Dosáhli v Indii kolektivní imunity proti covidu? Odborníci se neshodnou

Teorie kolektivní imunity mluví o situaci, kdy je vůči nemoci imunní tolik lidí, že se nákaza nemůže šířit dál. Je velmi přitažlivá, protože teoreticky by mohla poskytnout určitou ochranu v případě epidemie covidu-19. Vědci ale stále nevědí, jak jsou protilátky silné anebo jak dlouho vydrží v organismu kolovat.

Dharáví je největší slum v celé Asii a nachází se v indické Bombaji, neoficiálně zde žije zhruba jeden milión obyvatel na dvou kilometrech čtverečních. Nenachází se zde tekoucí voda či kanalizace a jedna toaleta připadá na 1500 obyvatel. Z těchto důvodů v současné době celosvětové pandemie nelze dodržovat hygienická opatření a ani sociální distancování. Minulý měsíc učinili vědci překvapivý objev. Odebrali vzorky krve téměř 7000 obyvatel slumu a zjistili, že 57 % z nich obsahovalo vytvořené protilátky na covid-19.

Je možné, aby obyvatelé slumu mohli mít největší úroveň kolektivní imunity na světě? Odborníci se v názoru rozcházejí. Předseda Vědeckého výboru indického národního epidemiologického ústavu Jayaprakash Muliyil se domnívá, že obyvatelé bombajských slumů kolektivní imunity již dosáhli. „Pokud lidé v Bombaji chtějí zabránit nákaze, měli by se do slumu vydat,“ míní Muliyil.

Většina odborníků ale nesouhlasí. Například odborník na infekční choroby Om Shrivastav uvedl, že je ještě příliš brzy na to, aby byla vydávána prohlášení o kolektivní imunitě, protože je to pouze osm měsíců od začátku celosvětové pandemie.

Epidemiolog David Dowdy se zase domnívá, že mnoho testů mohlo vykazovat falešné pozitivní výsledky. Indické ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že kolektivní imunita není cílem, protože to znamená velké riziko počtu obětí. Jen v pondělí v Bombaji zemřelo téměř 7 000 lidí, uvádí CNN.

Velká Británie myšlenku kolektivní imunity zpočátku pandemie také protěžovala. Rychle ji však opustila, protože tento přístup způsobil přetížení zdravotního systému a vysokou úmrtnost. Velká Británie má v současné době podle údajů Univerzity Johna Hopkinse nejvyšší úmrtnost na 100 000 obyvatel z nejvíce zasažených dvaceti zemí. Úmrtnost se pohybuje kolem 70 úmrtí na 100 000 obyvatel. Pro srovnání v USA se číslo pohybuje kolem 52 úmrtí. I z tohoto důvodu většina zemí zvolila jinou strategii.

„Kolektivní imunita v zemi, kde je velká populace jako například v Indii, nemůže být strategickou volbou už jen kvůli nákladům,“ uvedl úředník indického ministerstva zdravotnictví Rajesh Bhushan.

Dowdy se domnívá, že kolektivní imunita není nástroj k vyřešení celosvětové pandemie. „Neznamená to, že nemoc zmizí,“ řekl. Vysvětluje, že trvanlivost kolektivní imunity závisí na tom, kolik lidí bez imunity se pohybuje v oblasti, protože pokud je počet lidí bez imunity vyšší, znamenalo by to, že by se virus začal znovu nekontrolovatelně šířit.

Například lidé ve slumu budou pravděpodobně přicházet a odcházet, což by mělo vliv na to, jak dlouho kolektivní imunita vydrží, pokud vůbec existuje. „Domnívám se, že tato nemoc tu s námi ještě chvíli bude, ale nemyslím si, že nadále bude způsobovat tak vysokou úmrtnost, jako je tomu nyní,“ poznamenal Dowdy.

Související

Více souvisejících

Indie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy