V zahraničí koupíte remdesivir na černém trhu. Ceny jsou však likvidační

"Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení," i tak by se dal charakterizovat boj lidstva s epidemií nového typu koronaviru. Velice znatelné je to například v Indii, kde momentálně přímo kvete černý trh s lékem proti němu.

Reportéři britské BBC skutečně potvrdili, že dva medikamenty remdesivir a tocilizumab, které se používají k léčbě nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru, jsou v Indii nedostatkovým zbožím. Z tohoto důvodu se z nich stal pomyslný zlatý důl pro tamní podsvětí. To jej nabízí na černém trhu za doslova nehorázné a pro mnoho Indů likvidační ceny. 

Příkladem je strýc Abhinava Sharmy, u něhož se vyskytly vysoké horečky a problémy s dýcháním, což jsou typické příznaky nákazy novým typem koronaviru. Průběh nemoci byl natolik závažný, že jej museli hospitalizovat v nemocnici v Dillí, kde byl také pozitivně testován na koronavirus. 

Lékaři pak rodinu informovali o remdesiviru, který mohou v případě těžkého průběhu nemoci covid-19 nasadit, mají-li pocit, že všechny dosavadní způsoby léčby selhaly. Indický zdravotní trh nicméně není schopen uspokojit stále rostoucí poptávku po něm vzhledem ke stoupajícímu počtu infikovaných. Indie je jednou z nejzasaženějších zemí na světě. 

Sharma nic nenechal náhodě a začal volat všude možně, jen aby svému strýci, jehož zdravotní stav se neustále zhoršoval, zajistil lék. "Měl jsem slzy v očích. Můj strýc bojoval o život a já vynaložil veškeré úsilí, abych mu opatřil lék," řekl. "Po několika telefonátech se mi povedlo ho za sedminásobnou cenu sehnat. Byl jsem ochoten zaplatit jakoukoliv cenu. O to víc je mi ale líto lidí, kteří si to nemohou dovolit," dodal. 

O případu Sharmova strýce ví mnoho lidí v celém Dillí. Že kolikrát v zoufalé snaze zachránit životy svých bližních, musejí lidé často sahat hluboko do svých peněženek, je v Indii všeobecně známo. Redakci BBC se podařilo spojit dokonce i s konkrétními lidmi, kteří nabízejí lék na koronavirus. Ti jej slibují, ale za vysokou cenu. 

"Mohu vám nabídnout celkem tři ampule za jednotkovou cenu 30 tisíc rupií (401 dolarů, 321 liber) s tím, že si vybrané zboží vyzvednete ihned na místě," nechal se slyšet jeden z mužů, který se chlubil svými zkušenostmi, jež údajně získal během práce v medicíně. Oficiální cena za ampuli činí 5400 rupií, přičemž pacienti jich potřebují pět až šest. Někteří je nabízejí dokonce za téměř 40 000 rupií.

Rostoucí poptávku po nedostatkovém remdesiviru lze připisovat faktu, že dokáže u pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 zkrátit dobu trvání symptomů z 15 na 11 dní, což potvrdily nemocnice po celém světě. Odborníci sice upozorňují, že se nejedná o žádný zázrak, ale díky jeho pozitivním účinkům jej předepisuje stále více indických lékařů, což má za následek rostoucí poptávku po něm. 

Reportéři britské rozhlasové stanice BBC byli obeznámeni s dalšími podobnými případy, kdy rodiny nakažených pacientů musely kolikrát vynaložit veškeré své úspory, aby členům své rodiny zachránili život. Kolikrát přišli o všechny peníze, které mají, tudíž jim hrozí i existenční problémy. 

Hlavním důvodem vzniku černého trhu s remdesivirem je jeho nedostatek, resp. velký nepoměr mezi nabídkou a poptávkou. Tržní zákony v tomhle směru hovoří naprosto jasně. Převýší-li poptávka nabídku, vyvolá to růst cen z důvodu nedostatečného množství poptávané komodity. Americká firma Gilead, která zmiňovaný léčivý přípravek vyrábí, jej nabídla čtyřem indickým společnostem Cipla, Jubilant Life, Hetero Drugs a Mylonu. Jedna z nich jej dokonce dokázala sama vyrobit.

Jedná se o 20 000 ampulí, které si rozdělilo pět indických států, v nichž se jich zmocnil černý trh. "Lék jsme rozhodně nepředali žádným distributorům, nýbrž rovnou nemocnicím," hájil se viceprezident Hetero Sandeep Shahstri s dodatkem, že uspokojování poptávky prostřednictvím černého trhu považuje ze demoralizující. Jak se tedy k remdesiviru dostalo podsvětí, zůstává tedy i nadále nejasné.

"Máme plné pochopení pro nešťastné rodiny, kteří se uchylují k takto zoufalým činům, kdy si pokoutně opatřují léky. Doufám, že se situace v příštích několika dnech zlepší, jelikož plánujeme zvýšit produkci," dodal. 

Související

Více souvisejících

Indie léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy