Čína otálí s prodloužením akreditací novinářům z amerických médií

Čína otálí s prodloužením akreditací některým novinářům, kteří pracují pro americká média. Agentura Reuters připomněla, že krok Pekingu přišel poté, co někteří čínští novináři ve Spojených státech stále čekají na obnovu svých propadlých pracovních víz. Západní novináři zatím mohou v Číně zůstat, ale jen na kratší dobu, než je obvyklé.

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Podle agentury Reuters nebyly zatím akreditace prodlouženy reportérovi CNN Davidu Culverovi, novináři deníku The Wall Street Journal Jeremy Pageovi a dvěma dopisovatelům agentury Bloomberg. Klub zahraničních dopisovatelů v Číně (FCCC) informoval, že akreditaci nedostalo nejméně pět novinářů pracujících pro čtyři americká média.

Bez přidělené akreditace si novináři mohou zažádat o prodloužení pracovního víza na pouhé dva měsíce místo obvyklého jednoho roku. Podle FCCC ale oprávnění vydané místo akreditace může být novinářům kdykoliv zrušeno čínskými úřady.

"Zůstáváme na místě beze změny a pokračujeme v jednání s místními úřady, aby tomu bylo i nadále," uvedla CNN. The Wall Street Journal a Bloomberg odmítly své další působení v Číně komentovat.

The Wall Street Journal podotkl, že neprodloužení akreditace je recipročním opatřením za to, že někteří čínští novináři stále čekají na obnovení svých víz v USA. Podle deníku čínské úřady uvedly, že udělení akreditací bude záviset na osudu čínských novinářů ve Spojených státech. Ti mohou zůstat v USA bez víz jen po 90denní toleranční období, které skončí na začátku listopadu.

"Budeme rádi pokračovat ve výborné spolupráci s americkými novináři tady, pokud se v USA bude s čínskými novináři zacházet férově," uvedla dnes na twitteru mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Už v srpnu Čína avizovala odvetu za přístup amerických úřadů k jejím novinářům.

Není to poprvé, co se spory mezi USA a Čínou přímo dotýkají novinářů. V březnu USA snížily počet akreditovaných novinářů čínských státních médií ze 160 na 100. Čína následovně vyhostila zhruba desítku amerických novinářů píšících pro The New York Times, The Wall Street Journal či The Washington Post.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná…

21.09.2020 12:11 V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek,…

Izrael vydá do Austrálie exředitelku židovské školy, je obviněna ze…

21.09.2020 10:36 Izraelský soud dnes povolil vyhostit ženu, která je v Austrálii obviněná ze sexuálního zneužívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama