Koronavirus vyvolává paniku. Posledních cestující, kteří se dostali z Wu-chanu, promluvili

Strach je přímo hmatatelný mezi cestujícími, kterým se podařilo odletět posledními letadly z Wu-chanu před uvalením karantény na toto čínské velkoměsto. Právě to je považováno za ohnisko nákazy novým koronavirem, který dosud způsobil smrt nejméně 17 lidí, píše agentura AFP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Poslední letadlo z Wu-chanu přistálo na tokijském letišti Narita dnes. Od dnešní desáté hodiny místního času (04:00 SEČ) už žádný vlak, ani letadlo nesmí opustit jedenáctimilionový Wu-chan.

"Všechny obchody byly zavřeny už od včera a venku není nikdo. Všichni nosí roušky. Autobusy a metro nejezdí," vylíčil AFP padesátník Minoru Okada, pracující v automobilovém průmyslu. Do Wu-chanu by se měl vrátit po čínských svátcích lunárního Nového roku. "Ale nevím, jak se věci vyvinou," dodal s tím, že si dělá starosti o krajany, kteří v čínském městě uvízli.

Během letu měli všichni cestující, stejně jako on sám, roušky ve snaze vyvarovat se nákazy.

Šedesátiletý Kazujuki Kamei, také zaměstnaný v automobilovém průmyslu, se vracel do vlasti po třítýdenním pracovním pobytu ve Wu-chanu a na dalších místech v Číně. Připustil, že jeho rodina v Japonsku se o něj bála, "ale když jsem tam byl, nebyl to žádný velký problém". Kamei tvrdí, že od své firmy dostal příslušné pokyny. "Jsme opatrní. A taky mám spoustu roušek!" dodal.

Cestující z jednoho z posledních letadel z Wu-chanu uvítali na letišti v Sydney specialisté na biologickou bezpečnost a brožurky s informacemi o příznacích nového viru.

"Doporučili nám nosit masky, ale ve skutečnosti je už všichni měli nasazené, dokonce i posádka letadla," řekl čtyřicetiletý Australan Kevin Ouyang po návratu z Číny, kde byl kvůli podnikání.

Vzhledem k inkubační době viru by cestující z Wu-chanu měli nadále pečlivě sledovat, zda se u nich neprojeví příznaky podobné chřipce.

V Číně se už nakazilo více než 600 lidí a případy nákazy byly zjištěny i v dalších asijských zemích, Thajsku, Japonsku, Jižní Koreji, Tchaj-wanu. Jeden případ byl potvrzen ve Spojených státech, zatímco jiný v Austrálii byl nakonec označen za falešný poplach.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kancléř Mynář se v Číně setkal s vicepremiérem, řešila se humanitární pomoc

27.02.2020 17:41 Kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář se dnes v Pekingu setkal s jedním z čínských…

Kvůli invazi kobylek Pákistán nasadí 100 tisíc čínských kachen

27.02.2020 16:55 Čína vyšle do boje proti kobylkám, jejichž hejna zaplavila sousední Pákistán, 100.000 kachen. Tito…

Počet obětí koronaviru v Číně klesá, celkem jich je 2744

27.02.2020 16:40 Aktualizováno V pevninské Číně stoupl ve středu počet případů nákazy novým typem koronaviru o 433, celkově se tak…

V Japonsku podlehlo koronaviru už osm lidí, kvůli nákaze jsou zavřené školy

27.02.2020 13:41 V Japonsku dnes novému typu koronaviru podlehl již osmý člověk, 80letý muž ze severu země. Japonské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama