Čína má problém. Tamní ekonomika čelí zcela neznámé situaci, varuje konzultantka

NÁZOR - Koronavirová krize se ve světě vymyká z rukou a mnoho zemí má problém odvrátit katastrofální ekonomickou realitu, kterou pandemie vyvolala, konstatuje Clare Merrithewová v komentáři pro server National Interest. Ekonomická konzultantka rozebrala, jak situace ovlivňuje čínské hospodářství.

Mimořádně tvrdý úder

Smrtící virový zápal plic se šířil s každou hodinu, což přimělo mnoho zemí, například Itálii, Španělsko, Francii a Německo k uzavření některých městských center, připomíná konzultantka. Dodává, že lidem po celém světě bylo doporučeno uchýlit se do izolace alespoň na měsíc, což má negativní dopad na jejich spotřebitelské chování.

"Výroba, dodavatelské řetězce a dodávky služeb jsou ve většině předních ekonomik paralyzovány," píše Merrithewová. Doplňuje, že s možností zhroucení mezinárodního obchodu se potýká celý svět, ale jedna ekonomická supervelmoc - Čína - byla zasažena koronavirem mimořádně tvrdě.

Téměř každý stát světa omezil cestování a v Číně došlo k uzavření Wu-chanu a dalších provincií, což vážně ohrožuje obchod v zemi, deklaruje konzultantka. Tento vývoj podle ní podrývá stabilizaci, ke které v Číně došlo na konci loňského roku, a finanční experti předpovídají, že při dalším šíření viru bude čínský HDP meziročně klesat nejen v prvním, ale též ve druhém a třetím letošním čtvrtletí.

To v Číně vyvolává velké obavy, protože země takovou situaci za posledních 30 let nezažila, upozorňuje Merrithewová. Podotýká, že pro ekonomický propad je typický masivní úbytek pracovních míst, který je s ohledem na dramatičnost vývoje v Číně nevyhnutelný.

"Ve skutečnosti se jen pár dobře strukturovaných podniků vyhne celkovému uzavření provozu, pokud tato pandemie přetrvá," pokračuje konzultantka. Připomíná, že ve Wu-chanu, kde se virus poprvé objevil, většina firem již propustila přes 75 % své pracovní síly, jelikož je prakticky nemožné provozovat firmu, když vláda nařídí lidem izolaci.     

Experti tak odhadují, že i kdyby se bývalo podařilo zastavit pandemii do konce března, v Číně by i tak zaniklo 5 milionů pracovních míst a toto číslo poroste spolu s tím, jak se virus dále šíří, uvádí Merrithewová. Dodává, že jedinou nadějí pro čínské pracovníky je skutečnost, že zhruba 30 % čínských malých a středních podniků se již vrátilo téměř k běžnému fungování, především díky rychlým zásahům čínské vlády.

Ve snaze zabránit růstu nezaměstnanosti v nadcházejících měsících čínská vláda nabízí zaměstnavatelům dotace, které jim mají pomoci udržet si co možná nejvíce zaměstnanců, vysvětluje konzultantka. Podotýká, že vláda také poskytuje firmám úvěry, které mají především udržet stabilní zaměstnanost.

Vítězové i poražení

I při oživení pracovního trhu zůstává v Číně nízká produktivita práce, a to kvůli karanténě, navíc stav dodavatelských řetězců v zemi i v zahraničí se den ode dne zhoršuje, což zřejmě poškodí zahraniční investice, varuje Merrithewová. Soudí, že na druhou stranu bude po odeznění pandemie pro nově zakládané společnosti v Číně snazší získat nejlepší místní talenty kvůli propouštění.

Čína je nadále lídrem v zavádění bezdrátové sítě 5G, připomíná konzultantka s tím, že na tom tvrdý úder ze strany koronaviru nic nezměnil. Dodává, že toho je dosahováno díky státem vlastněným mobilním operátorům a skutečností, že čínská střední třída má o tuto novou technologii velký zájem.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Mobilní operátoři v Číně chtějí spustit své nabídky této služby jen rok poté, co bude v zemi dostupná, konstatuje Merrithewová. Domnívá se, že to bude hrát velkou roli v posunu čínské digitální infrastruktury a toto posílení propojenosti občanů i komerčních subjektů půjde využít k oživení ekonomiky země.

Mezi odvětví, které čínská protikoronavirová opatření zasáhla nejvíce, řadí konzultantka automobilový průmysl, především výrobce v provincii Chu-pej, kde produkce součástek do pro auta poklesla téměř o polovinu a některé podniky zcela zavřely, což narušilo světové dodavatelské řetězce, v důsledku čehož lze v nadcházejících měsících očekávat nedostatek náhradních dílů.

Zasažen byl také trh s chytrými telefony a dalšími elektronickými zařízeními, jejichž výroba poklesla v důsledku uzavření podniků a čínské modely mohou brzy dočasně zcela zmizet z nabídky, upozorňuje Merrithewová. Doplňuje, že dopady restrikcí také silně pociťují aerolinky a všichni v sektoru pohostinství, který je v Číně velmi rozsáhlý.

"Existují odvětví, které na šíření koronaviru silně profitují," konstatuje autorka komentáře. Považuje za ně především internetový maloobchod, jelikož zákazníci se uchýlili k nákupu základního zboží přes internet a podobně kvete i online dodávka jídla. Podobně nebyly v Číně negativně zasaženy například farmakologické firmy či výrobci biotechnologií a respiračních ochranných pomůcek, uzavírá Merrithewová.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

Izraelci se brání Bidenovu ultimátu: Pro dosažení svých cílů uděláme vše

Izrael podnikne všechny nezbytné kroky k tomu, aby v Pásmu Gazy dosáhl svých válečných cílů. Prohlásil to izraelský ministr obrany Joav Galant v reakci na tlak Spojených států zastavit izraelskou operaci ve městě Rafah, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy