Čína: V neděli bylo zaznamenáno 31 případů nákazy COVID-19, čtyři mrtví

V pevninské Číně přibylo za neděli 31 případů nákazy koronavirem, zatímco zde nemoci COVID-19 podlehli další čtyři lidé. Všechna čtyři úmrtí byla hlášena z provincie Chu-pej, kde šíření koronaviru začalo, všechny nové případy infekce byly naopak opět v jiných částech země. S odvoláním na aktualizovaná oficiální čísla o tom informovala agentura Reuters. Japonsko kvůli obavám z šíření koronaviru nebude do země vpouštět cizince cestující z většiny evropských zemí, Spojených států, Číny či Jižní Koreje, napsal dnes list Asahi šimbun.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Wu-chan
doporučujeme

Souhrnná bilance v Číně po víkendu narostla na 3304 mrtvých, 81.470 nakažených a více než 75.000 uzdravených pacientů. Nedělní přírůstky v počtu pozitivních testů i obětí COVID-19 jsou nižší než ty ze soboty, kdy bylo ohlášeno pět úmrtí a 45 nově odhalených případů nákazy.

Informace od čínské vlády nasvědčují tomu, že na čínském území se nákaza v posledních dnech a týdnech takřka vůbec nešíří.

Z Chu-peje nebyly nové případy hlášeny ani v předchozích pěti dnech a v její metropoli Wu-chanu se dnes poprvé otevřela některá nákupní centra. Před nákupním střediskem Wuhan International Plaza, kde mají obchody luxusní značky jako Cartier či Louis Vuitton, vítal dnes zákazníky elegantně oblečený personál. Příchozí stáli ve frontě ve 2,5metrových rozestupech, před vstupem si museli nechat změřit teplotu a prokázat se zeleným kódem uloženým v telefonu ukazujícím, že nepatří mezi nakažené.

Většina oznamovaných pozitivních testů se již nějakou dobu týká lidí, kteří do Číny přicestovali ze zahraničí. Zároveň se ovšem objevují výpovědi, podle kterých do oficiálních statistik nejsou zahrnováni všichni, u nichž přítomnost koronaviru prokážou testy.

"Ačkoli počet nových infekcí v Číně oproti únorovému vrcholu epidemie prudce poklesl, Peking se nadále obává rizika druhé vlny nákazy, kterou by spustili případy spojené s cestujícími přicházejícími do Číny a nakaženými v zahraničí," shrnuje situaci Reuters.

Také v Jižní Koreji v těchto dnech potvrzení nakažení přibývají výrazně pomaleji než v nejhorším období, což byl v tomto případě přelom února a března. Dnes Korejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) ohlásilo denní nárůst bilance o 78 případů, zároveň se ale dalších 195 pozitivně testovaných pacientů nově zařadilo mezi uzdravené. Celkem se v zemi infekce prokázala u 9661 lidí, z nichž 158 zemřelo, přes 5000 se jich už ze zdravotních potíží zotavilo.

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes oznámil, že vláda poskytne každé rodině příspěvek v hotovosti ve výši až 820 dolarů, aby se lidé mohli lépe vypořádat s důsledky koronavirové krize. Nárok na příspěvek budou mít všechny rodiny s výjimkou těch, které patří mezi 30 procent nejbohatších v zemi. Stát do této pomoci investuje 7,44 miliardy dolarů. O další podpoře v hodnotě 5,8 miliardy dolarů bude parlament hlasovat v dubnu. Některé malé a střední firmy nebudou muset od dubna platit za veřejné služby jako plyn a elektřina.

Japonsko, které má téměř 1900 nakažených a 56 obětí koronaviru, připravuje další zpřísnění opatření. Cizinci cestující z většiny evropských zemí, Spojených států, Číny a Jižní Koreje budou mít do Japonska zakázaný vstup, napsal dnes list Asahi šimbun. Mluvčí japonské vlády dnes uvedl, že vyhlášení stavu nouze zatím ale vláda neplánuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu si lidé připomínají masakr na Tchien-an-men, navzdory zákazu

04.06.2020 16:44 Aktualizováno Tisíce hongkongských aktivistů se dnes vzepřely policejnímu zákazu a přišly do centrálního parku…

Peking utahuje šrouby. Parlament v Hongkongu schválil zákon o hanobení…

04.06.2020 12:20 Hongkongský parlament dnes schválil zákon, který urážky čínské státní hymny kvalifikuje jako…

Kimova sestra hrozí Jižní Koreji kvůli posílání letáků přes hranici

04.06.2020 11:28 Severní Korea dnes pohrozila, že vypoví vojenskou dohodu s Jižní Koreou z roku 2018 a uzavře…

Olympiáda v roce 2021 bude jiná. Může se výrazně zjednodušit

04.06.2020 10:51 Tokijská guvernérka Juriko Koikeová uvedla, že olympijské hry odložené na příští rok budou muset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy