Čína oznámila omezení vůči americkým diplomatům

Peking dnes oznámil, že zavedl omezení pro americké diplomaty působící v pevninské Číně a v Hongkongu. Podle čínského ministerstva zahraničí je to reakce na opatření, která počátkem měsíce přijaly Spojené státy vůči čínským diplomatům v USA. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podobu nových omezení ale Peking nespecifikoval.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Spojené státy počátkem září uvedly, že budou vyžadovat po čínských diplomatech na půdě USA, aby před návštěvou amerických univerzit a pořádáním společenských akcí pro více než 50 lidí mimo území konzulátu požádali o povolení americké ministerstvo zahraničí. Šéf diplomacie Mike Pompeo tehdy řekl, že podobná pravidla vynucuje Peking u amerických diplomatů v Číně.

Pompeo rovněž uvedl, že ministerstvo zahraničí zaslalo dopis americkým univerzitám, v němž je varuje před hrozbami ze strany čínské komunistické strany. "Tyto hrozby mohou mít formu nepovoleného financování výzkumu, krádeže duševního vlastnictví, zastrašování zahraničních studentů a skrytých snah o nábor talentovaných (jedinců)," uvedl ministr zahraničí USA.

"Tyto americké akce vážně porušily mezinárodní právo a zásady mezinárodních vztahů," uvedl dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. "Čína nedávno vydala diplomatickou nótu, v níž oznamuje reciproční omezení aktivit amerických velvyslanectví a konzulátů v Číně, včetně amerického konzulátu v Hongkongu," dodal.

"Znovu vyzýváme Spojené státy, aby okamžitě napravily svou chybu a zrušily bezdůvodné omezení aktivit čínského velvyslanectví a jeho zaměstnanců v USA," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu byl zadržen aktivista Joshua Wong, zahalili si obličej na…

24.09.2020 14:39 Hongkongská police dnes zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací…

AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

24.09.2020 07:52 Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se…

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama