Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází sankce Rady bezpečnosti OSN a ničeho se nevzdá zadarmo. Tyto tři aspekty definují podle Daniela R. DePetrise jednání KLDR od roku 2006, kdy se země stala jadernou mocností. Analytik z think tanku Defense Priorities situaci okomentoval na serveru National Interest.

Kim Čong-un
doporučujeme

Žádná překvapení

Výše uvedené podtrhuje poslední zpráva Rady bezpečnosti OSN, konstatuje analytik. Podotýká, že její hlavní části v uplynulých dnech unikly do médií, ale obecně nejsou příliš vzrušující a ti, kteří hledají cokoliv překvapivého či pozoruhodného, se zřejmě upnou na pasáže hovořící o možnosti, že Pchjongjang dokázal miniaturizovat své jaderné hlavice.

"Ani tato lahůdka ale není tak oslnivá, není novinkou, ale spíše matnou, starou zprávou," pokračuje DePetris. Připomíná, že americké tajné služby upozorňovaly na možnou severokorejskou schopnost vyrobit jadernou hlavici dostatečně malých rozměrů, aby ji šlo umístit na balistickou střelu, již v roce 2017.

Z mediálních zpráv pak vyplývá, že někteří američtí zpravodajci dospěli k takovému závěru ještě o rok dříve, upozorňuje autor komentáře. Považuje za velmi nepravděpodobné, že by Spojené státy vnímaly poslední závěry OSN jinak než jako pouhé potvrzení toho, co již vědí. Ve skutečnosti tato informace může pocházet právě od amerických tajných služeb, dodává DePetris.

Další starou zprávou je konstatování, že Pchjongjang pokračuje v kvalitativním a kvantitativním rozvoji svého jaderného arzenálu, deklaruje analytik. Parafrázuje zprávu OSN, která uvádí, že KLDR v rámci svého jaderného programu mimo jiné produkuje vysoce obohacený uran, staví experimentální lehké vodní reaktory a nadále vyrábí atomové zbraně.  

"Pokud vám z toho mrzí v kostech, znovu se zamyslete," píše DePetris. Realitou podle něj zůstává, že Severní Korea provedla první podzemní jaderný výbuch v říjnu 2006 a v následujících letech pět dalších, tudíž zpráva OSN má hodnotu jako tvrzení, že nebe je modré.

Americké tajné služby již dávno nevyvádí z míry skutečnost, že severokorejský vůdce Kim Čong-un postupuje v jaderném programu a monitoring tohoto postupu je pravděpodobně součástí zpráv tajných služeb, podotýká analytik.

Klišé odrážející situaci

Stejně tak nepovažuje DePetris za překvapení, že nadále fungují severokorejské metody k obcházení sankčního režimu. Severokorejský export do Číny sice v prvních pěti měsících letošního roku poklesl o 81 %, ale Pchjongjang strávil 14 let pod stále přísnějšími sankcemi Rady bezpečnosti OSN a přišel s netradičními, vpravdě chytrými způsoby k jejich obcházení, vysvětluje autor komentáře.

Kimův režim se nad vodou drží díky hackerským útokům na zahraniční finanční instituce, překládání ropy a uhlí přímo na moři, vývozu vojenského materiálu do afrických zemí a prodeji rybářských povolení ve svých teritoriálních vodách, shrnuje analytik. Dodává, že díky Číně a Rusku, které minulý rok navrhly uvolnění sankčního režimu OSN, si navíc může být Pchjongjang jistý, že utužení sankcí není na pořadu dne, neporuší-li loňské moratorium na testy raket dlouhého dosahu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tragikomičnost celé situace spočívá v tom, že tyto zprávy OSN jsou často využívány jako argument pro další vlnu sankcí," pokračuje DePetris. Domnívá se, že ti američtí činitelé, kteří používají sankce jako svou berli a věří v jejich údajnou sílu, budou číst poslední zprávu Rady bezpečnosti jako signál, že Spojené státy musí uvalit na KLDR další sankce, v případě potřeby i jednostranně.  

To, že ve skutečnosti existuje mnohem větší pravděpodobnost odchodu amerických vojáků z Jižní Koreje než denuklearizace Severní Koreje v důsledku jejího vyčerpání sankcemi, je odmítáno jako defétismus, kritizuje DePetris. Soudí, že teze o potřebě nového amerického přístupu ke KLDR je sice již klišé, ale v tomto případě odráží situaci.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nezvyklé gesto Kim Čong-una. KLDR se omluvila Jižní Koreji za zastřelení…

25.09.2020 08:40 Severokorejský vůdce Kim Čong-un se dnes omluvil Jižní Koreji za incident, při němž severokorejští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama