Spolupráce Číny a Evropy při ochraně klimatu je klíčová, burcuje Macron

Spolupráce Číny a evropských států při snižování emisí, které přispívají k oteplování klimatu, bude v nadcházejícím období klíčová. Při své návštěvě v Číně to dnes prohlásil francouzský prezident Emmanuel Macron. Vyjádřil se tak den poté, co Spojené státy oficiálně informovaly OSN, že zahájily proces odstoupení od pařížské klimatické dohody z roku 2015. USA jsou první zemí, která od smlouvy odstupuje.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Pokud chceme plnit pařížskou dohodu, budeme muset příští rok dále rozšířit své závazky ke snížení emisí a budeme muset potvrdit nové závazky pro období do roku 2030 a do roku 2050," uvedl Macron ve svém projevu na veletrhu v Šanghaji, který zahájil čínský prezident Si Ťin-pching. "Spolupráce mezi Čínou a Evropskou unií je v tomto ohledu rozhodující," dodal francouzský prezident.

Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade udržet ve srovnání s předindustriálním obdobím zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn. Signatáři dohody se zavázali, že proto dále výrazně omezí ve svých zemích exhalace, především oxidu uhličitého.

Evropská unie chce snížit emise do roku 2030 o 40 procent z úrovně roku 1990. Spojené státy se v pařížské dohodě zavázaly snížit emise oxidu uhlíku do roku 2025 o 26 až 28 procent ve srovnání s úrovní v roce 2005. Podle Trumpa ale dohoda schválená vládou jeho předchůdce Baracka Obamy poškozuje americkou ekonomiku, zrušila by pracovní místa a stála by Američany biliony dolarů. Trump rovněž poukazuje na to, že USA by kvůli dohodě platily nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím, jakou jsou například Čína či Indie.

Čína, která patří se Spojenými státy k největším znečišťovatelům ovzduší na světě, má závazky výrazně nižší. Peking slíbil dosáhnout nejpozději kolem roku 2030 nejvyššího stupně svých emisí. Rovněž pak se zavázal, že do roku 2020 zvýší podíl elektřiny z nefosilních elektráren na 15 procent, do roku 2030 následně na 20 procent.

Na středu je plánována oficiální schůzka čínského a francouzského prezidenta v Pekingu. "Zítra (ve středu) bude podepsán text, který obsahuje odstavec o neodvolatelnosti pařížské dohody," řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel francouzského prezidentského úřadu. "Rozhodnutí USA odstoupit od dohody je politováníhodné a francouzsko-čínská spolupráce týkající se klimatu a biodiverzity je o to potřebnější," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s Afghánistánem? Zemi čekají roky destrukce, obává se vojenský historik

26.11.2020 00:01 NÁZOR - Dne 29. února podepsaly Spojené státy dohodu s Tálibánem, která má přinést mír Afghánistánu…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Novozélandští policisté budou jezdit ve škodovkách, zalíbil se jim model…

25.11.2020 12:32 Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily…

U Chathamských ostrovů uhynulo 97 kulohlavců a tři delfíni

25.11.2020 10:07 U břehů novozélandských Chathamských ostrovů uhynula stovka kulohlavců a delfínů, kteří tam o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama