Koronavirus vyvolává paniku. Posledních cestující, kteří se dostali z Wu-chanu, promluvili

Strach je přímo hmatatelný mezi cestujícími, kterým se podařilo odletět posledními letadly z Wu-chanu před uvalením karantény na toto čínské velkoměsto. Právě to je považováno za ohnisko nákazy novým koronavirem, který dosud způsobil smrt nejméně 17 lidí, píše agentura AFP.

Poslední letadlo z Wu-chanu přistálo na tokijském letišti Narita dnes. Od dnešní desáté hodiny místního času (04:00 SEČ) už žádný vlak, ani letadlo nesmí opustit jedenáctimilionový Wu-chan.

"Všechny obchody byly zavřeny už od včera a venku není nikdo. Všichni nosí roušky. Autobusy a metro nejezdí," vylíčil AFP padesátník Minoru Okada, pracující v automobilovém průmyslu. Do Wu-chanu by se měl vrátit po čínských svátcích lunárního Nového roku. "Ale nevím, jak se věci vyvinou," dodal s tím, že si dělá starosti o krajany, kteří v čínském městě uvízli.

Během letu měli všichni cestující, stejně jako on sám, roušky ve snaze vyvarovat se nákazy.

Šedesátiletý Kazujuki Kamei, také zaměstnaný v automobilovém průmyslu, se vracel do vlasti po třítýdenním pracovním pobytu ve Wu-chanu a na dalších místech v Číně. Připustil, že jeho rodina v Japonsku se o něj bála, "ale když jsem tam byl, nebyl to žádný velký problém". Kamei tvrdí, že od své firmy dostal příslušné pokyny. "Jsme opatrní. A taky mám spoustu roušek!" dodal.

Cestující z jednoho z posledních letadel z Wu-chanu uvítali na letišti v Sydney specialisté na biologickou bezpečnost a brožurky s informacemi o příznacích nového viru.

"Doporučili nám nosit masky, ale ve skutečnosti je už všichni měli nasazené, dokonce i posádka letadla," řekl čtyřicetiletý Australan Kevin Ouyang po návratu z Číny, kde byl kvůli podnikání.

Vzhledem k inkubační době viru by cestující z Wu-chanu měli nadále pečlivě sledovat, zda se u nich neprojeví příznaky podobné chřipce.

V Číně se už nakazilo více než 600 lidí a případy nákazy byly zjištěny i v dalších asijských zemích, Thajsku, Japonsku, Jižní Koreji, Tchaj-wanu. Jeden případ byl potvrzen ve Spojených státech, zatímco jiný v Austrálii byl nakonec označen za falešný poplach.

Související

Více souvisejících

Čína Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy