Kyrgyzský exprezident Atambajev je obžalován z nepokojů, byl zatčen za dramatických okolností

Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev a skupina jeho stoupenců byli obžalováni z organizace a z účasti na hromadných nepokojích. Podle agentury TASS o tom dnes na facebooku informovala mluvčí Sociálnědemokratické strany Kunduz Žoldubajevová, která je rovněž mezi obžalovanými. Atambajev byl zatčen loni v srpnu za dramatických okolností.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kyrgyzstán, ilustrační foto
doporučujeme

Exprezident byl už v červenci zbaven imunity kvůli podezření z korupce a z kontaktů s podsvětím. Když si pro něj následující měsíc přišla do jeho rezidence u hlavního města Biškeku policie, postavily se proti ní stovky exprezidentových přívrženců. Při zásahu povolaných speciálních sil nastala divoká přestřelka. Jeden policista přišel o život a víc než sto lidí utrpělo zranění.

Bývalému prezidentovi po umístění do vazební věznice, v níž je dodnes, bylo sděleno obvinění z kladení násilného odporu orgánům činným v trestním řízení, z organizování masových nepokojů, z organizování vraždy a pokusu o vraždu, z braní rukojmích a z řady případů korupčního jednání.

Ve zprávě TASS se neupřesňuje, zda všechna tato obvinění obsahuje i obžaloba v Atambajevově kauze, kterou předložil generální prokurátor Otkurbek Žamšitov. Obžalovací spis je ale podle Žoldubajevové rozepsán na 491 stranách a kromě Atambajeva se týká ještě 13 dalších lidí. Kromě ní jsou mezi nimi bývalý šéf prezidentské administrativy a dva poslanci.

Atambajev stál v čele středoasijského Kyrgyzstánu v letech 2011 až 2017. Zvláštní parlamentní komise údajně zjistila, že rozhodl o vydávání zbraní ruským zločineckým skupinám, v rozporu se zákonem omilostnil v zemi známého zločince, podílel se na pozemkových machinacích, pronásledoval opozici a kryl případy defraudací a korupce.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pytláci v Nepálu zneužívají krize způsobené koronavirem

05.04.2020 07:50 Pytláci v Nepálu podle tamních úřadů využívají krize vyvolané koronavirem. Agentura DPA informovala…

Pevninská Čína hlásí 30 nových případů nákazy koronavirem

05.04.2020 06:20 V pevninské Číně v sobotu přibylo 30 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a tři další…

Dopad pandemie, který světu uniká. Představitel OSN naznačil, co hrozí v…

05.04.2020 00:01 NÁZOR - Tvrzení, že globální pandemie nového koronaviru vytváří chaos a skutečně, hmatatelně…

Netěsnící respirátory, chybové rychlotesty. Jak je to opravdu s čínskou…

04.04.2020 23:47 Aktualizováno Když byla do České republiky dopravena první část ochranných pomůcek z Číny, náklad na letišti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy