Co může za vražedné požáry? V Austrálii mají jasno, žasne expert

NÁZOR - Svět "alternativních faktů" se rychle stává alternativní realitou, varuje James Dyke v komentáři pro server The Independent. Expert na životní prostředí z University of Southamton tvrdí, že jinak snad ani nelze vysvětlit způsob, jakým o katastrofálních požárech v Austrálii informuje tamní deník The Australian.

Požáry v Austrálii, foto: @gretathunberg

Příroda se tvrdohlavě brání

The Australian je jedno z celosvětových médií, které nedokáže spojit devastující požáry s kolapsem klimatu, k němuž přispívá spalování fosilních paliv, deklaruje akademik. Připomíná, že požáry v Austrálii od loňského listopadu zničily více než 6 milionů hektarů buše, lesů a parků, vyžádaly si život 24 lidí a bezpočtu zvířat, včetně 20 tisíc koal.

"Jak na tyto události odpověděl The Australian?" pokládá si otázku Dyke. Konstatuje, že deník 18. prosince vychvaloval rostoucí vývoz australského uhlí do Číny, tedy v ten samý den, kdy australský meteorologický úřad oznámil, že země zažívá nejteplejší den v historii měření.

Australská vláda pak nadále věří, že budoucnost země se nadále odvíjí od bohatých uhelných zásob, přičemž tato představa není příliš zpochybňována, upozorňuje odborník. Dodává, že dopad fosilních paliv na klima v zemi je zřejmý - přispívají ke stále delším vedrům, suchům a požárům, které ničí australské ekosystémy a obytné oblasti.

Hlavní deník v zemi ovšem ve svém editorialu opakuje pozici australské vlády a tvrdí, že ti, kteří přičítají požáry klimatické změně trpí psychickým onemocněním a vyvolávají "falešnou klimatickou krizi", poukazuje Dyke. Podotýká, že v této alternativní realitě není důvod zpomalovat těžbu a spalování uhlí, protože smrtící vedra a požáry se odvíjejí od sezónních výkyvů.

I kdyby dopad lidské činnosti na klima činil tyto události pravděpodobnější, jedinou cestou je větší těžba fosilních paliv a spalování více uhlí, aby rostla ekonomika, která se dokáže budoucímu klimatickému kolapsu bránit, parafrázuje expert závěry australských médií. Zdůrazňuje, že australské buše a oceány se ve skutečnosti tvrdohlavě brání přistoupit na takový výklad.

Sydney čelí veřejné zdravotní krizi, jelikož jeho obyvatele dusí kouř s hořící buše, zatímco značnou část Velkého bariérového útesu již zničila rostoucí teplota vody, upozorňuje Dyke. "Klimatická změna ohrožuje to, čeho si Australané nejvíce cení," dodává.  

Toto je uhlí. Nebojte se

Mnoho Australanů si na mnoholetá sucha a letní požáry zvyklo, připouští akademik. Zmiňuje ale poslední průzkumy, podle kterých hned 64 % Australanů považuje klimatické změny za "kritickou hrozbu", která tak předstihla kybernetické zahraniční útoky a mezinárodní terorismus, navíc většina z nich chce dekarbonizovat ekonomiku své země.

Austrálie je přitom druhý největší exportér palivového uhlí na světě, konstatuje Dyke. Poukazuje, že v roce 2018 vytěžila 208 milionů tun suroviny, což tamní ekonomice přineslo 26 miliard australských dolarů (přes 400 miliard korun).

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Pokusy řešit napětí mezi bojem s klimatickou změnou a klima ničící těžbou uhlí vedly k pádu řady australských premiérů, naposledy Malcolma Turnbulla, kterého nahradil Scott Morrison, který Turnbullův plán na omezení uhelných elektráren vylíčil jako hrozbu pro pracovní místa a prosperitu.

V roce 2017 si Morrison do parlamentu přinesl kus uhlí a prohlásil: "Toto je uhlí. Nebojte se. Neděste se," připomíná odborník. Dodává, že politi následně zákonodárcům připomněl, že toto uhlí vytěžili lidé, kteří je zvolili.

Není tajemstvím, že mediální společnost News Corp magnáta Ruperta Murdocha, která stojí za novinami The Australian, pevně podporuje Morrisona, uvádí Dyke. Podotýká, že News Corp provozuje v Austrálii 140 mediálních platforem, a tak se tato podpora mění v konstantní mediální tlak.

V květnu loňského roku lídr australské opozice Bill Shorten prohlásil, že část News Corp by se měla označit za politickou stranu, jelikož před parlamentními volbami vede otevřenou kampaň za Morrisona, uvádí expert. Vysvětluje, že ta zahrnovala zdůrazňování rizik plynoucích pro ekonomiku z klimaticky vstřícných opatření a zlehčování hrozby, kterou rychle se měnící klima znamená pro planetu.       

"A proto navzdory klimatické krizi probíhající doslova před jeho sydneyskými kancelářemi The Australian oslavuje uhlí a nadále označuje požáry za přírodní pohromu," shrnuje Dyke. Očekává však, že tato pozice nebude udržitelná navždy a dříve či později ji vyvrátí stále extrémnější počasí. Riziko podle něj spočívá v tom, že realita může "kousnout" ve chvíli, kdy bude příliš pozdě na účinnou reakci.

Japonsko připravuje olympiádu, navzdory boji s koronavirem a nesouhlasu…

21.06.2021 11:41 Již za měsíc, 23. července, mají podle plánu začít v japonské metropoli Tokiu letní olympijské hry,…

Olympiáda v Tokiu proběhne s fanoušky, kapacita bude omezená

21.06.2021 10:43 Olympijské hry v Tokiu budou s domácími fanoušky. Stadiony a haly se budou moci zaplnit na padesát…

V Indonésii rapidně přibývá nakažených

20.06.2021 15:34 V Indonésii, která má 270 milionů obyvatel, se za poslední den prokázalo dalších 13.737 nových…

Lékaři v Číně podali dohromady přes miliardu dávek vakcín

20.06.2021 11:18 Lékaři v Číně aplikovali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Čínská očkovací kampaň…

Přes 350 indonéských zdravotníků očkovaných čínskou vakcínou se nakazilo…

17.06.2021 19:20 Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19…

Severní Korea čelí nedostatku potravin, přiznal Kim Čong-un

17.06.2021 09:37 Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém zasedání přiznal, že země čelí nedostatku potravin…

Čínská vesmírná loď Šen-čou 12 odstartovala k vesmírné stanici, již Čína…

17.06.2021 04:29 Z kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi na severozápadě Číny dnes odstartovala vesmírná loď Šen-čou…

V Barmě byla vypálena vesnice, podle místních požár založila armáda

17.06.2021 03:37 Bezpečnostní složky v centrální Barmě vypálily vesnici poté, co se na místě střetly s odpůrci…

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Související:

Právě se děje