Japonská vláda prodloužila stav nouze do 31. května

Stav nouze vyhlášený kvůli koronavirové epidemii prodloužila japonská vláda do 31. května. Informoval o tom dnes premiér Šinzó Abe. Japonsko podle ministerstva zdravotnictví hlásí více než 15.000 případů nákazy a přes 500 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Nejvíce infekcí bylo zaznamenáno v metropoli Tokiu.

Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle Abeho vláda zváží možnost zrušení stavu nouze před 31. květnem, pokud experti na základě analýzy situace v jednotlivých regionech rozhodnou, že takový krok je možný. Kabinet odborníky vyzve ke zhodnocení situace kolem 14. května, dodal Abe.

Japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura uvedl, že denní počet nových případů klesá, stále však ne dost rychle. Japonský zdravotní systém je tak v některých oblastech dál pod tlakem.

Nouzový stav umožňuje guvernérům žádat po občanech, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

I přes prodloužení stavu nouze na celostátní úrovni budou moci jednotlivé prefektury, které registrují menší počet případů, některá omezení v příštích týdnech uvolnit. Znovu by se tak mohly otevřít některé parky, knihovny či muzea, pokud přijmou příslušná preventivní opatření, napsala japonská tisková agentura Kjódó.

Japonsko je kritizováno, že uskutečňuje jen malé množství testů na přítomnost koronaviru u obyvatel. Na tisíc lidí provádí 1,3 testu, zatímco Jižní Korea 12 testů a Spojené státy 18, píše agentura Reuters.

Thajsko dnes informovalo o 18 nově infikovaných, neoznámilo ale žádné nové úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkový počet nakažených v zemi tak vzrostl na 2987 a mrtvých je 54.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co zvládne nová severokorejská raketa? Historik vysvětlil, jaký je cíl KLDR

22.10.2020 00:01 NÁZOR - Nová, výbušná zpráva předpokládá, že navzdory předchozímu širokému konsensu expertů se…

Před konzulátem v Afghánistánu nastala tlačenice, ušlapáno 15 lidí

21.10.2020 10:52 Aktualizováno Nejméně 15 Afghánců přišlo na východě Afghánistánu o život v tlačenici při čekání na možnost…

Čína považuje přijetí šéfa tibetského exilu v USA za vměšování

20.10.2020 14:15 Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Spojené státy, aby přestaly zasahovat do čínských…

Úřady v Austrálii nařídily evakuovat loď, polovina posádky má koronavirus

20.10.2020 10:53 Australské úřady u západního pobřeží evakuovaly posádku z lodě s dobytkem, protože asi u poloviny z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama