Čínští kosmonauti úspěšně zakotvili u pokusného modulu

Peking - Čínská vesmírná loď Šen-čou 10 se třemi kosmonauty na palubě dnes úspěšně zakotvila u experimentálního modulu na oběžné dráze. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Spojení vesmírného plavidla Šen-čou 10 (Božská loď) a kosmické laboratoře Tchien-kung 1 (Nebeský palác) přichází dva dny poté, co trojici čínských astronautů vynesla do vesmíru raketa Dlouhý pochod 2F z kosmického střediska Ťiou-čchüan na západě Číny.Tým tchajkonautů, jak Čína své kosmonauty nazývá, plánuje strávit necelé dva týdny v pokusném modulu. Jedná se o zatím nejdelší čínskou pilotovanou vesmírnou misi.Agentura Nová Čína oznámila, že automatický proces zakotvení u modulu Tchien-kung pohybujícího se na oběžné dráze byl úspěšně dokončen v 13:18 pekingského času (7:18 SELČ).Trojice kosmonautů pod vedením velitele Nie Chaj-šenga hodlá na oběžné dráze provádět různé vědecké experimenty, testovat systémy modulu a také nacvičovat manuální spojení vesmírné lodi s pokusným modulem. Své plavidlo od modulu oddělí a poté u něj znovu zakotví.Kosmonautka Wang Ja-pching, která je členkou týmu, se chystá během cesty přednést první přednášku z vesmíru studentům na Zemi.Šen-čou 10 je čínská kosmická loď řady Šen-čou. Na oběžnou dráhu Země ji vynesla nosná raketa Dlouhý pochod 2F 11. června 2013. Dne 13. června se loď spojila s laboratoří Tchien-kung 1. Návratový modul má přistát v oblasti vnitřního Mongolska. Mise Šen-čou 10 je zatím posledním krokem v plánech Číny umístit do roku 2020 na oběžnou dráhu vlastní obdobu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Související

Tým tchajkonautů, jak Čína své kosmonauty nazývá

Čínští taikonati se vrátili na zemi

Peking - Návratový modul čínské vesmírné lodi Sen-čou 10 s trojčlennou posádkou bezpečně přistál na Zemi. Čína tak úspěšně dokončila svou další kosmickou misi. Informuje server BBC.

Více souvisejících

Čínští astronauti Šen-čou

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy