Japonský premiér Suga zaslal dar kontroverzní svatyni, Jižní Korea protestuje

Nový japonský premiér Jošihide Suga dnes poslal obětní dar do kontroverzní svatyně Jasukuni. Uctíváno je v ní 2,5 milionu padlých vojáků, ale také 14 odsouzených válečných zločinců. Dary na místo posílal i Sugův předchůdce Šinzó Abe, avšak osobním návštěvám se spíše vyhýbal, protože nechtěl vyvolávat odmítavou reakci Číny a Jižní Koreje, jež se považují za oběti japonské válečné agrese.

Jošihide Suga
doporučujeme

Jak dnes oznámila televize NHK, v případě Sugy jde o první zaslání oběti od září, kdy nastoupil do funkce předsedy vlády. Abe v minulosti obětiny posílal prostřednictvím svého spolupracovníka k výročí japonské kapitulace ve 2. světová válce a také v době jarních nebo podzimních slavností.

Ve funkci premiéra byl ve svatyni pouze v roce 2013 a tehdy kromě Číny a Jižní Koreje reagovaly nelibě i Spojené státy vyjádřením "zklamání". Abe do svatyně šel také letos v září, několik dní po rezignaci z čela vlády.

Suga byl podle agentury Reuters osobně ve svatyni v roce 2011, tedy předtím, než se stal roku 2012 tajemníkem Abeho kabinetu.

Na jeho dnešní krok už reagovala jihokorejská vláda. Vyjádřila "hluboké politování nad tím, že japonští vládní a parlamentní představitelé opět věnovali dar svatyni Jasukuni, která "oslavuje invaze vedené Japonskem".

Japonsko okupovalo Korejský poloostrov od roku 1910 do roku 1945 a části Číny v letech 1931 až 1945. Číňané nemohou Japoncům odpustit válečná zvěrstva, Korejci zase sexuální zotročování krajanek, zavlečených do armádních nevěstinců. Za vyhrocováním vztahů však nebývá jen historie, ale také územní a další spory z posledních let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Udeří supertajfun Goni. Filipíny se chystají na příchod nejhorší letošní…

31.10.2020 16:04 V očekávání nejsilnější letošní bouře na celém světě evakuovaly filipínské úřady již téměř milion…

Gay Pride: Duhového průvodu na Tchaj-wanu se zúčastnilo 100 tisíc lidí

31.10.2020 15:45 Asi 100.000 lidí se podle organizátorů citovaných agenturou AP zúčastnilo dnešního pravidelného Gay…

V muslimských zemích trvají protesty, dánská krajní pravice chce…

30.10.2020 15:55 Dánská krajně pravicová strana Nová buržoazie hodlá zahájit kampaň, jejímž cílem je opětovné…

Vietnam odklízí spoušť po tajfunu Molave, už se blíží další silná bouře

30.10.2020 10:29 K Vietnamu, kde od středy zahynulo téměř 40 lidí v důsledku tajfunu Molave, se blíží další bouře.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama