Evakuace cizinců z Wu-chanu? Nastaly potíže. U Japonců odhalen koronavirus, Jižní Korea se bouří

Tři z asi 200 Japonců, kteří byli ve středu evakuováni z čínského města Wu-chan, byli pozitivně testováni na nový typ koronaviru. Ten se šíří právě z Wu-chanu a v Číně mu podlehlo již 170 nakažených.

Wu-chan
doporučujeme

Prvních 206 Japonců, kteří požádali o přepravu z Wu-chanu do vlasti, přistálo na tokijském letišti Haneda. U tří z nich byla zjištěna infekce novým koronavirem, dva z nich přitom nejevili žádné příznaky, oznámil japonský premiér Šinzó Abe.

Nový virus, označovaný jako 2019-nCoV, podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Dnes Japonsko evakuovalo z Wu-chanu druhou skupinu 210 Japonců a také oni podstoupí testy na nový typ koronaviru. Devět navrátilců trpí kašlem a horečkou, sdělilo japonské ministerstvo zahraničí.

Tokio nyní registruje 11 případů nákazy virem, včetně japonského řidiče autobusu, který se nakazil v Japonsku poté, co byl v kontaktu s čínskými turisty.

V Jižní Koreji dnes vypukly demonstrace proti plánu přeměnit dva objekty ve městech Asan a Činčchon v karanténní zařízení pro asi 700 Jihokorejců, jejichž evakuaci z Wu-chanu jihokorejská vláda plánuje.

zdroj: YouTube

Demonstranti ve městě Asan házeli vajíčka a plastové láhve s vodou na ministra vnitra Čin Jonga a další vládní představitele, kteří přišli rozptýlit jejich obavy. Lidé v Asanu a Činčchonu také s pomocí traktorů blokovali přístup k zařízením, jež mají sloužit jako karanténní centra. "Pokud je to bezpečné, proč si je nevezmete domů?" volal na ministra jeden z protestujících.

"Jihokorejští občané ve Wu-chanu trpí... Takže musíme umožnit co nejdřív jejich návrat domů," uvedl ministr Čin, který zároveň vyjádřil pochopení pro obavy místních občanů. Navrátilci by měli zůstat v karanténě nejméně dva týdny.

"Mám děti ve věku tři a čtyři roky. Tolik se bojím, že jsem je poslala k manželovým rodičům," prohlásila obyvatelka Činčchonu I Či-hjon, která se s dalšími demonstranty zasazovala o to, aby bylo karanténní zařízení zřízeno dále od obytných čtvrtí a škol. I další rodiče uváděli, že přestali děti dávat do školky a poslali je k příbuzným žijícím v jiných městech.

První z až čtyř letů, které Jižní Korea plánuje z epicentra nákazy Wu-chanu, by se měl uskutečnit dnes. Jihokorejský premiér Mun Če-in vyzval občany ke klidu.

zdroj: YouTube

Koronavirus 2019-nCoV, který vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic, se roznesl již do dvacítky států světa, převážně asijských. Jižní Korea dnes ohlásila pátý a šestý potvrzený případ.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama