Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil bouři na indických sociálních sítích. S Trumpovou poznámkou se ztotožnilo mnoho uživatelů internetu, kteří začali upozorňovat na špatnou kvalitu ovzduší především v hlavním městě Dillí a vyzývat k podniknutí kroků, které by vedly k jeho zlepšení. Apelovali také na indického premiéra Naréndru Módího, aby na situaci zareagoval, píše dnes server BBC.

Indie, ilustrační foto
doporučujeme

"Podívejte se na Čínu, jak je nechutně špinavá. Podívejte se na Rusko. Podívejte se na Indii. Vzduch je nechutně špinavý. Odstoupil jsem od pařížské dohody, protože jsme přicházeli o miliardy dolarů a nezacházelo se s námi spravedlivě," řekl ve čtvrtek Trump v debatě se svým rivalem v prezidentských volbách Joem Bidenem. Odkazoval na odstoupení USA od pařížské dohody, která usiluje o udržení nárůstu průměrné globální teploty pod dvěma stupni Celsia.

Mnozí dnes v reakci na Trumpova slova sdíleli na twitteru grafy ze serveru Indexu kvality ovzduší (AQI), podle nichž znečištění v některých částech Dillí dosáhlo kritické úrovně. Dnešní kvalita vzduchu v Dillí a jeho okolí byla dokonce nejhorší za posledních osm měsíců, udává agentura Reuters.

V minulých týdnech dosáhla míra nebezpečných prachových částic PM2,5 ve vzduchu v Dillí průměrných hodnot 180 až 300 mikrogramů na metr krychlový, což je dvanáctkrát vyšší hodnota, než Světová zdravotnická organizace udává jako bezpečnou.

Spisovatelka Kiran Manralová věc na twitteru okomentovala slovy: "Místo toho, abychom se uráželi a byli z toho smutní, nemůžeme to jednoduše pojmout jako výzvu, vyčistit okolní vzduch a zlepšit naše prostředí? Aby si již nikdo nedovolil něco podobného zopakovat."

Kvalita ovzduší v několika městech v severní části Indie je špatná především od listopadu do února, kdy farmáři vypalují pole, aby je uvolnili pro nové plodiny. K tomu se přidá znečištění z dopravních prostředků a průmyslu, sváteční ohňostroje i fakt, že v tomto období méně fouká, a tyto faktory vytvoří něco, čemu lékaři říkají "smrtelný koktejl jedovatých plynů". Přestože kvalita vzduchu v Indii dosahuje rok od roku horších hodnot, nebylo zatím podniknuto mnoho pro to, aby se situace zlepšila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s Afghánistánem? Zemi čekají roky destrukce, obává se vojenský historik

26.11.2020 00:01 NÁZOR - Dne 29. února podepsaly Spojené státy dohodu s Tálibánem, která má přinést mír Afghánistánu…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Novozélandští policisté budou jezdit ve škodovkách, zalíbil se jim model…

25.11.2020 12:32 Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily…

U Chathamských ostrovů uhynulo 97 kulohlavců a tři delfíni

25.11.2020 10:07 U břehů novozélandských Chathamských ostrovů uhynula stovka kulohlavců a delfínů, kteří tam o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama