Austrálie považuje nároky Číny v Jihočínském moři za nezákonné

Austrálie se připojila ke Spojeným státům s prohlášením, že považuje nároky Číny v Jihočínském moři za nezákonné. Prohlášení zřejmě popudí Čínu a dále zhorší napjaté vztahy mezi oběma zeměmi, uvedla agentura Reuters.

Čínská armáda, ilustrační foto
doporučujeme

USA tento měsíc odmítly nároky Číny na velkou část Jihočínského moře. To vyvolalo kritiku Pekingu, který tvrdí, že pozice USA zvyšuje napětí v regionu.

Austrálie předložila v pátek Organizaci spojených národů deklaraci, ve které uvedla, že také odmítá námořní požadavky Číny v moři, protože jsou podle ní v rozporu s Úmluvou OSN o mořském právu. Austrálie podle Reuters také nesouhlasí s tvrzením Číny, že její suverenitu nad Paracelskými a Spratlyovými ostrovy "široce uznala mezinárodní komunita".

Čína si nárokuje 90 procent potenciálně energeticky bohatých vod. Část si však nárokují také Brunej, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan a Vietnam.

Jihočínským mořem vedou významné námořní trasy, ročně je tudy přepraveno zboží za zhruba tři biliony USD (67,6 bilionu Kč). Čína vybudovala základny na atolech v oblasti, ale tvrdí, že její úmysly jsou mírové.

Reakce Austrálie přichází poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo tento měsíc prohlásil, že Čína nemá žádnou právní oporu pro své ambice v Jihočínském moři a roky zastrašuje další pobřežní státy. Svět podle něj neumožní Číně, aby se chovala k Jihočínskému moři jako ke své námořní říši, a USA podpoří státy, které věří, že Čína porušuje jejich námořní nároky.

Spojené státy dlouho nesouhlasí s expanzními územními nároky Číny v Jihočínském moři. Na strategické vodní cesty pravidelně vysílají své válečné lodě a tvrdí, že tak činí v rámci zásady svobodné plavby.

Prohlášení Austrálie k požadavkům Číny přichází v době, kdy se ministři zahraničí a obrany obou zemí připravují na cestu do Washingtonu, aby se zde 28. července zúčastnili bilaterálního fóra. Diplomatické napětí mezi Čínou a Austrálii se nedávno zhoršilo kvůli různým otázkám, včetně australské výzvy k mezinárodnímu vyšetřování nového koronaviru, který se prvně objevil koncem loňského roku v čínském městě Wu-chan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

09.08.2020 00:01 NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází…

V Thajsku byli zadrženi vůdci protestního hnutí, demonstranti opět vyšli…

08.08.2020 16:50 Přes 1000 protivládních demonstrantů se dnes shromáždilo v obchodní čtvrti thajské metropole…

Našly se černé skříňky ze zříceného letadla v Indii, počet obětí vzrostl…

08.08.2020 11:55 Na místě páteční havárie indického letadla na jihu země byly nalezeny takzvané černé skříňky, tedy…

Firma přišla s neotřelým nápadem, jak se chránit rouškou při jídle +VIDEO

08.08.2020 10:58 Japonský řetězec italských restaurací Saizeriya představil způsob, jak upravit roušku k používání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama