Odpor k Číňanům graduje. V Kyrgyzstánu se demonstrovalo i na koních

Více než 1000 lidí, včetně jezdců na koních, dnes v Kyrgyzstánu demonstrovalo proti výstavbě logistického centra, které financuje Čína. Protest je součástí širší nespokojenosti s rostoucím vlivem Číny v této středoasijské postsovětské republice, uvedla agentura AFP.

Demonstranti v hornaté Narynské oblasti kritizovali výstavbu centra At-Baši za 275 milionů dolarů (6,3 miliardy Kč), o které se rozhodlo během loňské návštěvy čínského prezidenta. Základní kámen byl položen 11. prosince. Kyrgyzská vláda si od centra slibuje 15.000 pracovních příležitostí, poznamenala agentura KyrTAG.

Hodně mužů dorazilo na demonstraci na koních. "Nedáme kyrgyzskou zemi Číně," stálo na transparentech.

Demonstraci podle AFP vyprovokovaly spekulace, že vlastníkem pozemků, na kterých se centrum staví, se stane čínsko-kyrgyzská firma.

Demonstranti se domáhali zrušení kontraktu a vrácení 200 hektarů půdy. Takové otázky by se podle nich měly rozhodovat s přihlédnutím k názorům a zájmům místních lidí.

AFP připomněla, že loni v srpnu potyčky mezi Kyrgyzy a čínskými zaměstnanci dolu pronajatého Číně si vyžádaly asi 20 zraněných a v Pekingu vyvolaly ostrou kritiku.

Kyrgyzstán leží na takzvané nové Hedvábné stezce, což je rozsáhlý čínský projekt výstavby silniční, železniční a přístavní infrastruktury.

Kyrgyzstán je chudá, převážně muslimská země s šesti miliony obyvatel. V roce 1998 Kyrgyzstán jako první z někdejších středoasijských sovětských republik vstoupil do Světové obchodní organizace (WTO), čímž se stal i regionálním centrem obchodu s Čínou.

Související

Více souvisejících

kyrgyzstán Čína

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy