Čína oznámila odvetné sankce vůči americkým činitelům

Držitelé amerických diplomatických pasů již nebudou osvobozeni od vízové povinnosti při vstupu do Hongkongu a Macaa, které jsou poloautonomními územími Číny. Na dnešní tiskové konferenci to podle agentury Reuters oznámila mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing. Spojené státy v pondělí uvalily finanční a cestovní sankce na 14 čínských představitelů.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Čína rovněž uvalí odvetné sankce na některé americké činitele, kongresmany a členy nevládních organizací a jejich rodinné příslušníky kvůli jejich krokům týkajícím se Hongkongu," uvedla dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua. Kterých představitelů by se čínské sankce měly jmenovitě dotknout a kdy by měly vejít v platnost, ale neupřesnila.

"Čína znovu vyzývá americkou stranu, aby se okamžitě přestala vměšovat do záležitostí Hongkongu a do vnitřních záležitostí Číny a nepoškozovala čínské zájmy," dodala mluvčí.

Minulý týden USA omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické strany a jejich rodiny, která budou propříště vydávána jen na měsíc, zatímco dosud mohla být jejich platnost až deset let.

Sankce vyhlášené Spojenými státy v pondělí zakazují 14 čínským činitelům cesty do USA a zmrazí veškerý jejich majetek ve Spojených státech. Američané a americké společnosti s nimi rovněž nesmějí obchodovat.

Jedná se o činitele, kteří sehráli roli při přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong a při listopadovém odvolání čtyř prodemokratických zákonodárců z hongkongského parlamentu. Z hongkongského zákonodárného sboru následně na protest odstoupili i všichni zbylí opoziční zákonodárci.

Nový bezpečnostní zákon vydala letos v červnu centrální čínská vláda v reakci na masové protesty v Hongkongu. Zákon má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti a zahraničního vměšování. Občané Hongkongu, kteří jsou na základě této legislativy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně. Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala v roce 1997, když přebírala správu nad Hongkongem od Británie. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie zahájila očkování, první vakcínu dostal zdravotník, Módí zatím…

16.01.2021 09:08 Indický premiér Naréndra Módí dnes zahájil rozsáhlou očkovací kampaň proti covidu-19, která je…

Před rokem se objevil covid. Virolog popsal, co o něm víme a co nám zatím…

16.01.2021 00:01 NÁZOR - Connor Bamford, virolog z belfastské Queen's University, již před rokem psal o záhadné…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Epidemie koronaviru: Hirošima zvažuje hromadnou testovací kampaň pro 800…

15.01.2021 10:56 Až 800.000 lidí zvažuje na koronavirus otestovat regionální vláda japonské prefektury Hirošima. Šlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama