Indonésie propustila z vězení radikálního duchovního Bashira, Austrálie nešetří kritikou

Indonéský radikální duchovní Abu Bakar Bashir, jenž je považován za strůjce teroristických útoků na ostrově Bali z roku 2002, je opět na svobodě. Z vězení vyšel dnes poté, co si odpykal deset roků z patnáctiletého trestu, který mu soud vyměřil za financování výcviku teroristů. Austrálie, která při atentátech na Bali přišla o desítky svých občanů, osvobození Bashira kritizovala.

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Z věznice Bashira propustili poté, co mu byl zkrácen trest, uvedl server BBC, podle něhož radikálního klerika vyzvedla z vězení na předměstí indonéské metropole Jakarty ráno jeho rodina. Bashirův syn podle agentury AP řekl, že jeho otec se nyní bude kvůli pandemii covidu-19 vyhýbat jakýmkoliv aktivitám mimo rodinu.

Dvaaosmdesátiletý Bashir je známý především jako duchovní vůdce zakázané teroristické organizace Jemaah Islamiah (JI), která je podezřelá z provedení několika teroristických útoků, včetně atentátů na Bali, při nichž přišlo o život 202 lidí, většinou cizinců.

Bashir si už trest za podněcování k těmto útokům odpykal. Sám jakýkoli podíl na atentátech popírá. V červnu 2011 ho soud poslal do vězení za podporu a financování výcvikového tábora pro teroristy v indonéské provincii Aceh. Výcvik tam podstupovali členové téměř všech známých extremistických skupin v zemi.

Při útocích na turistickém ostrově Bali zahynulo také 88 Australanů. Australský premiér Scott Morrison na dnešní tiskové konferenci řekl, že propuštění Bashira "vzbuzuje obavy přátel a příbuzných Australanů, kteří na Bali v roce 2002 zemřeli". "Ti, co jsou zodpovědní za vraždy Australanů, jsou nyní na svobodě. Svět někdy není spravedlivý," podotkl Morrison, jehož vláda dlouho vyzývala k tvrdším trestům pro osoby zodpovědné za atentáty.

Podle bezpečnostních expertů vliv Bashira v Indonésii zeslábl, extremisté by se k němu však mohli začít znovu hlásit, aby zvýšili svou důvěryhodnost. Bashirův syn agentuře Reuters řekl, že se jeho otec hodlá vrátit na islámskou školu poblíž města Solo v provincii Střední Jáva, kterou v 70. letech založil a jejíž absolventi byli v minulosti spojováni s extremistickými sítěmi a útoky.

Policie se v souvislosti s Bashirovým propuštěním nechala slyšet, že radikálního duchovního bude sledovat a že bude zapojen do programu deradikalizace.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, varuje vědec. Upozornil na veřejností opomíjený faktor…

19.01.2021 00:01 NÁZOR - Někteří lidé po podání vakcíny proti koronaviru zemřou, i kdyby byla stoprocentně bezpečná,…

Emirates začaly zaměstnancům nabízet očkování

18.01.2021 15:52 Dubajská letecká společnost Emirates dnes začala svým zaměstnancům nabízet očkování. Přednost mají…

V Číně přibývá případů koronaviru, už šestý den je jich přes 100 za den

18.01.2021 10:38 Už šestý den po sobě ohlásila Čína více než 100 nových případů nákazy koonavirem denně. Šíření viru…

Dědic Samsungu I Če-jong se vrátí do vězení, dostal dva a půl roku za…

18.01.2021 07:46 Na dva a půl roku se vrátí do vězení dědic jihokorejského konglomerátu Samsung Electronics I Če…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama