Lékař z Wu-chanu tvrdí, že vláda manipuluje s počty nakažených

Jeden z lékařů z čínského města Wu-chanu, které je nejhůře postižené koronavirovou pandemií, obvinil čínské úřady, že manipulují s údaji týkajícími se počtu nově nakažených a již vyléčených. Podle něj tak chtějí vyzdvihnout úspěchy vlády prezidenta Si Ťin-pchinga v boji s novým typem koronaviru, informovala dnes japonská tisková agentura Kjódó.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Zmíněný lékař, který si nepřál být jmenován, má ve Wu-chanu na starosti mimo jiné rozhodování o tom, zda pacient hospitalizovaný s koronavirem může již nemocnici opustit.

Agentuře Kjódó lékař řekl, že před návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga minulý týden byla náhle na pokyn epidemiologického a kontrolního úřadu z karanténních zařízení propuštěna řada pacientů, přestože u nich ještě nevymizely příznaky nemoci. Pozastavena byla prý také část testování lidí s podezřením na koronavirus.

Čínské úřady dnes přišly s optimistickou zprávou, že ve Wu-chanu poprvé od propuknutí epidemie nebyl zaznamenán žádný nový případ infekce novým koronavirem.

Lékař, citovaný agenturou Kjódó, nicméně tvrdí, že čínským vládním údajům "se nedá věřit". "Počet léčených pacientů je záměrně snižován, aby byl zdůrazněn úspěch Siovy vlády v boji s epidemií," uvedl lékař ve věku 40-50 let. "Pokud se ale bude pravda před veřejností skrývat, může snadno dojít k propuknutí další epidemie," varoval.

Podle nařízení čínské národní zdravotní komise musí pacient před propuštěním z nemocnice podstoupit dva testy na koronavirus a oba musejí být negativní. Rovněž se pak pomocí CT plic musí prokázat, že nakažený již netrpí zápalem plic. Wuchanský lékař tvrdí, že od návštěvy prezidenta Si Ťin-pchinga 10. března se kritéria uvolnila a začalo masové propouštění pacientů.

zdroj: YouTube

Národní zdravotní komise uvedla, že v provincii Chu-pej, jejíž je Wu-chan metropolí, bylo již z nemocnic propuštěno 58.000 lidí, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19. Na provincii Chu-pej připadá naprostá většina z 80.928 lidí, u nichž byl nový koronavirus v Číně zjištěn.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty proti rasismu zasáhly celý svět, rostou obavy z šíření koronaviru

02.06.2020 17:38 Aktualizováno Solidaritu s americkými demonstracemi proti policejní brutalitě a rasismu dnes přišly v Sydney…

Ve Wu-chanu otestovány miliony lidí, odhaleno 300 asymptomatických případů…

02.06.2020 17:30 V čínském velkoměstě Wu-chanu, kde se vůbec poprvé na konci minulého roku objevil nový koronavirus,…

V Bangladéši zemřel s covidem-19 první barmský uprchlík

02.06.2020 11:49 Bangladéš dnes ohlásil první úmrtí v souvislosti s covidem-19 mezi barmskými Rohingy, kteří žijí v…

Správkyně Hongkongu obvinila cizí vlády z dvojího metru

02.06.2020 09:36 Hongkongská správkyně Carrie Lamová dnes obvinila Spojené státy i další země z "dvojího metru" ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy