Australský premiér chce povinné očkování proti koronaviru, pandemie sílí v Jižní Koreji

Australský premiér Scott Morrison chce, aby očkování proti koronaviru bylo povinné pro všechny občany Austrálie. Až bude vakcína vyvinuta, vláda se postará o to, aby bylo očkování pro všech 25 milionů Australanů zdarma, dodal podle agentury Reuters premiér.

Scott Morrison
doporučujeme

Nyní je ve světě v různých stupních vývoje kolem 150 možných očkovacích látek, zhruba 20 z nich už testují na lidech v rámci klinických studií. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za nejslibnější očkovací látku vakcínu označovanou AZD1222, kterou vyvinula britsko-švédská firma AstraZeneca ve spolupráci s vědci z Oxfordské univerzity a která je nyní ve třetí fázi testování.

Australská vláda tento týden podle Reuters podepsala se společností AstraZeneca smlouvu na výrobu potenciální vakcíny. "Vakcína by měla být povinná pro všechny občany s výjimkou těch, u nichž to lékaři ze zdravotních důvodů nedoporučují," řekl Morrison. "Bude-li vakcína schválena, federální vláda ji bude vyrábět a poskytne ji zdarma všem Australanům. To bude ale nejdříve příští rok," dodal.

Jako první by měly být očkovány nejzranitelnější skupiny obyvatelstva, tedy zdravotníci, senioři a lidé trpící jinými nemocemi. Opoziční Australská labouristická strana nicméně upozornila, že není jisté, že má Austrálie kapacitu takové množství vakcíny vyrobit.

Austrálie nebyla pandemií nemoci covid-19 postižena tak vážně jako mnohé další země, od začátku šíření nákazy koronavirem zaznamenala méně než 24.000 případů a 450 úmrtí s covidem.

Jižní Korea zaznamenala za posledních 24 hodin 297 nových nákaz koronavirem, což je největší denní přírůstek od začátku března. Téměř všechny případy jsou hlášeny z metropole Soulu, kde se nemoc covid-19 šíří především mezi věřícími, kteří navštěvují tamní velké kostely.

"Jsme v zoufalé krizi. Epidemie postihuje metropolitní oblast Soulu a hrozí, že se rozšíří po celé zemi. Vláda nedokáže nynější šíření infekce zastavit pouhým dohledáváním kontaktů nakažených a jejich izolací. Pokud nemáte závažný důvod vycházet ven, prosím, zůstaňte doma," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Kim Kang-lip na dnešní tiskové konferenci.

Počet nových případů je již šestým dnem po sobě trojciferný; v minulých týdnech přitom přibývaly v zemi jen desítky případů denně. Celkově odhalila Jižní Korea, která má přes 50 milionů obyvatel, od začátku epidemie v únoru 16.058 infekcí a 306 pacientů s koronavirem zemřelo.

Z 297 nově ohlášených nákaz bylo 90 procent zaznamenáno v širší oblasti Soulu, kde žije více než 25 milionů lidí. Nejméně 166 nových nákaz je přitom spojeno s náboženským hnutím Sanang čeil (v anglickém přepisu Sarang Jeil), jehož kostel na severním okraji Soulu je v současnosti hlavním ohniskem infekce. Celkově už byla nemoc covid-19 zjištěna u 623 členů hnutí, které se označuje za presbyterní církev, podle agentury Bloomberg ho ale většina křesťanů považuje za sektu.

Úřady nařídily izolaci a povinné testy všem 4000 věřících, kteří kostel navštěvují. Podle policie se ale někteří členové hnutí, vedeného radikálním konzervativním duchovním, zdráhají spolupracovat s úřady. Mobilizováno bylo proto na 8500 policistů, kteří se snaží 600 zatím nezvěstných členů hnutí vyhledat.

Také tři další, menší ohniska jsou spojena s kostely v Soulu. V hlavním městě byly kvůli zhoršení situace uzavřeny noční kluby, karaoke bary, internetové kavárny, muzea, zakázány jsou bohoslužby. Pokud se bude počet nakažených dál zvyšovat, jsou úřady připraveny přijmout přísnější opatření, včetně uzavření škol.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Indii se zřítil třípatrový dům. Nejméně 13 mrtvých, lidé jsou uvězněni…

21.09.2020 16:57 Aktualizováno Nejméně 13 lidí přišlo v západní Indii o život, když se tam dnes brzy ráno zřítila třípatrová…

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná…

21.09.2020 12:11 V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama