Co se dělo ve Wu-chanu? Z Washingtonu zní závažná obvinění na adresu Číny

NÁZOR - Pravda o původu koronaviru, který se objevil před rokem v Číně, zůstává zahalena tajemstvím, konstatuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný americký deník připomíná, že stále nevíme, kde se virus vzal, ani jak se přenesl na člověka.

Autoritářský systém v praxi

Podle prestižního serveru je zjevné, že poté, co lidé se u lidí projevila nákaza, byl rozsah problému tajen před čínským obyvatelstvem i zbytkem světa. Další důkaz o zakrývání poskytl začátkem prosince reportér Nick Paton Walsh z televize CNN, který ukázal, jak čínský autoritářský systém funguje v praxi, podotýká editorial.  

CNN získala 117 stran interních záznamů z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v čínské provincii Chu-pej, připomíná washingtonský deník. Dodává, že ty obsahují i počty nakažených a mrtvých, která jsou mnohem vyšší než čísla, jaká čínská vláda poskytla veřejnosti a světu.

Metropolí a největším městem provincie Chu-pej je Wu-chan, přičemž se již dříve ukázalo, že tamní představitelé se pokoušeli loni v prosinci potlačovat informace, uvádí americký server. Vyzdvihuje, že osm lékařů, kteří vyjádřili obavy z nové nemoci, dokonce čelilo postihu za "šíření fám".

Jeden z těchto lékařů, Li Wen-liang, později viru sám podlehl, ale wuchanská zdravotní komise přesto instruovala tamní nemocnice, aby o nemoci nikterak neinformovaly veřejnost, konstatuje Washington Post. Doplňuje, že druhá vlna zakrývání přišla v kritických prvních týdnech ledna letošního roku, kdy nejen wuchanské úřady, ale i čínská vláda bránila šíření informací.

"Čínští vrcholní představitele, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga, věděli o přenosu nového viru mezi lidmi začátkem uvedeného měsíce, ale veřejně nic nesdělili až do 20. ledna," pokračuje editorial. Podotýká, že jen o 3 dny později vyl Wu-chan uvržen do karantény.

Zásadní otázka pro celý svět

Ani poté ale nebyl rozsah šíření koronaviru plně přiznán, zdůrazňuje prestižní deník Odkazuje na zmíněnou reportáž CNN, která odhalila, že ve spisu označeném "interní dokument, držte v tajnosti, prosím" představitelé v provincie Chu-pej zaznamenali jen 10. února 5.918 nových případů, což je více než dvakrát tolik než 2.487 případů, které Čína ten den veřejně přiznala pro celou zemi.    

Dokument navíc naznačuje, že do počtu nebyla zahrnuta kategorie pacientů, kterým lékaři virus diagnostikovali klinicky, ale nákazu zatím nepotvrdil test, tudíž čísla byla výrazně podhodnocená, poukazuje vlivný server. Dodává, že to dle dostupných dokumentů vyplývá i o počtu obětí - dne 7. března jich úřady v Chu-pej evidovaly 3.456, ale veřejně mluvily o 2.986 úmrtích od začátku epidemie, tudíž byl téměř jistě silně podhodnocen také oficiální údaj o počtu obětí v celé Číně, který ten den hovořil o 4.735 úmrtích v souvislosti s koronavirem.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Čína na začátku krize z lékařského hlediska čelila neznámému a zmatku a tamní drakonický lockdown možná zachránil miliony (životů)," přiznává Washington Post. Zdůrazňuje však, že dokumenty z provincie Chu-pej ale podporují závěry, že země záměrně zakrývala skutečný rozměr katastrofy.  

Wu-chan je velkým transportním uzlem v Číně a v běžný den z tamního letiště mířilo do zahraničí na 3.500 cestujících, upozorňuje americký deník. Kritizuje, že zatímco čínská vláda se soustředila na maskování epidemie, virus se šířil.

Čína později trvala na tom, že virus má původ mimo její hranice, připomíná washingtonský server. Podotýká, že původ koronaviru je zásadní otázkou pro celý svět a vyšetřování ostatně již probíhá. "Ale pokud Čína nebyla upřímná a transparentní o počátku nákazy před rekem, lze jí věřit nyní?" táže se závěrem editorial.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína Wu-chan

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy