V zahraničí koupíte remdesivir na černém trhu. Ceny jsou však likvidační

"Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení," i tak by se dal charakterizovat boj lidstva s epidemií nového typu koronaviru. Velice znatelné je to například v Indii, kde momentálně přímo kvete černý trh s lékem proti němu.

Remdesivir
doporučujeme

Reportéři britské BBC skutečně potvrdili, že dva medikamenty remdesivir a tocilizumab, které se používají k léčbě nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru, jsou v Indii nedostatkovým zbožím. Z tohoto důvodu se z nich stal pomyslný zlatý důl pro tamní podsvětí. To jej nabízí na černém trhu za doslova nehorázné a pro mnoho Indů likvidační ceny. 

Příkladem je strýc Abhinava Sharmy, u něhož se vyskytly vysoké horečky a problémy s dýcháním, což jsou typické příznaky nákazy novým typem koronaviru. Průběh nemoci byl natolik závažný, že jej museli hospitalizovat v nemocnici v Dillí, kde byl také pozitivně testován na koronavirus. 

Lékaři pak rodinu informovali o remdesiviru, který mohou v případě těžkého průběhu nemoci covid-19 nasadit, mají-li pocit, že všechny dosavadní způsoby léčby selhaly. Indický zdravotní trh nicméně není schopen uspokojit stále rostoucí poptávku po něm vzhledem ke stoupajícímu počtu infikovaných. Indie je jednou z nejzasaženějších zemí na světě. 

Sharma nic nenechal náhodě a začal volat všude možně, jen aby svému strýci, jehož zdravotní stav se neustále zhoršoval, zajistil lék. "Měl jsem slzy v očích. Můj strýc bojoval o život a já vynaložil veškeré úsilí, abych mu opatřil lék," řekl. "Po několika telefonátech se mi povedlo ho za sedminásobnou cenu sehnat. Byl jsem ochoten zaplatit jakoukoliv cenu. O to víc je mi ale líto lidí, kteří si to nemohou dovolit," dodal. 

O případu Sharmova strýce ví mnoho lidí v celém Dillí. Že kolikrát v zoufalé snaze zachránit životy svých bližních, musejí lidé často sahat hluboko do svých peněženek, je v Indii všeobecně známo. Redakci BBC se podařilo spojit dokonce i s konkrétními lidmi, kteří nabízejí lék na koronavirus. Ti jej slibují, ale za vysokou cenu. 

"Mohu vám nabídnout celkem tři ampule za jednotkovou cenu 30 tisíc rupií (401 dolarů, 321 liber) s tím, že si vybrané zboží vyzvednete ihned na místě," nechal se slyšet jeden z mužů, který se chlubil svými zkušenostmi, jež údajně získal během práce v medicíně. Oficiální cena za ampuli činí 5400 rupií, přičemž pacienti jich potřebují pět až šest. Někteří je nabízejí dokonce za téměř 40 000 rupií.

Rostoucí poptávku po nedostatkovém remdesiviru lze připisovat faktu, že dokáže u pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 zkrátit dobu trvání symptomů z 15 na 11 dní, což potvrdily nemocnice po celém světě. Odborníci sice upozorňují, že se nejedná o žádný zázrak, ale díky jeho pozitivním účinkům jej předepisuje stále více indických lékařů, což má za následek rostoucí poptávku po něm. 

Reportéři britské rozhlasové stanice BBC byli obeznámeni s dalšími podobnými případy, kdy rodiny nakažených pacientů musely kolikrát vynaložit veškeré své úspory, aby členům své rodiny zachránili život. Kolikrát přišli o všechny peníze, které mají, tudíž jim hrozí i existenční problémy. 

Hlavním důvodem vzniku černého trhu s remdesivirem je jeho nedostatek, resp. velký nepoměr mezi nabídkou a poptávkou. Tržní zákony v tomhle směru hovoří naprosto jasně. Převýší-li poptávka nabídku, vyvolá to růst cen z důvodu nedostatečného množství poptávané komodity. Americká firma Gilead, která zmiňovaný léčivý přípravek vyrábí, jej nabídla čtyřem indickým společnostem Cipla, Jubilant Life, Hetero Drugs a Mylonu. Jedna z nich jej dokonce dokázala sama vyrobit.

Jedná se o 20 000 ampulí, které si rozdělilo pět indických států, v nichž se jich zmocnil černý trh. "Lék jsme rozhodně nepředali žádným distributorům, nýbrž rovnou nemocnicím," hájil se viceprezident Hetero Sandeep Shahstri s dodatkem, že uspokojování poptávky prostřednictvím černého trhu považuje ze demoralizující. Jak se tedy k remdesiviru dostalo podsvětí, zůstává tedy i nadále nejasné.

"Máme plné pochopení pro nešťastné rodiny, kteří se uchylují k takto zoufalým činům, kdy si pokoutně opatřují léky. Doufám, že se situace v příštích několika dnech zlepší, jelikož plánujeme zvýšit produkci," dodal. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

V Indii vyvolal nepokoje protimuslimský příspěvek na facebooku, tři lidé…

12.08.2020 16:53 Nejméně tři mrtvé si vyžádaly noční nepokoje v indickém městě Béngalúru vyvolané facebookovým…

Pivo jako zdroj energie. V Austrálii přišli s jedinečným nápadem

12.08.2020 16:05 Uzavření barů a restaurací po celém světe kvůli pandemii covid-19 způsobilo obrovské finanční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama