Tálibán propustil profesory z USA a Austrálie, vyměnil je za tři radikály

Afghánský Tálibán dnes pustil na svobodu amerického a australského profesora, které držel více než tři roky jako rukojmí. Američan a Australan byli vyměněni za tři vězněné radikály, jež krátce předtím propustila afghánská vláda a poslala je letecky do Kataru, kde má Tálibán svou politickou kancelář. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na afghánskou policii a zástupce hnutí Tálibán. Výměna má otevřít cestu k přímým rozhovorům mezi afghánskou vládou a Tálibánem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice
doporučujeme

Australan Timothy Weeks a Američan Kevin King, které Tálibán unesl v srpnu 2016 před Americkou univerzitou v Kábulu, vyšli na svobodu v jihoafghánské provincii Zábul a byli předáni americké armádě, uvedla agentura AFP. Doposud se nevědělo, kde Tálibán zajatce drží; podle dostupných informací nebyli v dobrém zdravotním stavu.

"Uvedení dva univerzitní profesoři byli propuštěni v provincii Zábul," řekl AFP nejmenovaný policejní zdroj z provincie. "Opustili Zábul v amerických vrtulnících," dodal. Informaci podle AFP potvrdili tři velitelé Tálibánu.

Mezi propuštěnými radikály jsou dva vysocí představitelé hnutí Tálibán a jeden z vůdců sítě Hakkání, která je na Tálibán napojena a patří k nejobávanějším povstaleckým skupinám v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků a figuruje na americkém seznamu teroristických organizací.

Osvobozený Anas Hakkání je syn zakladatele sítě Džalaluddína Hakkáního, jehož smrt byla oznámena loni. V současné době stojí v čele sítě Anasův starší bratr Siradžuddín Hakkání. Anas Hakkání byl zatčen v roce 2014 v Bahrajnu a byl předán vládě v Afghánistánu, kde byl později odsouzen k trestu smrti.

Výměnu avizoval před týdnem afghánský prezident Ašraf Ghaní. Zástupci Tálibánu zatím odmítali přímé rozhovory s Kábulem a vyjednávali o podmínkách ukončení afghánského konfliktu jenom s představiteli USA. Washington ale po zářijovém útoku, při němž zahynul americký voják, mírové rozhovory zrušil.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesné. Ženu prodali do Číny, domů se vrátila na pokraji smrti

15.12.2019 18:38 Aktualizováno Samíju Davídovou prodala její rodina jako nevěstu do Číny, tam ale strávila pouhé dva měsíce. Když…

Velmi silné zemětřesení zasáhlo Filipíny. Řítily se domy, zahynula malá…

15.12.2019 11:04 Aktualizováno Filipínský ostrov Mindanao dnes postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba…

Počet obětí erupce novozélandské sopky vzrostl, pět turistů je v kritickém…

15.12.2019 09:11 V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na…

Padne správkyně Hongkongu? Číně dochází trpělivost, varují analytici

14.12.2019 12:44 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes přijela na čtyřdenní oficiální návštěvu Číny. Je to její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama