Protirežimní protest v Barmě pokračuje, demonstranti mění taktiku

V Barmě pokračují protesty proti únorovému vojenskému puči. Policie proti demonstrantům používá gumové projektily, jeden člověk dnes při nepokojích zemřel. Odpůrci vojenské junty změnili taktiku, těsně před příchodem bezpečnostních sil se rychle rozptýlí a sejdou se později na jiném místě, popisuje agentura Reuters.

V Barmě pokračují protesty proti převratu. (20.3.2021)
doporučujeme

K demonstracím se přidaly stávky lékařů, učitelů nebo pracovníků na železnici. Demonstrací se ale účastní stále méně lidí, obávají se násilí ze strany vojáků. Od převratu 1. února už při střetech s pořádkovými silami zemřelo na 240 lidí, stovky jsou po zatčení pohřešovány, píše AFP. Ve druhém největším městě Mandalaj platí stanné právo, v ulicích jsou barikády a část z pěti milionů obyvatel se bojí vycházet do ulic.

V Mandalaji dnes zastánci demokratického režimu svržené barmské političky Do Aun Schan Su Ťij pochodovali městem s transparenty zobrazujícími páva, symbol politické strany Su Ťij. Jinde lidé pálili kopie ústavy sepsané v roce 2008 během předchozího vojenského režimu, která dala armádě bezprecedentní moc, píše AFP.

Thajská média informovala, že armáda poslala 700 pytlů rýže barmským jednotkám, které působí poblíž hranice s Thajskem. Vedení thajské armády rozhodně odmítlo, že by podporovala barmské vojsko a všechny potraviny, které putují do Barmy, jsou podle thajské armády předmětem standardního mezinárodního obchodu, uvádí Reuters. Ten je však od převratu velmi výrazně omezen.

Barmský vojenský převrat odsoudilo mnoho západních zemí i mezinárodních organizací, Thajsko by si podporou barmské armády zajistilo mezinárodní odsouzení a obtíže, píší agentury.

Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách, v nichž jasně zvítězila Národní liga pro demokracii (NLD) vedená Su Ťij.

Témata: barma | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama