Japonská policie vtrhla do domu Ghosna, ten pláchl ze země. Poprask i v Turecku

Japonská prokuratura dnes provedla domovní prohlídku v tokijském domě, který před útěkem do Libanonu obýval bývalý předseda správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn. V Japonsku měl Ghosn stanout před soudem kvůli obvinění z finančních deliktů, mimo jiné z podhodnocování příjmů ve finančních výkazech.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Carlos Ghosn
doporučujeme

Ghosn, který má francouzské, brazilské a libanonské občanství. Jak se mu podařilo, odletěl z Japonska ukrytý v bedně na hudební nástroje. Po příletu do Libanonu, který nemá s Japonskem uzavřenou dohodu o vydávání svých občanů, v prohlášení Ghosn uvedl, že neutekl před spravedlností, ale naopak před nespravedlností a politickým pronásledováním.

Jeho právníci na Nový rok oznámili, že magnát bude mít 8. ledna v Bejrútu tiskovou konferenci.

Libanon nemá s Japonskem uzavřenou dohodu o vydávání svých občanů. Libanon dnes obdržel od mezinárodní policejní organizace Interpol na Ghosna zatykač s varováním červeného stupně. Znamená žádost členské země určenu ostatním státům, aby pomohly lokalizovat a zatknout člověka podezřelého ze spáchání trestného činu. Nejmenovaný libanonský justiční zdroj uvedl, že úřady o tomto zatykači ještě nerozhodly. Podle agentury Reuters také řekl, že v minulosti, kdy Bejrút dostal červené varování týkající se nějakého libanonského občana, nebyl dotyčný sice zadržen, ale byl mu zabaven cestovní pas a musel složit kauci.

Okolnosti Ghosnova útěku vyšetřuje Turecko, protože cestou z Japonska do Libanonu přistál v Istanbulu, aniž o tom turecká pohraniční policie dostala informace; nikdo nezaregistroval jeho přílet do země ani odlet. Podle tureckého internetového portálu Hürriyet letadlo s Ghosnem na palubě přistálo na istanbulském Atatürkově letišti v pondělí brzy ráno.

Turecká policie v souvislosti s tímto případem zadržela sedm lidí, mezi nimi čtyři piloty, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na turecká média. Do Bejrútu podle nich Ghosn přicestoval na francouzský pas.

Kvůli obviněním z finančních deliktů byl Ghosn v Japonsku zadržen předloni v listopadu. Později byl propuštěn na kauci. Měl zakázáno používat bez dozoru internet či kontaktovat manželku. Jeho obhájci měli u sebe jeho cestovní pasy, dva francouzské, jeden libanonský a jeden brazilský. Nicméně po propuštění na kauci mu japonské úřady povolily, aby u sebe nosil jeden z francouzských pasů, ovšem v uzamčené schránce. Klíč měli Ghosnovi obhájci, napsala agentura Kjódó s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se situací.

Začátek soudního procesu byl v Japonsku naplánován na letošní duben. Ghosn všechna obvinění odmítá.

Francouzské úřady dnes uvedly, že pokud Ghosn přicestuje do Francie, do Japonska ho nevydají, napsala agentura AFP.

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po předloňském zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína hospitalizovala další pacienty se záhadnou nemocí

18.01.2020 08:11 Ve střední Číně se po týdnu klidu objevili další čtyři pacienti se zápalem plic způsobeným dosud…

Maledivám hrozí ztráta některých ostrovů

18.01.2020 07:12 Tropickému souostroví Maledivy hrozí, že přijde o některé ze svých ostrovů, pokud se mu rychle…

Zemřel nejmenší muž na světě, měřil jen 67 centimetrů

17.01.2020 22:05 Ve věku 27 let dnes v Nepálu zemřel Khágendra Thapa Magar, který byl považován za nejmenšího…

Spása pro Austrálii. Zemi zasáhly bouřky a silné lijáky

17.01.2020 12:51 Bouřky doprovázené intenzivními srážkami zasáhly dnes východní pobřeží Austrálie a potěšily hasiče…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama