Koronavirus: 88 tisíc nakažených v téměř 70 zemích, polovina uzdravených

Novým typem koronaviru šířícím se od prosince z Číny se nakazilo už přes 88.000 lidí v téměř sedmi desítkách zemí. Zhruba polovina z nich se z nemoci mající podobné příznaky jako chřipka a označované COVID-19 zotavila, na tři tisíce nakažených ale zemřely. Z evropských zemí hlásí nejvíce případů nákazy Itálie (téměř 1700), kde si koronavirus vyžádal už 34 obětí. První tři případy infekce dnes oznámila i Česká republika.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Drtivá většina nakažených byla zaznamenána v Číně, kde hlásí téměř 80.000 případů a asi 2870 obětí. Druhou nejvíce postiženou zemí je Jižní Korea (na 3740 nakažených a 21 obětí). Po ní následuje Itálie, která kvůli rozšíření nákazy zejména na severu země za poslední týden testovala na 18.500 lidí, což je podle tamní civilní ochrany mnohem více testů, než kolik jich udělali její evropští sousedé. Ti však neevidují takové rozšíření infekce, jako je tomu v Itálii.

V počtu obětí je po Číně druhý Írán, kde podle oficiálních údajů zemřelo 54 nakažených, podle neoficiálních zdrojů jich je ale přes dvě stovky. Třetí je v počtu obětí ve světě Itálie (34).

V Evropě hlásí po Itálii nejvíce případů nakažených Francie (130) a Německo (129), kde se od pátku počet potvrzených případů zdvojnásobil. Ve Francii dosud zemřeli dva infikovaní a v Německu žádný. Dvě desítky nových případů dnes oznámilo Španělsko, kde se dosud nakazilo 80 lidí. Nové případy hlásí i Británie, kde je 35 případů nákazy.

Země kvůli koronaviru přijímají další opatření, ruší letecká spojení s hodně postiženými zeměmi či kulturní a sportovní akce s větším počtem účastníků. Sahají k tomu i země, kde koronavirus zatím potvrzen nebyl, jako například Turecko či Maroko. Katar dnes oznámil, že se příští víkend při Velké ceně Kataru kvůli koronaviru neuskuteční kategorie MotoGP; nižších kategorií se zrušení nedotkne, protože týmy už v zemi jsou.

Také pařížské muzeum Louvre dnes zůstalo uzavřené, personál měl obavy, že by ho návštěvníci mohli infikovat. Francouzská vláda ale už v sobotu oznámila zákaz akcí na menších prostorách s účastí více než 5000 lidí, do Louvru denně přijdou desítky tisíc návštěvníků.

Epidemie ovlivňuje i akciové trhy a ekonomiku. Například italská vláda dnes oznámila, že v příštím týdnu představí opatření v hodnotě 3,6 miliard eur (91,7 miliardy Kč) na podporu ekonomiku. Částka odpovídá 0,2 procentům HDP a doplní balík 900 milionů eur určený pro nejvíce zasažené oblasti, který vláda oznámila v pátek. Nejnovější návrh má zahrnovat mimo jiné daňové úlevy pro firmy s poklesem tržeb o 25 procent.

Epidemie koronaviru a opatření, která kvůli ní země přijímají, má ale i jeden pozitivní účinek. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se v posledních týdneh výrazně snížilo znečištění ovzduší v Číně, a to zčásti kvůli zpomalení ekonomiky. Čína minulý měsíc kvůli koronaviru pozastavila život v řadě čínských měst i provoz v některých továrnách.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský Wu-chan se po dlouhých měsících otevřel světu. Do města přijel vlak

28.03.2020 11:53 Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se…

Čína hlásí 54 nových případů koronaviru

28.03.2020 08:59 Pevninská Čína zaznamenala v pátek 54 nových případů nákazy koronavirem, což je o jeden méně než ve…

Hongkong má rekordní růst nakažených, více než pevninská Čína

27.03.2020 16:08 Aktualizováno Hongkong dnes ohlásil dalších 65 nakažených koronavirem, což je zatím největší zaznamenaný denní…

Čína neoznamuje reálné údaje o koronaviru. Existuje skrytá infekce,…

27.03.2020 12:09 Přestože čínská vláda již delší dobu potvrzuje poměrně nízká čísla nově infikovaných koronavirem na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama