Irák podle rady uzavírá tábory pro uprchlíky moc rychle

V Iráku vláda rychle uzavírá tábory pro přesídlené a na počátku zimy se tak může ocitnout bez střechy nad hlavou až 100.000 lidí. Norská rada pro uprchlíky (NRC) dnes informovala, že běženci byli nuceni odejít z táborů bez předchozího upozornění v sedmi iráckých provinciích.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Vláda v Bagdádu předpokládá, že se lidé vrátí do regionů, odkud pocházejí. Domovy mnohých ale byly zničeny za bojů proti teroristickému Islámskému státu (IS), upozornil nyní zpravodajský server BBC.

IS začal zabírat sever Iráku v roce 2014 a poražen tam byl o tři roky později. V tomto období uprchlo z domovů více než šest milionů Iráčanů. Podle odhadů je mimo domovy dosud 1,3 milionu lidí, 4,7 milionu lidí se podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) vrátilo do svých regionů, kde ale stále panují velmi špatné podmínky.

Irácká vláda tábory postupně zavírá od loňského srpna, letos kvůli covidu-19 uprchlíci odcházejí pomaleji. Bagdád je ale odhodlán nechat zavřít všechny tábory. NRC dnes poukázala na ty v Bagdádu, Karbale, Dijále, Sulajmáníji, Anbáru, Kirkúku a v Ninive, z nichž musely rodiny odejít velmi náhle. Tito lidé jsou přitom často z oblastí, jež byly v bojích zcela zničeny. Čeká je průchod hlídkami a v případě, že nemají bezpečnostní prověření, mohou být zatčeni. Bezpečnostní ověření dostávají ti, kdo nejsou podezřelí ze členství nebo kontaktů s IS a dalšími ozbrojenými skupinami.

"Uprchlickou krizi nevyřeší, když budou tábory uzavřeny dříve, než se ti lidé budou moci nebo budou ochotni vrátit domů. Hrozí naopak, že tak mnozí Iráčané uváznou v začarovaném kruhu lidí bez domova. Budou v nebezpečí, a to zejména v době pandemie," řekl generální tajemník NRC Jan Egeland.

Jeden tábor, který má byt rychle uzavřen, je ten v Hammám al-Alílu u Mosulu, střediska provincie Ninive. "Je to můj domov, proč byste mě měli nutit odejít? Budeme bezdomovci, je to pro mne jako pohřeb," řekla 49letá Ahlám, která je z Mosulu a v táboře žije. Odešlo z něj už 600 rodin. Mosul byl posledním bojištěm bitvy s IS a mnoho čtvrtí města je zničeno.

IOM tvrdí, že polovina lidí přinucených v minulých týdnech odejít z táborů v Bagdádu a Karbale se nemohla vrátit do svého původního bydliště. Mnozí tak skončili v provizorních útočištích na okrajích měst, v poškozených bytech, kde není bezpečno, nebo v nedostavěných budovách. Nemají k dispozici základní potřeby ani zdravotní péči. NRC vyzvala iráckou vládu, aby uprchlíky o záměru uzavřít tábor informovala s aspoň měsíčním předstihem, aby se rodiny mohly připravit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: V Indonésii vybuchla sopka Ili Lewotolok, evakuováno 2800 lidí

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na východě Indonésie dnes evakuovali téměř 2800 lidí z 28 vesnic kvůli erupci sopky Ili Lewotolok.…

Městem Ghazní otřásla mohutná exploze, zahynulo přes 30 afghánských vojáků

29.11.2020 11:58 Aktualizováno Nejméně 31 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné…

Teploty na východě Austrálie přesahují 40 stupňů, opět hrozí ničivé požáry

29.11.2020 10:04 Teploty na východě Austrálie rostou, v přístavním Sydney v sobotu překročily 40 stupňů a…

Správkyně Hongkongu patří k nejlépe placeným politikům. Kvůli sankcím USA…

29.11.2020 07:45 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v novém televizním rozhovoru prohlásila, že nemá bankovní účet a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama