MAGAZÍN - Proč Severní Korea nadále dělá problémy, testuje balistické rakety a jaderné, utlačuje vlastní obyvatelstvo a ohrožuje sousedy? Tuto otázku si klade úvodem svého komentáře pro server Commentary Magazine vojenský historik Max Boot. Důvod spatřuje v tom, že Pchjongjang takto může jednat, aniž by mu hrozily vážné důsledky, zatímco rostoucí strach z režimu klanu Kimů mu přináší značné výhody.
Kim Čong-un má radost
Poslední ukázka toho, čeho je KLDR schopná, se odehrála v Malajsii, kde 13. února severokorejští agenti na letišti v Kuala Lumpuru zavraždili Kim Čong-nama, nevlastního bratra diktátora Kim Čong-una, konstatuje expert. Dodává, že k činu použili nervový plyn VX, tedy zbraň hromadného ničení, což pochopitelně odsoudil celý šokovaný svět.
"Ale Pchjongjangu tento mezinárodní teroristický čin nyní prošel," kritizuje Boot. Připomíná, že minulý pátek Malajsie spolu s nabalzamovaným tělem Kim Čong-nama poslala zpět do KLDR i tři Severokorejce podezřelé z podílu na atentátu. Výměnou za to Severní Korea s grácií umožnila odlet třem malajsijským diplomatům a jejich rodinám, které držela jako rukojmí, poukazuje odborník. Doplňuje, že malajsijští prokurátoři sice viní z vraždy dvě ženy, Indonésanku a Vietnamku, ale jihokorejští a američtí představitelé je považují pouze za pěšáky v operaci provedené severokorejskými agenty.
Tito agenti jsou nyní doma v bezpečí a Malajsie po tomto ostudném incidentu ani nepřerušila diplomatické styky s KLDR, shrnuje historik. Kim Čong-un podle něj musí mít zajisté radost, jelikož atentát se podařil a podařilo se hladce odstranit potenciálního kandidáta na pomyslný severokorejský trůn.
"Co Kimovi zabrání, aby používal stejnou taktiku k odstraňování problémů, svých i cizích?" ptá se Boot. Jako příklad uvádí amerického senátora Johna McCaina, který nedávno nazval Kima "šíleným tlustým dítětem", za což si vysloužil diktátorův hněv, přičemž severokorejské stanovisko dokonce hovořilo o "provokaci blížící se válce". Expert se táže, co zastaví KLDR, aby se McCainovi nepomstila pouze tvrdými slovy, když za své hrozivé činy nenese důsledky.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson při své poslední návštěvě Jižní Koreje naznačil, že Trumpova administrativa se nespokojí s politikou "strategické trpělivosti", kterou realizoval prezident Obama, poukazuje odborník. Dodává, že alternativní taktika ještě nebyla oznámena, což se však může brzy změnit, jelikož se objevily zprávy o tom, že americká vláda právě dokončila revizi přístupu k Severní Koreji.
Je třeba více riskovat
Indicie ohledně nové americké politiky může podle Boota naznačit již Trumpovo čtvrteční jednání s čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem. Jak tvrdí New York Times, Trump plánuje tlačit svůj čínský protějšek k zpřísnění ekonomických sankcí vůči KLDR, které mají přinutit zemi k ukončení jaderného a raketového programu, připomíná expert. Přiznává, že Trump si však v nátlaku na Čínu doposud příliš úspěšně nevedl, když krátce flirtoval s opuštěním politiky jedné Číny - teoretického čínského nároku na Taiwan, aby ji následně potvrdil, aniž za to cokoliv získal.
"Není pravděpodobné, že Si vystupňuje tlak na Severní Koreu jen proto, že mu Trump dá pár golfových tipů," deklaruje historik. Soudí, že bude potřeba smysluplnějšího tlaku, například dodatečných amerických sankcí uvalených na čínské společnosti obchodující s KLDR, což by se však nemuselo shodovat s Trumpovým přáním dosáhnout dalších cílů, třeba čínské spolupráce při odstraňování vzájemného obchodního deficitu.
Vyvážení těchto protichůdných zájmů a nalezení strategie pro jednání s rutinním, zkušeným hráčem, jakým je Si, by prověřilo i ty nejzběhlejší diplomaty, konstatuje Boot. Tvrdí, že lze pouze hádat, jak si s takovým úkolem poradí Jared Kushner, Trumpův šestatřicetiletý zeť, který se ujal klíčové role v přípravách na americko-čínský summit, byť o vztazích obou zemí neví vůbec nic.
Podle historika je vůči Trumpovi férové zmínit, že KLDR je zapeklitý problém a ani předchůdci současného prezidenta - Obama, Bush a Clinton - nedokázali najít žádné jasné a jednoduché řešení, jelikož prostě neexistuje. "To nás přivedlo do této katastrofální situace, kdy se Severní Korea pohybuje na hraně schopnosti zasáhnout pobřeží Spojených států mezikontinentální balistickou střelou s jadernou náloží," píše Boot. Konstatuje, že nelze jednoduše připustit volný běh věcí a umožnit Pchjongjangu ohrožovat Washington či New York.
Trumpova administrativa tak bude muset přijmout o něco vyšší riziko, aby vystupňovala sankce na KLDR a v případě nutnosti i na jejího primárního ochránce, Čínu, tvrdí expert. Soudí, že na základě všech dostupných indicií jde americká vláda správným směrem a nezbývá doufat, že bude schopná vyhnout se mnoha překážkám, které ji na této cestě čekají.
Související
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
Severní Korea (KLDR) , USA (Spojené státy americké) , Čína , Severokorejské zbraně
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
Aktualizováno před 1 hodinou
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
před 2 hodinami
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
před 3 hodinami
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
před 4 hodinami
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
před 5 hodinami
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
před 6 hodinami
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
před 7 hodinami
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
před 8 hodinami
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
před 10 hodinami
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
před 10 hodinami
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
před 11 hodinami
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou.
Zdroj: Libor Novák