Ani Dalajláma přece nechce samostatný Tibet, hájil Zaorálek dohodu s Čínou

Praha – Ministr zahraničí patřil k těm členům vlády, kteří po převzetí funkce okamžitě museli řešit závažné problémy. Krize na Ukrajině zaměstnala celé ministerstvo. Jsem rád, že jsem byl hned hozen do vody, přiznal v pořadu Hyde Park Lubomír Zaorálek.

Ačkoliv se Zaorálek pohybuje ve vysoké politice dlouhá léta, poprvé se stal členem vlády až ve vládě Bohuslava Sobotky. „V opozici jsem se mohl řešit, co chci. Teď se musím zabývat tím, co mi přistane na stole. Témata, o kterých jednám, často určuje někdo jiný," popisoval rozdíly v práci ministr zahraničí.

„Dříve mi vadilo, že ne zase tak velká země jako my v minulosti v zahraniční politice měla vždy několik názorů a stávala se tím nezajímavou a nesrozumitelnou. Moje ambice je, aby se česká zahraniční politika naučila mluvit jedním společným hlasem," popsal svoje cíle ve funkci Zaorálek a dodal, že kvůli tomu často jedná s prezidentem i ostatními členy vlády.

Zatím se mu to ale příliš nedaří. Jeho prohlášení o tom, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny a že Česká republika nepodporuje jeho samostatnost, vzbudilo bouřlivé emoce. Více než třicet tisíc lidí podepsalo internetovou petici, která žádá, aby se Zaorálek veřejně omluvil a distancoval se od původního prohlášení.

„Respektujeme hranice a suverenitu státu a také jeho vládu. Tato situace je složitá, mohli bychom najít další místa podobná Tibetu, jako je třeba Katalánsko. Tibet byl celá staletí součástí Číny, tvoří dokonce třetinu jejího území. Takže tady nejde o to, že by najednou nastala násilná okupace tako území," vysvětloval ministr zahraničí svůj pohled na rozdíl mezi situací na Krymu a v Tiberu.

„Všechny vlády před námi říkaly, že uznávají územní celistvost jedné Číny. V tomhle nejde o žádnou změnu. Pokud je mi známo, ani samotná exilová vláda a ani Dalajláma nikdy neprohlašoval, že by chtěl nezávislý Tibet. Říkají jen, že je s Čínou třeba vést jednání," divil se Zaorálek, proč jeho vyjádření vyvolalo tolik negativních reakcí.

Ministr má za to, že právě teď bude možné vést s Čínou dialog, který tady v předchozích letech chyběl. „I Karel Schwarzenberg mi před několika lety říkal, jak ho mrzí, že neexistují ty vztahy mezi Českou republikou a Čínou," uvedl Zaorálek s tím, že problém předchozí vlády byl v tom, že se setkával s představiteli tibetské vlády, což Čína chápala jako ohrožení své celistvosti.

„Čína říkala - pokud s námi chcete jednat, respektujte, že tady je jedna vláda a že zároveň nemůžete jednat s jinou vládou a politiky. To je podmínka k tomu, abychom mohli vést dialog třeba i o těch spornějších věcech, jako jsou třeba lidská práva," dodal sociální demokrat s tím, že právě tato fáze teď nastala.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek tibet ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy