Austrálie dnes eviduje dosud rekordní počet nově nakažených

Austrálie dnes hlásí dosud rekordních více než 147.000 nových případů koronavirové nákazy. Prudké šíření varianty omikron rovněž zvyšuje počty hospitalizovaných, informovala agentura Reuters. Australské úřady jsou přitom nuceny uvolňovat karanténní opatření pro stále více skupin pracovníků, protože pandemie narušuje dodavatelské řetězce.

Zatímco v předchozích fázích pandemie měla Austrálie šíření koronaviru do značné míry pod kontrolou díky velmi přísným opatřením a uzávěrám, za poslední dva týdny v zemi s více než 25 miliony obyvatel přibyl téměř milion nových případů. Lidé si podle agentury Reuters pomalu zvykají na život s koronavirem v rozvolněných podmínkách.

Z dnes zaevidovaných nových případů jich 92.000 připadá na nejlidnatější stát Nový Jižní Wales, i když tato statistika zahrnuje i dodatečné pozitivní výsledky doma prováděných testů od začátku ledna. Od začátku pandemie Austrálie zaznamenala téměř 1,4 milionu případů koronavirové infekce.

Nárůst celkového počtu hospitalizovaných s covidem-19 a příjmů na jednotky intenzivní péče je nyní největší za celou dobu pandemie, ale úřady tvrdí, že zdravotní systém se s tím dokáže vypořádat. Austrálie hlásí také 53 nových úmrtí v souvislosti s nákazou, z toho 22 připadá na Nový Jižní Wales, v němž leží i největší australské město Sydney.

Počty zemřelých jsou však během omikronové vlny nižší než při těch předchozích. Více než 92 procent Australanů nad 16 let má alespoň dvě dávky proticovidové vakcíny.

Kvůli tlaku na dodavatelské řetězce dnes úřady státu Viktorie vyňaly některé pracovníky z povinnosti karantény v případě kontaktu s nakaženou osobou. Hasiči, učitelé nebo řidiči z povolání se mohou vrátit do práce, pokud nemají příznaky. Stát Queensland dnes rozhodl, že poprvé po téměř dvou letech zcela otevře své hranice. Lidé směřující do tohoto státu na severovýchodě Austrálie se tak už nebudou muset prokazovat negativním testem na koronavirus.

V hlavním městě Viktorie Melbourne začíná v pondělí první grandslamový tenisový turnaj sezony Australian Open. Letos se na něj upíná zvláštní pozornost kvůli kauze světové tenisové jedničky Novaka Djokoviče, který do země přicestoval na základě výjimky z povinného očkování. Ministr pro imigraci Alex Hawke se dosud nevyjádřil, jestli obhájci titulu ponechá vízum, a start kontroverzní tenisové hvězdy na turnaji tak je nadále nejistý.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Austrálie

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy