Tálibán propustil profesory z USA a Austrálie, vyměnil je za tři radikály

Afghánský Tálibán dnes pustil na svobodu amerického a australského profesora, které držel více než tři roky jako rukojmí. Američan a Australan byli vyměněni za tři vězněné radikály, jež krátce předtím propustila afghánská vláda a poslala je letecky do Kataru, kde má Tálibán svou politickou kancelář. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na afghánskou policii a zástupce hnutí Tálibán. Výměna má otevřít cestu k přímým rozhovorům mezi afghánskou vládou a Tálibánem.

Australan Timothy Weeks a Američan Kevin King, které Tálibán unesl v srpnu 2016 před Americkou univerzitou v Kábulu, vyšli na svobodu v jihoafghánské provincii Zábul a byli předáni americké armádě, uvedla agentura AFP. Doposud se nevědělo, kde Tálibán zajatce drží; podle dostupných informací nebyli v dobrém zdravotním stavu.

US and #Australia #hostages professors #KevinKing and #TimothyWeeks freed in #Afghanistan in prisoner swap deal with #Taliban #Teachers held for 3 yearsHanded over to US forces in #Nobahar district bordering #Pakistan3 Top #Taliban figures also freedhttps://t.co/oXG92t4EiA

— tiniskwerl (@tiniskwerl) November 19, 2019

Australian Prime Minister says this on now released Tim Weeks https://t.co/rHieBusVVb #AustralianPrimeMinister #ScottMorrison #afghanistan #taliban #TimWeeks #unitedstates #KevinKing via @glibsquick

— GLIBS Quick (@glibsquick) November 19, 2019

"Uvedení dva univerzitní profesoři byli propuštěni v provincii Zábul," řekl AFP nejmenovaný policejní zdroj z provincie. "Opustili Zábul v amerických vrtulnících," dodal. Informaci podle AFP potvrdili tři velitelé Tálibánu.

Mezi propuštěnými radikály jsou dva vysocí představitelé hnutí Tálibán a jeden z vůdců sítě Hakkání, která je na Tálibán napojena a patří k nejobávanějším povstaleckým skupinám v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumových a dalších útoků a figuruje na americkém seznamu teroristických organizací.

Osvobozený Anas Hakkání je syn zakladatele sítě Džalaluddína Hakkáního, jehož smrt byla oznámena loni. V současné době stojí v čele sítě Anasův starší bratr Siradžuddín Hakkání. Anas Hakkání byl zatčen v roce 2014 v Bahrajnu a byl předán vládě v Afghánistánu, kde byl později odsouzen k trestu smrti.

Výměnu avizoval před týdnem afghánský prezident Ašraf Ghaní. Zástupci Tálibánu zatím odmítali přímé rozhovory s Kábulem a vyjednávali o podmínkách ukončení afghánského konfliktu jenom s představiteli USA. Washington ale po zářijovém útoku, při němž zahynul americký voják, mírové rozhovory zrušil.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán Katar únos / rukojmí

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 19 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy