Velká Británie odsoudila údajné týrání Ujgurů v Číně

Britský ministr zahraničí Dominic Raab dnes odsoudil mučení, nucenou práci a sterilizaci, kterým podle něj ve velkém rozsahu čelí menšina muslimských Ujgurů na západě Číny. Čínský ministr zahraničí se proti obviněním týkajícím se porušování práv Ujgurů důrazně ohradil. Napsala o tom agentura Reuters.

Dominic Raab
doporučujeme

Organizace pro lidská práva tvrdí, že čínské úřady v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion Ujgurů. Peking tábory označuje za střediska odborného vzdělávání a tvrdí, že slouží k boji s extremismem.

"Situace v Sin-ťiangu je nepřijatelná," řekl Raab ve svém předem nahraném projevu k účastníkům dnešní konference Rady OSN pro lidská práva (UNHCR) v Ženevě. "Popsané týrání, které zahrnuje mučení, nucenou práci a nucenou sterilizaci žen, je extrémní a rozsáhlé. Děje se v průmyslovém měřítku," zdůraznil Raab. Šéf britské diplomacie vyzval, aby vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové nebo jinému nezávislému odborníkovi byl bezodkladně udělen do Sin-ťiangu neomezený přístup a aby Rada přijala v tomto ohledu rozhodnutí.

Raab také sdělil, že bezpečností zákon, který Peking v létě loňského roku prosadil v Hongkongu, bývalé britské kolonii, omezuje svobodu, a vyzval ke konání spravedlivých a svobodných parlamentních voleb v této zvláštní administrativní oblasti pod čínskou správou.

Stejnou kritiku vůči Pekingu dnes vyjádřil také německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Všeobecná deklarace lidských práv, k níž se hlásíme, má jednoznačné vyznění, pokud jde o svévolné zadržování etnických menšin, jako Ujgurů v Sin-ťiangu, nebo tvrdé zasahování Číny proti svobodě v Hongkongu," citovala Maase agentura DPA.

Zásahy čínských úřadů proti etnické menšině Ujgurů v posledních měsících silně kritizovaly také USA a označily je za genocidu.

Čínský ministr zahraničí Wang I ve svém vystoupení na konferenci v Ženevě obvinění důrazně odmítl a uvedl, že Ujgurové podle něj v Sin-ťiangu mají svobodu vyznání a jiná základní práva. Wang I zdůraznil, že v Sin-ťiangu je 24.000 mešit, a uvedl, že nedochází ke genocidě, nucené práci nebo potlačování náboženských svobod. "Dveře Sin-ťiangu jsou otevřené (...) a Čína zve vysokou komisařku pro lidská práva k návštěvě," řekl Wang I k případné cestě Bacheletové do západočínského regionu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Japonsku loni poprvé po letech klesl počet úmrtí

24.02.2021 15:13 Počet úmrtí v Japonsku loni poprvé po více než deseti letech klesl, jedním z důvodů jsou patrně i…

Facebook v Austrálii po dohodě s vládou odblokuje zpravodajství

23.02.2021 13:53 Aktualizováno Americká technologická společnost Facebook znovu umožní uživatelům v Austrálii sdílení a prohlížení…

Nastal čas zahájit konfrontaci s tyrany a bránit demokracii, zní z…

23.02.2021 00:01 NÁZOR - Americký prezident Joe Biden slíbil posunout demokracii do popředí zahraniční politiky…

OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

22.02.2021 10:00 Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama