Kim Čong-un chce posílit vztahy KLDR se zahraničím, vyzval k "revolučnímu stylu života"

Vůdce KLDR Kim Čong-un chce rozvíjet vztahy své země se světem. Prohlásil to ve čtvrtek na sjezdu vládnoucí Korejské strany práce. Jakým způsobem chce Kim Čong-un posílení zahraničních vztahů dosáhnout, ale severokorejská média neuvedla, napsala dnes agentura Reuters.

Kim varoval, že KLDR by se pod tlakem mohla vydat jinou cestou (1.1.2019)
doporučujeme

Podle severokorejského tisku Kim Čong-un představil na sjezdu stranickou politiku "posílení a rozvoje vztahů se zahraničím". Vůdce KLDR na sjezdu vyzval k přebudování vztahů s Jižní Koreou, "jak si vyžaduje stávající situace a pozměněná doba".

Podle jihokorejských analytiků a představitelů tamní rozvědky se vůdce KLDR obává změny v čele Spojených států. Budoucí americký prezident Joe Biden v minulosti označil Kim Čong-una za "banditu" a uvedl, že se s ním nesetká, dokud KLDR nepodnikne významné kroky k ukončení svého jaderného programu.

Se stávajícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem se vůdce KLDR setkal dvakrát - s Singapuru v roce 2018 a ve Vietnamu rok poté. Summit ve Vietnamu ale skončil, aniž by bylo dosaženo dohody. Trump a Kim Čong-un se nedokázali shodnout na podmínkách odvolání amerických sankcí proti KLDR. Severní Korea od té doby uskutečnila řadu zkoušek raket krátkého doletu. Kim ve středu prohlásil, že země posílí svůj zbrojní arzenál.

Na sjezdu Kim Čong-un také vyzval "k odstranění nesocialistických prvků" a k prosazení "revolučního stylu života" ve všech oblastech severokorejské společnosti. Severokorejský vůdce kritizoval za selhání v této činnosti některé mládežnické organizace. V Severní Koreji vstoupil v prosinci v platnost zákon, který zpřísňuje zákaz šíření zahraničních materiálů, jež by mohly nabádat k názorům, které nejsou v souladu s politikou vedení totalitní země.

Sjezd začal v úterý a není jasné, jak dlouho bude trvat. Na konci sjezdu by Kim Čong-un měl přednést veřejný proslov. Sjezd je svoláván nepravidelně, ten předchozí se uskutečnil v roce 2016. Oficiálně je sjezd nejvyšším rozhodovacím orgánem strany. Důležitá každodenní rozhodnutí však činí Kim a jeho vláda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 00:01 NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

Emirates začaly zaměstnancům nabízet očkování

18.01.2021 15:52 Dubajská letecká společnost Emirates dnes začala svým zaměstnancům nabízet očkování. Přednost mají…

V Číně přibývá případů koronaviru, už šestý den je jich přes 100 za den

18.01.2021 10:38 Už šestý den po sobě ohlásila Čína více než 100 nových případů nákazy koonavirem denně. Šíření viru…

Dědic Samsungu I Če-jong se vrátí do vězení, dostal dva a půl roku za…

18.01.2021 07:46 Na dva a půl roku se vrátí do vězení dědic jihokorejského konglomerátu Samsung Electronics I Če…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama