Japonská vláda prodloužila stav nouze do 31. května

Stav nouze vyhlášený kvůli koronavirové epidemii prodloužila japonská vláda do 31. května. Informoval o tom dnes premiér Šinzó Abe. Japonsko podle ministerstva zdravotnictví hlásí více než 15.000 případů nákazy a přes 500 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Nejvíce infekcí bylo zaznamenáno v metropoli Tokiu.

Přidejte svůj názor

Japonsko, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Podle Abeho vláda zváží možnost zrušení stavu nouze před 31. květnem, pokud experti na základě analýzy situace v jednotlivých regionech rozhodnou, že takový krok je možný. Kabinet odborníky vyzve ke zhodnocení situace kolem 14. května, dodal Abe.

Japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura uvedl, že denní počet nových případů klesá, stále však ne dost rychle. Japonský zdravotní systém je tak v některých oblastech dál pod tlakem.

Nouzový stav umožňuje guvernérům žádat po občanech, aby nevycházeli ze svých domovů a nesdružovali se. Agentura Reuters nicméně upozornila, že na rozdíl od jiných zemí nemohou úřady tato opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami.

I přes prodloužení stavu nouze na celostátní úrovni budou moci jednotlivé prefektury, které registrují menší počet případů, některá omezení v příštích týdnech uvolnit. Znovu by se tak mohly otevřít některé parky, knihovny či muzea, pokud přijmou příslušná preventivní opatření, napsala japonská tisková agentura Kjódó.

Japonsko je kritizováno, že uskutečňuje jen malé množství testů na přítomnost koronaviru u obyvatel. Na tisíc lidí provádí 1,3 testu, zatímco Jižní Korea 12 testů a Spojené státy 18, píše agentura Reuters.

Thajsko dnes informovalo o 18 nově infikovaných, neoznámilo ale žádné nové úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkový počet nakažených v zemi tak vzrostl na 2987 a mrtvých je 54.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking kritizuje kroky USA vůči Hongkongu, hrozí reakcí

01.06.2020 11:32 Rozhodnutí USA ukončit zvláštní vztah s Hongkongem a další zásahy proti Číně se podle Pekingu…

Čína eviduje 16 nových případů covidu-19

01.06.2020 08:37 Úřady v Číně v neděli zaznamenaly 16 případů onemocnění covid-19. Podle agentury Reuters je to…

Odkud se vzal koronavirus? Komunisté v Číně šíří novou propagandu

31.05.2020 21:48 Aktualizováno Život v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej se po uvolnění…

Proč to vypadá, že Číňané snědí cokoli?

31.05.2020 20:11 Aktualizováno Můj otec rád vyprávěl jeden vtip o kantonské kuchyni, píše reportérka listu South China Morning…

Související:

Právě se děje

Další zprávy