Koronavirus vyvolává paniku. Posledních cestující, kteří se dostali z Wu-chanu, promluvili

Strach je přímo hmatatelný mezi cestujícími, kterým se podařilo odletět posledními letadly z Wu-chanu před uvalením karantény na toto čínské velkoměsto. Právě to je považováno za ohnisko nákazy novým koronavirem, který dosud způsobil smrt nejméně 17 lidí, píše agentura AFP.

Čína, ilustrační foto
doporučujeme

Poslední letadlo z Wu-chanu přistálo na tokijském letišti Narita dnes. Od dnešní desáté hodiny místního času (04:00 SEČ) už žádný vlak, ani letadlo nesmí opustit jedenáctimilionový Wu-chan.

"Všechny obchody byly zavřeny už od včera a venku není nikdo. Všichni nosí roušky. Autobusy a metro nejezdí," vylíčil AFP padesátník Minoru Okada, pracující v automobilovém průmyslu. Do Wu-chanu by se měl vrátit po čínských svátcích lunárního Nového roku. "Ale nevím, jak se věci vyvinou," dodal s tím, že si dělá starosti o krajany, kteří v čínském městě uvízli.

Během letu měli všichni cestující, stejně jako on sám, roušky ve snaze vyvarovat se nákazy.

Šedesátiletý Kazujuki Kamei, také zaměstnaný v automobilovém průmyslu, se vracel do vlasti po třítýdenním pracovním pobytu ve Wu-chanu a na dalších místech v Číně. Připustil, že jeho rodina v Japonsku se o něj bála, "ale když jsem tam byl, nebyl to žádný velký problém". Kamei tvrdí, že od své firmy dostal příslušné pokyny. "Jsme opatrní. A taky mám spoustu roušek!" dodal.

Cestující z jednoho z posledních letadel z Wu-chanu uvítali na letišti v Sydney specialisté na biologickou bezpečnost a brožurky s informacemi o příznacích nového viru.

"Doporučili nám nosit masky, ale ve skutečnosti je už všichni měli nasazené, dokonce i posádka letadla," řekl čtyřicetiletý Australan Kevin Ouyang po návratu z Číny, kde byl kvůli podnikání.

Vzhledem k inkubační době viru by cestující z Wu-chanu měli nadále pečlivě sledovat, zda se u nich neprojeví příznaky podobné chřipce.

V Číně se už nakazilo více než 600 lidí a případy nákazy byly zjištěny i v dalších asijských zemích, Thajsku, Japonsku, Jižní Koreji, Tchaj-wanu. Jeden případ byl potvrzen ve Spojených státech, zatímco jiný v Austrálii byl nakonec označen za falešný poplach.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie eviduje další skoro 4000 obětí covidu-19

14.06.2021 07:44 V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když…

Izraelský parlament vyslovil důvěru Bennetově vládě

13.06.2021 21:23 Aktualizováno Izraelský parlament dnes podle očekávání vyslovil důvěru nové koaliční vládě, kterou povede Naftali…

Hypotéza o wuchanském původu koronaviru je podle WHO stále otevřená

13.06.2021 10:26 Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází…

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama