Válka na spadnutí? KLDR "burácí" zbraněmi: K pobřeží přesunula raketu "značného" doletu

Pchjongjang, Soul - Severní Korea přemístila ke svému východnímu pobřeží raketu středního doletu, která by mohla zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko či americký ostrov Guam. Informoval o tom dnes jihokorejský ministr obrany Kim Kwan-čin, podle něhož ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se Pchjongjang chystal na válečný konflikt.

Japonská média spekulovala, že KLDR přesunula k východnímu pobřeží střelu KN-08 dlouhého doletu. Ta by v případě podařeného odpalu mohla zasáhnout i pevninské Spojené státy.Jihokorejský šéf obrany Kim Kwan-čin nicméně tyto spekulace popřel. Uvedl, že raketa má "značný dolet", nikoli však takový, aby byla schopna zasáhnout americkou pevninu.Podle Kimova popisu by se mohlo spíše jednat o mobilní severokorejskou raketu Musudan o doletu 3000 kilometrů. Ta by dokázala udeřit na potenciální cíle v Japonsku a Jižní Koreji či na americký ostrov Guam v Tichomoří. O její přesnosti neexistuje mnoho informací.Jihokorejský ministr obrany řekl, že důvod přesunu rakety nezná, "mohla by jím ale být příprava raketové zkoušky či vojenské cvičení". Pokud by se Pchjongjang připravoval na válečný konflikt, byly by podle Kima na severokorejském území patrné další známky pohybu, včetně mobilizace zásobovacích a dalších týlových jednotek. Takové přípravy ale jihokorejská armáda nezaregistrovala."(Severokorejské hrozby z poslední doby) jsou pouhými rétorickými výhrůžkami. Domnívám se, že pravděpodobnost válečného konfliktu je malá," prohlásil Kim. Připomněl však, že je zde pořád možnost menšího, místního útoku proti Jižní Koreji.Pentagon - údajně v reakci na přesun rakety středního doletu k východnímu pobřeží KLDR, který zaznamenala i americká rozvědka - ve středu oznámil, že rozmístí svůj protiraketový systém na americkém ostrově Guam v Tichém oceánu, aby podpořil obranu regionu před možným severokorejským raketovým útokem. Podle amerického ministerstva obrany bude raketový štít aktivován během několika týdnů.Severní Korea označila v minulých týdnech Guam jako jeden z možných cílů svého útoku, dále jmenovala i Havaj a pevninské území Spojených států.Na Guamu má být nasazen mobilní protiraketový systém THAAD, který se skládá z mobilních odpalovacích zařízení, protiraket, řídících jednotek a radaru. Jedná se o velmi moderní protiraketový systém určený proti balistickým raketám krátkého a středního doletu; s omezenou působností může být využit i proti mezikontinentálním raketám. Oproti jiným systémům zařazeným ve výzbroji USA je schopen zasahovat cíle také v blízkém kosmickém prostoru.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Severokorejské zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy