Kyrgyzstán se zmítá ve vážné krizi. Prezident podruhé nařídil výjimečný stav v Biškeku

Kyrgyzský prezident Sooronbaj Žeenbekov podruhé vyhlásil výjimečný stav v metropoli Biškek, který minulý týden zachvátily protesty po parlamentních volbách. Prezident o vyhlášení výjimečného stavu rozhodl již v pátek, jeho nařízení však neschválil parlament, informuje dnes agentura TASS s odkazem na tiskové oddělení prezidentské kanceláře.

Výjimečný stav má trvat ode dneška do 19. října, zahrnuje noční zákaz vycházení, zákaz hromadných akcí a speciální podmínky, za nichž mohou lidé do města přijet nebo ho opustit.

Velitelem města byl jmenován náměstek ministra vnitra Almazbek Orozalijev. Ten později upřesnil, že hodiny nočního zákazu vycházení se oproti předchozím dnům mění, obyvatelé města tak musejí zůstávat v domovech mezi desátou hodinou večerní a pátou hodinou ranní. Výjimečný stav také zahrnuje kontrolu nad pohybem dopravních prostředků a médii. Podle agentury Interfax byly do města již dříve vyslány vojenské jednotky a armádní technika.

Podle oznámení prezidentovy kanceláře se výjimečný stav zavádí "v souvislosti s aktuální situací, kterou zapříčinily masové nepokoje a jež se vyznačuje násilím a představuje ohrožení života a zdraví lidí". Žeenbekov vyhlásil speciální režim od pátku již podruhé, poněvadž bez schválení parlamentu má prezidentovo nařízení účinnost tři dny, upřesňuje TASS.

Demonstrace na protest proti volbám vypukly v Kyrgyzstánu minulý týden v pondělí. Politické strany, které podle výsledků oznámených ústřední volební komisí neuspěly, odmítly volby uznat. Ještě před samotným hlasování se objevovala obvinění z volebních podvodů, především z nakupování hlasů ze strany nejbohatších politických uskupení.

Nevermind Belarus. Protestors have stormed the palace gates in #Bishkek, the capital of former Soviet state Kyrgyzstan following allegations of vote-rigging. https://t.co/vomkIrLYto

— Jason Corcoran (@jason_corcoran) October 5, 2020

V úterý volební komise výsledek voleb zrušila, stoupenci opozice obsadili část vládních budov a osvobodili z vězení opozičního představitele Sadyra Žaparova a exprezidenta Almazbeka Atambajeva, který byl však v sobotu znovu zadržen. Protestující zároveň oznámili, že chtějí svrhnout prezidenta Žeenbekova a sestavit novou vládu.

Mezitím odstoupil premiér Boronov a část parlamentu na jeho místo zvolila Žaparova, který dříve pracoval jako poradce bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Druhá část poslanců sice s tímto krokem nesouhlasila, v sobotu se však parlament na Žaparovovi shodl.

Při nepokojích bylo podle Reuters zraněno už více než 1200 lidí, jeden člověk zemřel. Středoasijský Kyrgyzstán, kde žije zhruba 6,5 milionu lidí, patří k nejchudším postsovětským republikám. Nepokoje touto zemí zmítají už potřetí za posledních 15 let. Revolty v letech 2005 a 2010 svrhly tehdejší prezidenty, v pozadí bylo i soupeření politických klanů o moc.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán Sooronbaj Žeenbekov Almazbek Atambajev

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy