Dosáhli v Indii kolektivní imunity proti covidu? Odborníci se neshodnou

Teorie kolektivní imunity mluví o situaci, kdy je vůči nemoci imunní tolik lidí, že se nákaza nemůže šířit dál. Je velmi přitažlivá, protože teoreticky by mohla poskytnout určitou ochranu v případě epidemie covidu-19. Vědci ale stále nevědí, jak jsou protilátky silné anebo jak dlouho vydrží v organismu kolovat.

Indie, ilustrační foto

Dharáví je největší slum v celé Asii a nachází se v indické Bombaji, neoficiálně zde žije zhruba jeden milión obyvatel na dvou kilometrech čtverečních. Nenachází se zde tekoucí voda či kanalizace a jedna toaleta připadá na 1500 obyvatel. Z těchto důvodů v současné době celosvětové pandemie nelze dodržovat hygienická opatření a ani sociální distancování. Minulý měsíc učinili vědci překvapivý objev. Odebrali vzorky krve téměř 7000 obyvatel slumu a zjistili, že 57 % z nich obsahovalo vytvořené protilátky na covid-19.

Je možné, aby obyvatelé slumu mohli mít největší úroveň kolektivní imunity na světě? Odborníci se v názoru rozcházejí. Předseda Vědeckého výboru indického národního epidemiologického ústavu Jayaprakash Muliyil se domnívá, že obyvatelé bombajských slumů kolektivní imunity již dosáhli. „Pokud lidé v Bombaji chtějí zabránit nákaze, měli by se do slumu vydat,“ míní Muliyil.

Většina odborníků ale nesouhlasí. Například odborník na infekční choroby Om Shrivastav uvedl, že je ještě příliš brzy na to, aby byla vydávána prohlášení o kolektivní imunitě, protože je to pouze osm měsíců od začátku celosvětové pandemie.

Epidemiolog David Dowdy se zase domnívá, že mnoho testů mohlo vykazovat falešné pozitivní výsledky. Indické ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že kolektivní imunita není cílem, protože to znamená velké riziko počtu obětí. Jen v pondělí v Bombaji zemřelo téměř 7 000 lidí, uvádí CNN.

Velká Británie myšlenku kolektivní imunity zpočátku pandemie také protěžovala. Rychle ji však opustila, protože tento přístup způsobil přetížení zdravotního systému a vysokou úmrtnost. Velká Británie má v současné době podle údajů Univerzity Johna Hopkinse nejvyšší úmrtnost na 100 000 obyvatel z nejvíce zasažených dvaceti zemí. Úmrtnost se pohybuje kolem 70 úmrtí na 100 000 obyvatel. Pro srovnání v USA se číslo pohybuje kolem 52 úmrtí. I z tohoto důvodu většina zemí zvolila jinou strategii.

„Kolektivní imunita v zemi, kde je velká populace jako například v Indii, nemůže být strategickou volbou už jen kvůli nákladům,“ uvedl úředník indického ministerstva zdravotnictví Rajesh Bhushan.

Dowdy se domnívá, že kolektivní imunita není nástroj k vyřešení celosvětové pandemie. „Neznamená to, že nemoc zmizí,“ řekl. Vysvětluje, že trvanlivost kolektivní imunity závisí na tom, kolik lidí bez imunity se pohybuje v oblasti, protože pokud je počet lidí bez imunity vyšší, znamenalo by to, že by se virus začal znovu nekontrolovatelně šířit.

Například lidé ve slumu budou pravděpodobně přicházet a odcházet, což by mělo vliv na to, jak dlouho kolektivní imunita vydrží, pokud vůbec existuje. „Domnívám se, že tato nemoc tu s námi ještě chvíli bude, ale nemyslím si, že nadále bude způsobovat tak vysokou úmrtnost, jako je tomu nyní,“ poznamenal Dowdy.

Ruský Šachmat nedokáže účinně konkurovat americké F-35, tvrdí muž z…

30.07.2021 00:01 NÁZOR - Nový ruský bojový letoun páté generace obtížně zjistitelný radarem, Suchoj Šachmat, je…

Japonské Tokio zaznamenalo rekordní počet nakažených covidem-19

29.07.2021 12:38 Aktualizováno Už třetí den po sobě zaznamenalo japonské Tokio, které nyní hostí letní olympijské hry, rekordní…

Barma naočkovala proti covidu stovky vězňů, zatímco stoupá počet nakažených

29.07.2021 09:16 Hlavní barmská věznice Insein v Rangúnu nechala naočkovat 600 vězňů proti covidu-19, zatímco se…

V Thajsku rekordně roste počet nakažených

29.07.2021 07:55 Rekordní počet nakažených za posledních 24 hodin zaznamenalo Thajsko. Celková bilance stoupla o 17…

Počet nově nakažených v olympijském Tokiu poprvé překonal 3000 za den

28.07.2021 12:45 Aktualizováno Počet nových případů nákazy covidem-19 v japonském Tokiu poprvé překročil 3000 za den. Japonské…

Čína staví desítky nových sil pro jaderné rakety

28.07.2021 08:51 V odlehlé poušti téměř 2000 kilometrů západně od Pekingu buduje čínská vláda nové zařízení, které…

Nejméně 18 mrtvých si v Indii vyžádala srážka nákladního vozu s autobusem

28.07.2021 08:26 Nejméně 18 mrtvých a deset zraněných si dnes vyžádala dopravní nehoda v severoindickém státě…

Australské Sydney prodloužilo o měsíc koronavirovou uzávěru

28.07.2021 07:47 Australské úřady o další měsíc prodloužily uzávěru největšího města Sydney, kterému se navzdory…

Jižní Korea a KLDR znovu obnovily přerušené "horké linky"

27.07.2021 11:40 Soul a Pchjongjang obnovily "horké linky", přerušené před rokem. Oznámily to dnes tiskové agentury…

Tchajwanská prezidentka ocenila český dar vakcín své zemi

27.07.2021 08:10 Tchaj-wan a Česká republika jsou nejenom partneři v otázkách demokracie a svobody, ale jsou také…

Související:

Právě se děje