Prezidentské volby na Srí Lance vyhrál Radžapaksa, ukončil vleklou občanskou válku

Prezidentské volby na Srí Lance vyhrál ziskem 52,25 procenta hlasů Gotabaja Radžapaksa, bývalý ministr obrany z dob války s tamilskými povstalci. Podle agentury Reuters to dnes oficiálně oznámila centrální volební komise. Hlavní soupeř 70letého Radžapaksy, současný 52letý ministr bytové výstavby Sadžith Premadasa, uznal svoji porážku už dříve po oznámení předběžných výsledků a vítězi blahopřál. Premadasu podle volební komise podpořilo 41,99 procenta hlasujících.

Přidejte svůj názor

Srí Lanka
doporučujeme

Voliči vybírali ze 35 kandidátů. Šance obou favoritů, Radžapaksy a Premadasy, byly těsně před sobotním hlasováním prakticky vyrovnané. Nynější prezident Maithripala Sirisena, který je ve funkci od roku 2015, o znovuzvolení neusiloval.

Do čela země se tak opět dostává klan Radžapaksů. Ten si v minulosti získal přízeň většinového sinhálského obyvatelstva Srí Lanky tím, že se mu podařilo potlačit hnutí tamilských separatistů a po čtvrt století ukončit občanskou válku se 100.000 mrtvými. Tažení ale poznamenaly vraždy a zmizení menšinových Tamilů, kritiků režimu i novinářů.

Gotabaja je mladší bratr Mahindy Radžapaksy, který zastával prezidentský úřad v letech 2005 až 2015. Za jeho vlády v roce 2009 skončila občanská válka, v jejíchž závěrečných fázích zahynulo nejméně 40.000 tamilských civilistů, které údajně pozabíjeli vládní vojáci. Ministrem obrany byl tehdy právě Gotabaja Radžapaksa. Ten je také obviňován, že velel "komandům smrti", která zajala desítky Tamilů, politických oponentů, novinářů a dalších lidí, jejichž těla se později našla pohozená u silnic.

Podporu Radžapaksů a jejich sinhálského nacionalismu mezi voliči obnovily letošní velikonoční teroristické útoky na hotely a kostely. Islamisté při nich zabili přes 250 lidí.

Západní země i sousední Indii rovněž znepokojuje, že za vlády Mahindy Radžapaksy se Srí Lanka přiklonila k Číně, která chránila na mezinárodní scéně Srí Lanku před kritikou ohledně porušování lidských práv a také Srí Lance půjčila či poskytla miliardy dolarů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesné. Ženu prodali do Číny, domů se vrátila na pokraji smrti

15.12.2019 18:38 Aktualizováno Samíju Davídovou prodala její rodina jako nevěstu do Číny, tam ale strávila pouhé dva měsíce. Když…

Velmi silné zemětřesení zasáhlo Filipíny. Řítily se domy, zahynula malá…

15.12.2019 11:04 Aktualizováno Filipínský ostrov Mindanao dnes postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba…

Počet obětí erupce novozélandské sopky vzrostl, pět turistů je v kritickém…

15.12.2019 09:11 V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na…

Padne správkyně Hongkongu? Číně dochází trpělivost, varují analytici

14.12.2019 12:44 Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes přijela na čtyřdenní oficiální návštěvu Číny. Je to její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama