Čínský parlament schválil návrh volebního zákona pro Hongkong

Čínský parlament dnes podle očekávání odhlasoval návrh změny volebního systému v Hongkongu, která posílí nadvládu Číny nad Hongkongem. Bez ohledu na předchozí kritiku ze strany západních vlád návrh potvrdilo 2895 přítomných členů čínského shromáždění.

Zákon se podle čínské dikce týká "zlepšení volebního systému" v bývalé britské kolonii, v praxi dává pročínským silám právo veta ke kandidatuře prodemokratických kandidátů v hongkongských volbách.

V budově čínského parlamentu podle agentur po hlasování propukl aplaus, nikdo z přítomných nezvedl proti zákonu ruku. Poslanci nebrali ohled na předchozí protesty z Londýna, Washingtonu i Bruselu proti novému pokusu omezit Hongkongu autonomii a zbytky jeho svobod.

Britský ministr zahraničí Dominic Raab reagoval rychle na dnešní hlasování a řekl, že Čína tímto zákonem dále podrývá svou důvěryhodnost ve světě. "Peking tak v rozporu s prohlášeními Číny učinil další krok k omezení prostoru pro demokratickou debatu v Hongkongu. Čína tak přichází o důvěru, že je schopná dodržet své právní závazky a povinnosti coby vůdčí člen mezinárodního společenství," sdělil Raab.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová vyjádřila "upřímnou vděčnost" za rozhodnutí poslanců a sdělila, že smyslem změny je "vrátit město na správnou cestu".

Čína posiluje svou moc nad Hongkongem od protestů, které začaly v roce 2019 a které Čína označuje za ohrožení své bezpečnosti. Ve vězení skončilo mnoho představitelů demokratického hnutí včetně politiků a další jsou v exilu.

Hongkong byl do roku 1997 britskou kolonií a Peking při jeho přebírání slíbil, že Hongkongu zaručí vysoký stupeň autonomie.

Změna volebního zákona ovlivní složení hongkongského parlamentu ve prospěch pročínských politiků. Volební komise bude rozšířena a dostane možnost vybírat kandidáty - měřítkem má být jejich "vlastenectví", což pročínské kruhy charakterizují jako "všeobecnou lásku k Číně". Podle kritiků se tak prostor demokratické opozice zúží na nejmenší míru od roku 1997.

Související

Více souvisejících

Čína Hongkong Dominic Raab

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy