Krach indické mise na Měsíc? Módí přijel utěšovat zaměstnance kosmického centra

Indický premiér Naréndra Módí vyjádřil hrdost na vesmírný program své země navzdory páteční ztrátě kontaktu s modulem sondy Čandrájan-2, který měl přistát na Měsíci. Indie bude podle premiéra na vesmírném programu dál tvrdě pracovat, napsal server CNN.

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Indické kosmické středisko v pátek ztratilo kontakt s modulem Vikram v době, kdy se nacházel jen dva kilometry nad měsíčním povrchem. Osud modulu je zatím neznámý, odborníci nyní analyzují dostupné údaje.

"V životě přicházejí úspěchy i neúspěchy. Země je na vás hrdá. Všechna vaše tvrdá práce nás něčemu naučila," řekl premiér pracovníkům vesmírného programu. "To nejlepší v našem vesmírném programu teprve přijde. Indie je s vámi," prohlásil rovněž.

Půldruhé tuny vážící modul měl podle plánu dosednout v oblasti jižního pólu, kde se ještě nikdo o přistání nepokusil. Asi po čtyřech hodinách pak mělo z modulu vyjet lunární vozítko, které se mělo věnovat chemické analýze odebraných vzorků.

Pro Indii mělo být přistání vyvrcholením druhé mise k Měsíci, kam v roce 2008 vyslala družici Čandrájan-1, která kroužila kolem Měsíce a která byla o rok později prohlášena za ztracenou. Součástí první generace Čandrájanu byla i dopadová sonda, která se nárazem o měsíční povrch zničila.

Úspěšné přistání na Měsíci se dosud podařilo pouze Spojenými státům, Rusku a Číně. Jako zatím poslední letos v lednu zdárně na Měsíc dorazila čínská sonda Čchang-e 4 s robotickým vozítkem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína hlásí devět nových případů koronaviru, Rusko má přes 707 tisíc…

09.07.2020 14:59 Aktualizováno Pevninská Čína ve středu zaznamenala devět nových případů nemoci covid-19, což je o dva více než o…

Ostrov Bali se začal otevírat domácím turistům. Zahraniční si musí ještě…

09.07.2020 11:54 Indonéský ostrov Bali oblíbený mezi turisty se po třech měsících uzavření kvůli nemoci covid-19…

Austrálie prodlouží platnost víz obyvatelům Hongkongu

09.07.2020 11:08 Aktualizováno Austrálie kvůli spornému čínskému bezpečnostnímu zákonu pro Hongkong pozastavuje s tímto…

V zahraničí koupíte remdesivir na černém trhu. Ceny jsou však likvidační

08.07.2020 12:07 "Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení," i tak by se dal charakterizovat boj lidstva s epidemií…

Související:

Právě se děje

Další zprávy