře Reuters hlavní analytik společnosti CMC Markets Michael Hewson. Šok v podobě Trumpova vítězství, zpochybnění výsledku nebo i jenom nerozhodný výsledek - to vše by mohlo na trhu způsobit korekci a pokles cen, myslí si analytik.

19:45 - Malé pensylvánské městečko Kennett Square s asi 6000 obyvateli už od časného rána stejně jako zbytek Spojených států žije prezidentským kláním. Volební místnost v místním kostele se otevřela v 7:00 (13:00 SEČ) a fronta voličů se zanedlouho vinula přes celé parkoviště a dál kolem přilehlé budovy. Zástup navíc působil ještě delším dojmem, jelikož se všichni poctivě snažili o dvoumetrové rozestupy. Kromě bezpečné vzdálenosti museli lidé dodržovat i další opatření proti šíření koronaviru jako povinné roušky nebo pera na jedno použití.

19:21 - Volby tříští americké obyvatelstvo. "Když se usadím na lodi, vedle mne začíná být živo. Nějaké dvě hispánské ženy se začínají hádat s podsaditým černochem. On začíná nepřiměřeně hlas, vše sledují kolemsedící. Podsaditý černoch v modré kombinéze, zdá se, konverzaci vyhrocuje a začíná přímo křičet, paní si odsedají. To vzbuzuje zájem trajektové obsluhy a několika policistů na lodi. Pilot lodi dostává pokyn vyčkat. Najednou se zvedá bílý penzista v oranžové mikině a volá na černocha, aby se uklidnil. Ten ale zvyšuje hlas a nyní už ho uklidňuje skupina pěti lidí. Penzista se nevzdává a ukazuje a volá: „On si začal, on tu zbytečně vytváří dusnou atmosféru!“," píše pro EuroZprávy.cz Jiří Boudník z New Yorku.

Začínají se překřikovat a policisté rozhodují, že oba musí z lodi ven.

18:52 - Podle dosavadních údajů dominovali v předčasném hlasování demokraté, republikáni ale jejich náskok začali v posledních týdnech stahovat a využívali možnost hlasovat v předstihu osobně. 

18:44 - Známý architekt Jiří Boudník, který pomáhal záchranářům v New Yorku po pádu Dvojčat mapovat zřícené stavby, se vydal do USA sledovat volby osobně. Ve svém příspěvku z New Yorku pro EuroZprávy.cz píše: "Abych vůbec potkal nějaké republikánské voliče, rozhodl jsem se vydat na dvě místa, takzvané bašty republikánů: Staten Island a Long Island. Nasedl jsem na trajekt z nejjižnějšího cípu ostrova Manhattan a vydal se přes newyorský záliv na ostrov Staten Island. Na trajektu jsem již vyhlížel možné republikány. Zahlédl jsem dva, měli s sebou vozík s golfovými holemi. Bohužel. Jsou taky z Manhattanu a jedou si sem zahrát golf." Potkat ve městě voliče Donalda Trumpa se tak zdá být nemožné.

18:29 - Možnost hlasovat před dnešním dnem voleb ve Spojených státech využilo přes 100 milionů z celkových více než 250 milionů voličů. S odvoláním na informace z projektu Floridské univerzity, který hlasování v předstihu monitoruje, o tom informovala agentura Reuters. Nebývale vysoké číslo podle ní může být předznamenáním nejvyšší volební účasti v prezidentských volbách v novodobých dějinách USA.

18:05 - První dáma Spojených států Melania Trumpová dnes volila v Palm Beach na Floridě, nedaleko letoviska Mar-a-Lago, které vlastní její manžel, prezident Donald Trump. Na dotaz, proč nevolila společně se svým chotěm minulý týden Melania s úsměvem odpověděla: "Je den voleb, takže jsem chtěla přijít hlasovat dnes." Podle agentury AP byla jediná, kdo při vstupu do budovy rekreačního střediska Mortona a Barbary Mandelových, kde se nachází volební místnost, neměla roušku.

17:43 - Hillary Clintonová odvolila společně se svým manželem, bývalým prezidentem Billem Clintonem.

17:16 - Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti nepozoruje žádné známky toho, že by se jakémukoli "zahraničnímu aktérovi" podařilo zasáhnout do letošních voleb. V poslední den hlasování to řekl médiím úřadující šéf rezortu Chad Wolf. Mezitím přibývají příklady volebních dezinformací domácího původu a ministryně spravedlnosti ve státě Michigan varovala před podvodnými SMS zprávami o problémech s volební infrastrukturou.

16:48 - Trumpův demokratický rival a bývalý viceprezident Joe Biden spolu se svou manželkou Jill a dvěma vnučkami zahájil den návštěvou kostela ve Wilmingtonu v Delaware, kam většinu chodí na nedělním mši, když je doma. Následně čtveřice navštívila hrob Bidenova syna Beaua, který v roce 2015 podlehl rakovině mozku. Biden o zesnulém synovi ve své kampani často hovořil a vyzdvihoval zejména jeho odvahu při nasazení v Iráku. Bidenova první manželka Neilia a malá dcera Naomi zemřely při autonehodě v roce 1972, krátce poté, co se Biden stal senátorem, a jsou rovněž pohřbeny na stejném hřbitově ve Wilmingtonu. Zbytek dne stráví Biden v Pensylvánii, kde bude naposledy vyzývat Američany, aby šli k volbám.

16:22 - Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že velké davy stoupenců na jeho mítincích během kampaně před prezidentskými volbami považuje za skutečný odraz veřejného mínění, který se promítne do výsledku hlasování. Poznamenal také, že se za vítěze voleb prohlásí teprve "až bude vítězství", neboť "není důvod hrát hry", informovala agentura AP.

15:58 - Překážky, které americký prezident Donald Trump postavil do cesty čínským podnikům usilujícím o investice či získání kapitálu ve Spojených státech, budou mít trvalé dopady i v případě, že Trump nebude zvolen hlavou státu na druhé funkční období. Myslí si to odborníky na akvizice a politiku, na které se odvolává agentura Reuters.

15:33 - Podobu hlasování letos výrazně ovlivnila pandemie covidu-19, kvůli níž se omezovaly počty volebních místností a naopak rozšiřovaly možnosti hlasování mimo hlavní termín voleb. Přesto se zřejmě tradičním způsobem do voleb zapojí desítky milionů Američanů. K hlasovacím přístrojům mohli dnes v řadě států lidé chodit od časného rána a na internetu se brzy začaly objevovat fotografie front před školami, knihovnami a dalšími místy, kde se volí.

15:17 - Volební den, jaký tu ještě nebyl. Tak popisuje agentura Reuters dnešní vyvrcholení amerických voleb, které dospěly do finále za stupňujícího se šíření koronaviru a známek silného napětí ve společnosti. Lidé dnes přicházeli k hlasovacím místnostem se zakrytými obličeji, deskami z překližky jsou zase zakrytá průčelí mnohých obchodů a dalších podniků. Kvůli možnosti povolebních nepokojů jsou na některých místech v pohotovosti národní gardy.

15:00 - Joe Biden na Twitteru žádá americké občany o důvěru pro sebe a viceprezidentskou kandidátku Kamalu Harrisovou. "Můžeme společně uzdravit duši tohoto národa," uvedl demokratický kandidát.

14:29 -  Americký dolar bude v dlouhodobém výhledu slábnout, výsledek nynějších prezidentských voleb ve Spojených státech na tom příliš nezmění. Shodují se na tom investoři a analytici, které oslovila agentura Reuters.

13:44 - Architekt Jiří Boudník, který se právě v USA nachází, pro EuroZprávy.cz uvedl, že "většina lidí, se kterými zatím mluvil, se obává propuknutí nepokojů". 

13:26 - I v den voleb je ve Státech velkým tématem pandemie koronaviru. Koordinátorka krizového štábu Bílého domu Deborah Birxová podle amerického tisku varovala vládní činitele před "nejvíce smrtící fází" epidemie a zmínila potřebu agresivnějšího postupu.

13:01 - V částech USA se bude hlasovat ještě několik hodin po půlnoci SEČ, výsledky z nejostřeji sledovaných států začnou podle agentury Reuters přicházet po 19:00 východoamerického času (01:00 SEČ).

12:35 - Ve Spojených státech už se naplno rozběhl poslední den hlasování v letošních volbách. S úderem šesté hodiny místního času se otevřely volební místnosti v několika východních státech včetně New Yorku nebo New Jersey. 

11:39 - Média před vyvrcholením souboje mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho vyzyvatelem Joem Bidenem popisovala úzkost i únavu, která panuje mezi voliči. Podle deníku The New York Times (NYT) byla kampaň roku 2020 "všechno, jen ne normální".

11:32 - Spojené státy se uprostřed pokračující zdravotnické krize pomalu probouzí do posledního dne hlasování v letošních volbách poté, co v pondělí pozdě večer skončila vyhrocená kampaň plná osobních útoků a katastrofických scénářů ohledně vývoje v zemi. 

11:14 - "Pro všechny byl tenkrát šok, že Trump volby vyhrál a ani teď bych neřekl, že jsou z něj republikáni zrovna dvakrát nadšení, i když to navenek může působit jinak. Konec konců, v letošních volbách se nenašel nikdo z republikánů, kdo by se mu byl ochoten vzepřít nebo postavit. To také svědčí o určité zbabělosti té strany a o tom, že postrádá určité principy," řekl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Hostýnek z Katedry anglického jazyka a literatury a mezinárodních vztahů na Západočeské univerzitě v Plzni. 

10:48 - Na finální jméno vítěze amerických prezidentských voleb se bude čekat. Dle odhadů budou konečné výsledky známy v řádu dní až týdnů ode dne voleb. Přesto bychom se některých výsledků mohli dočkat v brzkých ranních hodinách po volební noci či v následujících dnech.

Důvodů je několik. V důsledku pandemie koronaviru umožnila většina států svým občanům volit korespondenčně. Některé státy dokonce voličům umožnily volit absenčně bez udání bližšího důvodu. Počítá se proto s minimálně dvojnásobným počtem absenčních volebních lístků oproti volbám předchozím. Volebním komisím navíc chybí personál. Podobný problém řeší i na jednotlivých volebních stanovištích. 

10:33 - Proč jsou letos předvolební průzkumy přesnější?

09:58 - Tvrzení Donalda Trumpa o hrozících volebních podvodech spojených se započítáváním hlasů nenechávají sociální sítě Facebook a Twitter bez reakce. Proti jeho nepodloženým příspěvkům v tomto duchu přijaly opatření, přičemž druhá platforma zvolila tvrdší postup a prezidentovo vyjádření skryla za štítek s upozorněním. Podle Twitteru může být prezidentův příspěvek ohledně korespondenčního hlasování zavádějící.

09:46 - Volba amerického prezidenta často rozděluje i rodiny. Mayra Gomezová celý život volila demokraty. Když svému 21letému synovi před pěti měsíci oznámila, že v úterních prezidentských volbách dá svůj hlas Donaldu Trumpovi, přerušil s ní veškerý kontakt, píše agentura Reuters.

09:05 - Prezident Spojených států se volí nepřímo. Rozhoduje o něm tzv. sbor volitelů. Volitele si většinou vybírá sám každý z kandidátů, jejich počet se odvíjí od celkového zastoupení jednotlivých států v Kongresu. Nejvíce volitelů má stát Kalifornie. Celkem jich zde daný kandidát může získat 55. Tento počet odpovídá 53 reprezentantům a dvěma senátorům. 

Z potenciálních volitelů se postupně v každém státě stává volitel, jestliže jeho kandidát v daném státě ve volbách zvítězí. Pokud tedy Kalifornii získá demokrat, stávají se voliteli za stát Kalifornie volitelé demokratického kandidáta. V každém státě se přitom aplikuje tzv. systém „vítěz bere vše“, tj. kandidát, který v daném státě obdrží nejvíce hlasů tak automaticky získává veškeré volitele za daný stát. 

Výjimkou jsou pouze Nebraska a Maine, které připisují vítězi voleb 2 volitele a po jednom voliteli pak vítězi jednotlivých volebních okrsků. Volitelů je celkem 538. To odpovídá 435 reprezentantům, 100 senátorům a 3 volitelům za Washington D.C. Ten se v ohledu na sbor volitelů uvádí jako samostatný stát, jsou mu proto přiděleni navíc tři volitelé, jelikož dle Ústavy nesmí mít více volitelů než stát s nejmenší populací, kterým je právě se třemi voliteli Wyoming. 

08:49 - Hlasování v USA trvá už řadu týdnů, v některých státech mohli voliči začít odevzdávat hlasy již v září. Na dálku nebo v hlasovacích místnostech otevřených před hlavním termínem se už do voleb zapojilo na 100 milionů voličů, tedy zhruba 70 procent celkového počtu hlasujících z roku 2016. Volební účast by letos mohla atakovat novodobé maximum.

08:35 - Americký prezident Donald Trump v závěru hektické kampaně zopakoval svá varování před zfalšováním prezidentských voleb, pokud se budou započítávat i hlasy, které dorazí i po dni voleb, zatímco jeho demokratický vyzyvatel v souboji o Bílý dům Joe Biden se podle agentury AP soustředil hlavně na zvýšení účasti černošského voličstva.

08:19 - Ohledně toho, co přinese volební noc, kolují nejrůznější teorie. Relativně brzy se čekají výsledky z klíčových států na jihovýchodě USA včetně Floridy, což by mohlo naznačit šance dvou hlavních prezidentských kandidátů. V Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu, kde se pravděpodobně bude také rozhodovat o vyústění boje o Bílý dům, ovšem může sčítání hlasů odevzdaných na dálku začít až dnes, což může vyjasnění souboje mezi Bidenem a Trumpem výrazně zdržet.

08:15 - Hlasováním v malých osadách ve státu New Hampshire na východě Spojených států tradičně začal den voleb amerického prezidenta. Osada Dixville Notch, ztracená v lesích u hranic s Kanadou, otevřením volební místnosti o místní půlnoci symbolicky zahajuje americké volby už od roku 1960, uvedla agentura AFP.

08:15 - Vážení čtenáři, vítáme vás u živého přenosu z amerických voleb. V průběhu dnešního dne, noci i zítřejšího dne budeme mapovat nejdůležitější a nejzajímavější informace z hlasování o novém prezidentovi Spojených států

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje