Merkelová v Číně krotila napětí kolem Hongkongu. Příliš neuspěla, protesty zuří dál

Hongkongská policie dnes zasáhla proti demonstrantům, k jejich rozehnání použila slzný plyn, pepřový sprej a gumové projektily. Jedná se o další z řady tvrdých střetů mezi protestujícími a policií během 14 týdnů trvajících prodemokratických manifestací. Otázku vývoje v Hongkongu dnes nastolila německá kancléřka Angela Merkelová během návštěvy v Číně, napsaly zahraniční agentury.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Čínská lidová policie, ilustrační fotografie. Autor: BrokenSphere
doporučujeme

Stovky protestujících se ve večerních hodinách shromáždily před stanicí metra v hustě obydlené oblasti na poloostrově Kowloon, kde postavily barikády. Někteří z nich se i přes kovové mříže dostali do uzavřené stanice, kde strhávali informační cedule a stěny pomalovali grafitti. Policie do davu střílela gumovými projektily a zasáhla je slzným plynem a pepřovým sprejem. Slzný plyn proti davu použila na stejném místě také v pondělí.

zdroj: YouTube

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy" a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Slib ale aktivisty neuspokojil. Propekingskou vládu proto vyzývají k nezávislému vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti protestům, propuštění zadržených demonstrantů a zcela svobodné volby.

Dokud nebudou tyto požadavky splněny, chtějí aktivisté v protestních akcích pokračovat. Na sobotu svolali organizátoři velkou demonstraci před hongkongské mezinárodní letiště, které patří k nejrušnějším na světě. Jejich cílem je narušit dopravu na letiště.

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některých dnech při nich vyšly do ulic i statisíce lidí. Dnes studenti v Hongkongu před několika školami vytvořili lidské řetězy. Byly mezi nimi například studentky katolické dívčí školy v modrých školních uniformách, které doplnily obličejovými maskami, jimiž se demonstranti chrání na protestních akcích před slzným plynem.

O gradující situaci v Hongkongu dnes diskutovala při setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu Angela Merkelová. "Zdůraznila jsem, že občanům Hongkongu musejí být zajištěny jejich svobody a práva," řekla Merkelová. "V současné situaci je nutné předejít násilí, pomůže jedině dialog. Objevují se náznaky, že správkyně Hongkongu tento dialog zahájí. Doufám, že se tak stane," dodala kancléřka.

Čínský premiér na tiskové konferenci s Merkelovou prohlásil, že Peking ve vztahu k Hongkongu respektuje model "jedna země, dva systémy"." "Podporujeme hongkongskou vládu ve snaze ukončit násilí a chaos v souladu se zákony a zajistit Hongkongu dlouhodobou prosperitu a stabilitu," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silný tajfun ohrožuje Japonsko: Vlnobití, sesuvy půdy, udeřilo i tornádo

22.09.2019 14:48 Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun Tapah.…

V Hongkongu hoří barikády. Demonstranti zničili nákupní centrum, dupali po…

22.09.2019 13:42 Aktualizováno Demonstrace v Hongkongu se dnes po poklidném začátku znovu vyhrotily. Policie zasáhla slzným plynem…

Autobusu selhaly brzdy a narazil do skály, 26 mrtvých

22.09.2019 10:18 Nejméně 26 lidí zemřelo a 12 osob utrpělo zranění, když dnes zřejmě kvůli poruše brzd narazil…

Demonstranti v Hongkongu se šikují k další akci, těžkooděnci jsou v pozoru

22.09.2019 09:43 Prodemokratičtí aktivisté v Hongkongu se dnes znovu chystají narušit provoz místního letišti, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama