Lodě duchů. Severokorejská plavidla plná mrtvol a kostí bloudí po moři

Pod pojmem "loď duchů" si většina lidí pravděpodobně vybaví nějaký hororový film. To, co tento pojem označuje ve skutečnosti, přitom nemá k některým snímkům daleko. Každý rok opouští severokorejské vody desítky lodí, které odchytává japonská pobřežní stráž. Na palubách ale nečeká nic pěkného.

Lodní havárie, ilustrační foto
doporučujeme

Jednu takovou loď duchů odchytili Japonci na přelomu roku. Na palubě se nacházelo sedm pozůstatků lidských těl, dvě hlavy a kosterní pozůstatky pěti dalších. Na osmimetrové lodi byly podle CNN už z dálky viditelné nápisy v korejštině.

Ačkoliv se zdá, že jde o děsivý nález, ve skutečnosti je relativně běžný. Každý rok se k japonským ostrovům přiblíží desítky takových lodí. V roce 2017 jich bylo více než sto. 

Většinou jsou prázdné, nebo je posádka mrtvá. Nalézt někoho živého se podaří jen vzácně. Jisté je, že lodě vyplouvají od severokorejských břehů. Proč ale nikdo netuší.

Podle japonských rybářů se často jedná o lodě, na které by vstoupil jen zoufalec. Často jsou rezavé, děravé a nepoužitelné, jak zachycují záběry televize CNN.

O původu těchto lodí se dodnes vedou spekulace a ve hře jsou dvě hlavní teorie. Jedna z nich tvrdí, že pasažéři těchto lodí mohli být lidé, kteří se pokoušeli z KLDR uprchnout.

Druhá teorie říká, že jde o rybáře, kteří v chudé a nedostatkem potravin sužované Severní Koreji riskují své životy a vydávají se stále dál od svých běžných lovišť, kde je ale může potkat nepřízeň počasí. 

Moderní lodě jsou stavěné na to, aby bouřím na moři odolaly. V případě těchto severokorejských plavidel se ale o moderně hovořit nedá. Vybavení je zastaralé, lodě zchátralé a i sebemenší bouře může plavidlo odklonit z kurzu a posádku uvnitř připravit o život.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V zahraničí koupíte remdesivir na černém trhu. Ceny jsou však likvidační

08.07.2020 12:07 "Zoufalá situace vyžaduje zoufalá řešení," i tak by se dal charakterizovat boj lidstva s epidemií…

Profesor kritizoval zakrývání pravdy o koronaviru. Čína reagovala tvrdě

08.07.2020 12:00 NÁZOR - Čínské úřady zadržely profesora práva Sü Čang-žuna, který hájil otevřenost a kritizoval…

Hongkong otevřel národní bezpečnostní úřad prosazený Pekingem

08.07.2020 09:12 Nejvyšší hongkongští představitelé se zástupci čínské komunistické strany dnes otevřeli nový…

Americký diplomat Biegun jednal v Jižní Koreji, chtějí eliminovat…

08.07.2020 08:52 Náměstek amerického ministra zahraničí Stephan Biegun dnes jednal s jihokorejskými představiteli o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy