Covid-19 vyostřil vztah Číny s Austrálií i s Filipínami

Australské ministerstvo zahraničí se ohradilo proti výrokům čínského velvyslance v zemi, který v reakci na volání Canberry po nezávislém vyšetření původu koronaviru prohlásil, že Čína by mohla začít bojkotovat australské výrobky a Číňané by mohli přestat do Austrálie jezdit, píše dnes agentura Reuters.

Filipíncům se zase nelíbí píseň, v níž se Čína chlubí pomocí poskytnutou v době šíření koronaviru, a upozorňují na agresivní chování Číny v Jihočínském moři.

Čínský velvyslanec v Austrálii Čcheng Ťing-jie varoval, že Číňané by se mohli začít vyhýbat australským výrobkům a univerzitám. "Běžní lidé" si podle něj možná rozmyslí, zda budou pít australské víno nebo jíst australské hovězí, turisté se prý dvakrát zamyslí nad tím, jestli se do Austrálie vydat. "A rodiče budou přemýšlet o tom, zda je dobrý nápad posílat děti studovat na australské univerzity," prohlásil velvyslanec v rozhovoru publikovaném v listu The Australian Financial Review.

Australská ministryně zahraničí Marise Paynová v reakci na tyto narážky uvedla, že ekonomické donucovací prostředky australská vláda nepovažuje za přiměřenou odpověď a vyzdvihla potřebu spolupráce na mezinárodní úrovni.

Filipínci zase příliš neocenili píseň s názvem Iisang Dagat ("Jedno moře"), kterou zveřejnila čínská ambasáda. Cílem písně bylo upozornit na pomoc, kterou Čína sousedním Filipínám v době koronaviru poskytuje, název se ale nelíbí mnoha Filipíncům, kteří považují čínské aktivity ve sporných vodách Jihočínského moře za agresi.

Video má být oslavou zdravotníků v přední linii z obou zemí, na záběrech se objevují čínští lékaři nebo dodávky zdravotnického materiálu z Číny včetně ochranných pomůcek a testovacích sad. Jedna z verzí videa sdíleného na YouTube nasbírala mnohem více negativních ohlasů než těch pochvalných a lidé pod nahrávku přidávají rozzlobené komentáře. Někteří kritici v komentářích uvádějí, že jsou z Vietnamu, Tchaj-wanu nebo Hongkongu. Proti videu se objevila také petice, která ho označuje za propagandu a požaduje jeho stažení.

Reakce Filipínců je dalším dokladem toho, že čínská koronavirová diplomacie naráží na historii sporů, a to především v regionu jihovýchodní Asie, kde jsou okolní země zneklidněny snahou Číny prosadit se v Jihočínském moři, jejím budováním umělých ostrovů a vojenských základen, píše Reuters.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína diplomacie Austrálie Filipíny

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy