Správkyně Hongkongu patří k nejlépe placeným politikům. Kvůli sankcím USA má doma "hromady hotovosti"

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v novém televizním rozhovoru prohlásila, že nemá bankovní účet a doma se jí tvoří hromady hotovosti. Je to prý důsledek sankcí, které na ni v létě uvalily Spojené státy. Lamová řekla, že nyní neplatí jinak než bankovkami.

Carrie Lamová
doporučujeme

O výrocích z pátečního rozhovoru informovala BBC, podle níž je šéfka poloautonomní provincie na jihu Číny považována za jednoho z nejlépe placených politiků na světě. Její roční plat podle některých zdrojů činí v přepočtu skoro 15 milionů Kč. Nová vyjádření o jejích osobních financích vyvolala na sociálních sítích spekulace o tom, jakým způsobem Lamová svou mzdu od vlády dostává.

"Mám doma hromady hotovosti, vláda mi mzdu vyplácí v hotovosti, protože nemám bankovní účet," řekla hongkongské televizní stanici HKIBC. Dodala, že hotovost používá "každý den na všechny věci".

"Sedí před vámi správkyně zvláštní administrativní oblasti Hongkong, která nemá přístup k žádným bankovním službám," prohlásila Lamová. Nepříjemnost označila za důsledek sankcí, které v srpnu na ni a dalších deset činitelů z Hongkongu a pevninské Číny uvalilo americké ministerstvo financí. Krok zmrazil veškerý majetek vybraných osob v USA, Američané mají dále zakázáno s nimi obchodovat.

Americká vláda Lamovou a ostatní činitele označila za spolupachatele potlačování svobod ze strany Pekingu. Uvalení sankcí souviselo s přijetím bezpečnostního zákona pro Hongkong, který podle kritiků podkopává autonomii regionu.

Šéfka místní vlády v novém rozhovoru uvedla, že bere jako velkou poctu, že je Spojenými státy "neospravedlnitelně postihována".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama