Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový arzenál, není řešena jiná hrozba pro jihokorejskou bezpečnost, konstatuje Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest za ni označuje zběhy z KLDR, kteří se rozhodnou pro návrat do vlasti.

Až stovka zběhů-navrátilců

Velení jihokorejské armády nedávno oznámilo, že čtyřiadvacetiletý muž, identifikovaný pouze příjmením Kim, se proplížil odvodňovacím příkopem na ostrově Kanghwado a následně v noci přeplaval skrz demilitarizovanou zónu k severokorejskému břehu, připomíná Episkopos. Dodává, že Kim byl severokorejský zběh, který před třemi lety utekl do Jižní Koreje.

Podrobnější informace se různí, ale média naznačují, že Kim čelil v Jižní Koreji obvinění ze sexuálního napadení a před útěkem do KLDR mu hrozilo zatčení, nastiňuje historik. Podotýká, že hranice na ostrově Kanghwado je zabezpečena několika úrovněmi plotu s ostnatým drátem a nejmodernějším sledovacím kamerovým systémem, ale odvodňovací příkop monitorován a střežen nebyl.     

"Kim je posledním z jedenácti potvrzených severokorejských zběhů-navrátilců, kteří se prošli hrůznou zkušeností překonání demilitarizované zóny, uprchli na více prosperující Jih, jen aby se v následujících letech vrátili do domoviny," pokračuje Episkopos. Dodává, že skutečný počet těchto zběhů-navrátilců je zřejmě mnohem vyšší - jihokorejský akademik Čan-il Ahn listu The Korean Herald sdělil, že se může jednat až o stovku případů.

Severní Korea zpravidla využívá zběhy-navrátilce jako propagandistický nástroj, kterým podporuje režimní tezi, že život v Jižní Koreji je ve srovnání se Severem horší, vysvětluje autor komentáře. Poukazuje, že s Kimem má Pchjongjang zjevně jiné plány, protože severokorejská státní tisková agentura jej označila za prvního nakaženého nemocí covid-19 na území KLDR.

Zřejmě se jedná o pokus svalit přítomnost koronaviru v Severní Koreji na zahraničí, vysvětluje Episkopos. Zdůrazňuje, že podle jihokorejských úřadů ale Kim nemoc diagnostikovanou neměl, ani se nenacházel na seznamu kontaktů nakažených.

Příležitost pro tajné služby

Sílící fenomén návratu zběhů přináší podle historika mnoho bezpečnostních problémů. Jihokorejský velitel, který měl na starost monitoring demilitarizované zóny, byl sice po Kimově útěku suspendován, ale to, jak relativně snadno lze proniknout skrze jihokorejskou stranu demilitarizované zóny, naznačuje systémový nedostatek, který musí Soul vyřešit, uvádí Episkopos.  

"Současný problém dále podtrhuje to, že jihokorejské úřady se údajně od Kimově útěku nedozvěděly, dokud jej neoznámila severokorejská státní média," píše autor komentáře. Incident tak podle něj oživuje obavy, že Pchjongjang využívá zjevné propustnosti demilitarizované zóny a na jihokorejské území vysílá agenty, kteří tam provádějí širokou škálu tajných operací.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je sice mimořádně těžké určit, kolik zběhů-navrátilců mělo vazby na severokorejskou rozvědku, přiznává Episkopos. Za jisté ale považuje, že jakýkoliv návrat severokorejského zběha je v KLDR pečlivě rozebírán, protože takový člověk může mít potenciálně tajné či citlivé informace o procesu přijímání zběhů v Jižní Koreji, případně dalších aspektech jihokorejského postupu.

Vzestup útěků zpět do KLDR také ukazuje větší problém, kterým se absence jakéhokoliv jihokorejského systému pro sledování severokorejských zběhů, uvádí historik. Poukazuje, že na tisíc z nich "zmizelo", když odešli do zahraničí a neuvedli adresu, přičemž se ukázalo, že část z nich se přes Čínu vrátila do Severní Koreje.

Jihokorejský zbrojní průmysl vynakládá ohromné úsilí při budování protiraketové obrany, konstrukci vlastních bojových letounů a vývoji další sofistikované vojenské techniky, která má KLDR odradit od případného útoku, konstatuje Episkopos. Dodává, že rostoucí počet útěků do Severní Koreji ale naznačuje, že nyní je třeba zapracovat na sledování a zabezpečení demilitarizované zóny.  

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy