VIDEO: KLDR vyhodila do povětří styčný úřad obou korejských států

Severní Korea dnes vyhodila do povětří styčný úřad obou korejských států nacházející se v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Oznámilo to jihokorejské ministerstvo pro sjednocení a likvidaci následně potvrdila také severokorejská státní agentura KCNA. Úřad byl vytvořen v roce 2018 a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci korejských států.

Severokorejské vedení nedávno pohrozilo zničením styčného úřadu, pokud aktivisté z Jižní Koreje nepřestanou na sever pomocí balónů posílat letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program, a dnes se hrozby KLDR naplnily.

"Severní Korea ve 14:49 místního času (7:49 SELČ) výbuchem zničila korejský styčný úřad," sdělilo podle agentury Kjódó jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Na černobílém videu zveřejněném jihokorejským ministerstvem obrany je vidět mohutná exploze, po níž se zřítí čtyřpatrová budova styčného úřadu a částečně také 15patrový věžák, který sloužil jako ubytovací zařízení pro jihokorejské úředníky, kteří ve styčném úřadu pracovali. Od ledna byl styčný úřad uzavřený kvůli obavám z šíření koronaviru.

Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že úřad byl vyhozen do vzduchu, aby "lidská špína a ti, kdo jí poskytují útočiště, zaplatili za své zločiny". Termínem "lidská špína" KLDR odkazuje na severokorejské uprchlíky, z nichž mnozí žijí v Jižní Koreji. Řada aktivistů, kteří posílají balony s letáky, potravinami, dolarovými bankovkami, miniaturními vysílačkami a USB disky obsahujícími zprávy přes hranice do KLDR, pochází právě z řad severokorejských uprchlíků.

Budova styčného úřadu původně sloužila jako kancelář pro řízení provozu společné korejské průmyslové zóny Kesong, již Jižní Korea v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Před dvěma lety Jižní Korea investovala minimálně 9,8 miliardy wonů (190 milionů Kč) do renovace budovy, která se do dnešního dne skvěla jako zářivá stavba z modrého skla v jinak šedivém průmyslovém městě.

V době fungování úřadu pracovali Jihokorejci v druhém poschodí a Severokorejci ve čtvrtém poschodí. Ve třetím poschodí byly konferenční sály pro setkání mezi oběma stranami. V době uzavření úřadu v lednu tam Jižní Korea měla 58 zaměstnanců, napsala agentura Reuters.

Pchjongjang v poslední době stupňuje napětí na poloostrově. Minulý týden KLDR varovala, že vypoví mezikorejskou vojenskou dohodu z roku 2018. Následně Severní Korea se svým jižním sousedem přerušila komunikační spojení a dnes Pchjongjang pohrozil návratem armády do oblastí, které byly demilitarizovány na základě dva roky staré vojenské dohody.

Jižní Korea o víkendu KLDR vyzvala k dodržování dohod v rámci usmiřovacího procesu. Soul navíc slíbil zakročit proti aktivistům posílajícím letáky, jejichž činnost podle jihokorejské vlády přispívá k napětí na hranicích, ohrožuje občany žijící blízko hranic a také poškozuje životní prostředí.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Nejvyšší představitelé obou zemí se v roce 2018 sešli na třech summitech a slíbili, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Od té doby ale vztahy výrazně ochladly.

Podle některých analytiků se Severní Korea snaží vyvolat napětí, aby podpořila vnitřní jednotu země, nebo se chystá k větší provokaci kvůli přetrvávajícím sankcím, které na ni mezinárodní společenství uvalilo za její jaderné a raketové zbrojní programy. Sankce tvrdě doléhají na ekonomiku KLDR, která nyní navíc čelí tlaku kvůli koronavirové krizi, připomíná agentura Reuters.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea Kim Čong-un

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 52 minutami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy