Je severokorejský diktátor v kómatu a řídí zemi jeho sestra? Změny v KLDR opět zmátly svět

Světem se šíří spekulace, že je severokorejský vůdce Kim Čong-un vážně nemocný, a že v čele země už možná fakticky stojí jeho sestra Kim Jo-čong. Zdá se ale, že došlo pouze k personálním změnám v nejužším vedení strany.

Kim Jo-čong  (sestra diktátora)

Když už se zdálo, že se smršť různých informací o odstavení vůdce KLDR Kim Čong-una z důvodu jeho špatného zdravotního stavu přehnala, minulý týden se na různých zpravodajských webech začala šířit další teorie, a to že je severokorejský diktátor v kómatu, a že část jeho pravomocí momentálně vykonává jeho sestra Kim Čo-jong. Tvrdí to server nknews.org

Vše odstartovala uniklá informace z 20. srpna, kdy média tvrdila, že jihokorejská národní zpravodajská služba (South Korean National Intelligence Service - NIS) je přesvědčená, že Kim Čong-un převedl své pravomoci na svou sestru a další významné úředníky. Neuvedla však zdroj. I tak se ale tato zpráva stihla rozšířit v mediálním prostoru. 

Ve stejném okamžiku poradce bývalého jihokorejského prezidenta Kim Dae-džunga napsal na Facebooku, že je lídr KLDR od začátku dubna v kómatu, a že všechny jeho státní projevy byly pouze zfalšovány sevekorejskými úřady. Proto se také začalo spekulovat, zda tomu tak skutečně není, a zda nestojí v čele komunistického režimu žena Kimova sestra Kim Jo-čong. Ta se ale paradoxně nezúčastnila dvou klíčových setkání významných funkcionářů Korejské strany práce, což spíše svědčí o opaku.

Je to pravda, nebo to není pravda?

20. srpna řekl poslanec Národního shromáždění Korejské republiky a člen tamního zpravodajského výboru Ha Tae-keung novinářům, že sevekorejský diktátor Kim Čong-un částečně delegoval svou pravomoc na sestru Kim Jo-čong, a to především kvůli psychickému vyčerpání.

O několik hodin později tiskový mluvčí NIS sdělil reportérům, že bylo skutečně potvrzena delegaci více pravomocí ve srovnání s dřívějškem, a že je Kim Jo-čong de facto druhou vůdkyní Severní Koreje. Podle stanoviska odborníků to ale v podstatě nic nepotvrzuje. Rozhodně ne to, že by Kim Čong-un ztrácel moc nebo byl vážně nemocný.

Jednou z variant je, že špionážní agentura prostě pouze konstatovala nedávné personální změny v severokorejském vedení, kdy se například Kim Jo-čong nechala pouze slyšet, že na ní bratr převedl kompetenci rozhodovat o záležitostech Jižní Koreje, a kdy došlo k obměně členů prezidia politbyra, tedy nejužšího vedení Korejské strany práce.

"Nezaznamenal jsem žádné výrazné rozdíly v přijímání rozhodnutí v Severní Korei," informoval Martin Weiser, nezávislý expert na politiku KLDR. "Kim Čong-un například bude moct i nadále vetovat veškerá rozhodnutí a být i nadále pravidelně informován, jak pracují ostatní úředníci," dodal.

"Spíše to vypadá na normalizaci stranických záležitostí, kdy má prezidium pět členů, pod něž spadají všechny čtyři strategické orgány - kabinet, armáda, strana a předsednictví Nejvyššího lidového shromáždění," uzavřel odborník.

Stejného názoru je i Sang-sin Lee, vědec z Korejského institutu národního sjednocení (Korean Institute National Unification - KINU). Tvrzení NIS a Ha Tae-keunga označil za přehnané a spíše chtěné než reálné. Severokorejský vůdce dle jeho slov pouze usiluje o jakousi rovnováhu v politickém uspořádání země než o předání moci.

Australský stát Viktorie zasáhlo silné zemětřesení. Hrozí cunami?

22.09.2021 04:15 Australský stát Viktorie dnes ráno zasáhlo silné zemětřesení. Podle australské geologické služby…

Indie hlásí 26.000 nových případů koronaviru

21.09.2021 07:52 V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26.000 nových případů koronaviru a na covid-19…

NÁZOR: Horký podzim? Profesor naznačil, co chystá Severní Korea

21.09.2021 00:01 Odpálením dvou raket dlouhého doletu Severní Korea ukazuje, že není nepředvídatelný, izolovaný stát…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

Související:

Právě se děje

reklama