Problém nepředstavují pouze Kimovy rakety, míní historik

NÁZOR - Zatímco se Jižní Korea zabývá reakcí na stále sofistikovanější severokorejský raketový arzenál, není řešena jiná hrozba pro jihokorejskou bezpečnost, konstatuje Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest za ni označuje zběhy z KLDR, kteří se rozhodnou pro návrat do vlasti.

Severokorejský voják, který nechtěl být focen.
doporučujeme

Až stovka zběhů-navrátilců

Velení jihokorejské armády nedávno oznámilo, že čtyřiadvacetiletý muž, identifikovaný pouze příjmením Kim, se proplížil odvodňovacím příkopem na ostrově Kanghwado a následně v noci přeplaval skrz demilitarizovanou zónu k severokorejskému břehu, připomíná Episkopos. Dodává, že Kim byl severokorejský zběh, který před třemi lety utekl do Jižní Koreje.

Podrobnější informace se různí, ale média naznačují, že Kim čelil v Jižní Koreji obvinění ze sexuálního napadení a před útěkem do KLDR mu hrozilo zatčení, nastiňuje historik. Podotýká, že hranice na ostrově Kanghwado je zabezpečena několika úrovněmi plotu s ostnatým drátem a nejmodernějším sledovacím kamerovým systémem, ale odvodňovací příkop monitorován a střežen nebyl.     

"Kim je posledním z jedenácti potvrzených severokorejských zběhů-navrátilců, kteří se prošli hrůznou zkušeností překonání demilitarizované zóny, uprchli na více prosperující Jih, jen aby se v následujících letech vrátili do domoviny," pokračuje Episkopos. Dodává, že skutečný počet těchto zběhů-navrátilců je zřejmě mnohem vyšší - jihokorejský akademik Čan-il Ahn listu The Korean Herald sdělil, že se může jednat až o stovku případů.

Severní Korea zpravidla využívá zběhy-navrátilce jako propagandistický nástroj, kterým podporuje režimní tezi, že život v Jižní Koreji je ve srovnání se Severem horší, vysvětluje autor komentáře. Poukazuje, že s Kimem má Pchjongjang zjevně jiné plány, protože severokorejská státní tisková agentura jej označila za prvního nakaženého nemocí covid-19 na území KLDR.

Zřejmě se jedná o pokus svalit přítomnost koronaviru v Severní Koreji na zahraničí, vysvětluje Episkopos. Zdůrazňuje, že podle jihokorejských úřadů ale Kim nemoc diagnostikovanou neměl, ani se nenacházel na seznamu kontaktů nakažených.

Příležitost pro tajné služby

Sílící fenomén návratu zběhů přináší podle historika mnoho bezpečnostních problémů. Jihokorejský velitel, který měl na starost monitoring demilitarizované zóny, byl sice po Kimově útěku suspendován, ale to, jak relativně snadno lze proniknout skrze jihokorejskou stranu demilitarizované zóny, naznačuje systémový nedostatek, který musí Soul vyřešit, uvádí Episkopos.  

"Současný problém dále podtrhuje to, že jihokorejské úřady se údajně od Kimově útěku nedozvěděly, dokud jej neoznámila severokorejská státní média," píše autor komentáře. Incident tak podle něj oživuje obavy, že Pchjongjang využívá zjevné propustnosti demilitarizované zóny a na jihokorejské území vysílá agenty, kteří tam provádějí širokou škálu tajných operací.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Je sice mimořádně těžké určit, kolik zběhů-navrátilců mělo vazby na severokorejskou rozvědku, přiznává Episkopos. Za jisté ale považuje, že jakýkoliv návrat severokorejského zběha je v KLDR pečlivě rozebírán, protože takový člověk může mít potenciálně tajné či citlivé informace o procesu přijímání zběhů v Jižní Koreji, případně dalších aspektech jihokorejského postupu.

Vzestup útěků zpět do KLDR také ukazuje větší problém, kterým se absence jakéhokoliv jihokorejského systému pro sledování severokorejských zběhů, uvádí historik. Poukazuje, že na tisíc z nich "zmizelo", když odešli do zahraničí a neuvedli adresu, přičemž se ukázalo, že část z nich se přes Čínu vrátila do Severní Koreje.

Jihokorejský zbrojní průmysl vynakládá ohromné úsilí při budování protiraketové obrany, konstrukci vlastních bojových letounů a vývoji další sofistikované vojenské techniky, která má KLDR odradit od případného útoku, konstatuje Episkopos. Dodává, že rostoucí počet útěků do Severní Koreji ale naznačuje, že nyní je třeba zapracovat na sledování a zabezpečení demilitarizované zóny.  

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie hlásí přes 96.000 nových případů koronaviru

18.09.2020 08:22 V uplynulých 24 hodinách v Indii přibylo 96.424 nových případů nákazy koronavirem, čímž tam celkový…

Čína se podle americké diplomacie chová po světě jako násilník

17.09.2020 17:45 Čína se v poslední době po celém světě nechová jako zodpovědný globální aktér, ale spíše jako…

Čína protestuje proti cestě vládního činitele USA na Tchaj-wan

17.09.2020 13:22 Čína podala oficiální protest proti cestě náměstka amerického ministra obchodu Keitha Kracha, který…

Indie má znovu rekordní nárůst případů koronavirové infekce

17.09.2020 08:22 V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama