Odborníci váhají nad neznámým jaderným střediskem v KLDR

Odborníkům na severokorejský jaderný program stále není jasné, k čemu slouží středisko v Kangsonu, jež se nachází na jihozápadě od hlavního města KLDR Pchjongjangu. Podle dnes vydané zprávy projektu 38 North, který dění kolem jaderného programu sleduje, středisko slouží k výrobě součástek do odstředivek, píše agentura Reuters.

Severní Korea (KLDR) - jaderné středisko Jongbjon
doporučujeme

Tajné služby se domnívají, že středisko může sloužit k obohacování uranu, který se používá mimo jiné k výrobě jaderných zbraní.

Proti domněnce, že se v Kangsonu vyrábí obohacený uran, ale podle zprávy projektu 38 North svědčí několik okolností. Bývalý představitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Olli Heinonen na základě analýzy satelitních snímků tvrdí, že středisko nevykazuje některé rysy typické pro centrum obohacování uranu. Budově například chybí klimatizace a další zařízení, která jsou pro výrobu obohaceného uranu nezbytná.

"Rysy střediska (v Kangsonu) se více podobají továrně na výrobu součástek pro odstředivky," tvrdí Heinonen. Odstředivky jsou klíčovým přístrojem při obohacování uranu a na jejich výkonu záleží, nakolik se uran podaří obohatit. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Podle agentury Reuters se americké tajné služby domnívají, že se uran v Kangsonu obohacuje. Jejich zjištění ale nejsou definitivní. "Evropské tajné služby jsou v hodnocení opatrnější, než jejich americké protějšky," uvádí odborník na KLDR z univerzity King's College London Ramon Pacheco Pardo.

Podle šéfa MAAE Rafaela Grossiho má jeho agentura poznatky, že středisko v Kangsonu je zapojeno do severokorejského jaderného programu.

Podle projektu 38North bylo v KLDR s jistotou identifikováno pouze jedno středisko pro obohacování uranu. Projekt 38 North se věnuje dění v KLDR. Jeho provozovatelem je americká nevládní organizace Stimson Center, která se věnuje tématu zákazu šíření zbraní hromadného ničení.

Správný odhad schopnosti KLDR obohacovat uran může napovědět, kolik má Severní Korea jaderných bomb. Většinou se mluví o 40 až 60 jaderných zbraních. KLDR dosud provedla šest jaderných zkoušek: v říjnu 2006, v květnu 2009, v únoru 2013, dva v roce 2016 (leden a září) a poslední v září 2017.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Indonéská sopka Merapi se opět probudila, chrlí lávu

27.01.2021 07:58 Nejaktivnější indonéská sopka Merapi dnes vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla…

Lidé očkovaní proti covidu-19 se mohou najíst levněji, nabízí dubajské…

25.01.2021 13:28 Tři dubajské restaurace nabízejí menu se slevou lidem, kteří prokážou, že se nechali naočkovat…

Roušky odhozené v přírodě mohou být nebezpečné pro zvířata, varují ochránci

25.01.2021 08:26 Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama