Kardinál Pell byl překvapivě osvobozen. Zneužívá chlapců se dle soudu neprokázalo

Australský nejvyšší soud dnes v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála George Pella, který si odpykával šestiletý trest vězení za zneužití chlapců. Pell nedlouho po vynesení rozsudku opustil vazbu, informovaly světové agentury.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

George Pell
doporučujeme

Existuje "významná možnost, že byla odsouzena nevinná osoba, jelikož důkazy neprokazovaly vinu dostatečně věrohodným způsobem," zdůvodnil soud svůj osvobozující verdikt.

zdroj: YouTube

Osmasedmdesátiletý Australan Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, byl nejvýše postaveným katolickým duchovním uvězněným za sexuální zneužívání. Ve vazbě si odseděl více než rok z vyměřeného šestiletého trestu.

Papež František věnoval dnešní ranní mši nespravedlivě odsouzeným lidem. "Dnes bych se chtěl pomodlit za všechny ty, kdo trpí nespravedlivými rozsudky," řekl na úvod mše papež. Jméno kardinála Pella výslovně neuvedl. Většinu mší v posledních týdnech papež věnoval tématům souvisejícím s pandemií nemoci covid-19 způsobené koronavirem, připomněla agentura Reuters.

Ve své oficiální reakci Vatikán rozhodnutí soudu uvítal a ocenil kardinála, že "čekal, dokud se pravda neukázala". Vatikán rovněž uvedl, že vždy choval důvěru v australskou justici, a zdůraznil, že veškerým případům zneužívání mladistvých se bude snažit předcházet a viníky požene k odpovědnosti.

Loni v březnu byl uznán vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak během procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Letos v březnu nejvyšší australský soud rozhodl, že se s ohledem na údajné nedostatky v argumentaci obžaloby, začne zabývat Pellovým odvoláním. Pellovi obhájci tvrdí, že prvoinstanční soud nerozhodl správně, když shledal Pella "bez důvodných pochybností vinným". Podle obhajoby není mimo jiné možné, že by tehdejší arcibiskup Pell zůstal s chlapci po nedělní mši v sakristii pět až šest minut sám a nikdo jiný tam za tu dobu nepřišel.

"Důsledně jsem trval na své nevině a utrpěl jsem vážnou nespravedlnost," uvedl Pell podle agentury AP v prohlášení, které bylo zveřejněno těsně předtím, než dnes opustil vazbu. "Nechovám zášť vůči člověku, který mě obvinil. Nechci, aby mé zproštění způsobilo ještě větší bolest a rozhořčení, které tolik lidí cítí."

Pell rovněž zdůraznil, že jeho "soudní proces nebyl referendem o katolické církvi ani o tom, jak se církevní úřady v Austrálii stavěly ke zločinům pedofilů z řad církve". "Šlo o to, zda jsem spáchal tyto ohavné zločiny, a já jsem je nespáchal," dodal Pell.

Peter Comensoli, arcibiskup z Melbourne, kde Pell jako církevní hodnostář působil, prohlásil, že dnešním soudním verdiktem končí jedno "intenzivní a bolestivé období" pro všechny oběti zneužívání, kněží i katolickou církev v Austrálii jako takovou.

Mezinárodní organizace sdružující lidi zneužité duchovními (Survivors Network of those Abused by Priests) v prohlášení uvedla, že je verdiktem soudu zdrcena. Kriticky se k dnešnímu rozsudku vyjádřil také otec muže, který byl Pellem údajně rovněž zneužit a zemřel později na předávkování drogami. "Nemohu tomu uvěřit," řekl podle svých právníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí rekordní přírůstek nakažených, vláda přesto zmírňuje…

31.05.2020 09:16 Indie třetí den po sobě zaznamenala rekordní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem SARS…

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

Čína má dva nové případy koronaviru, odhalena i asymptomatická infekce

31.05.2020 07:59 Pevninská Čína za poslední den zaznamenala pouze dva nové případy nákazy koronavirem. V obou se…

Japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení

30.05.2020 21:20 Nejsevernější japonský ostrov Hokkaidó zasáhlo zemětřesení, jehož síla podle předběžných údajů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy