Čínu straší případy dýmějového moru. Vesnice je po úmrtí nakaženého v karanténě

Z Číny se do světa rozšířil nový koronavirus, zemi ovšem trápí i jiné závažné choroby. V oblasti Vnitřního Mongolska vláda uzavřela vesnici poté, co její obyvatel zemřel na dýmějový mor.

Dýmějový mor
doporučujeme

Zdravotnická komise města Pao-tchou uvedla na svých webových stránkách, že pacient, kterému byl ve čtvrtek diagnostikován dýmějový mor, v neděli zemřel. Ve vyjádření zdravotnické komise je řečeno, že příčinou bylo selhání oběhového systému, ale ve zprávě není uvedeno jak nebo kde se pacient nakazil.

Všichni obyvatelé vesnice Suji Xincun byli testováni, i když žádný nejevil příznaky onemocnění. V karanténě se nachází 35 lidí, kteří přišli s nakaženým do kontaktu. Testy však byly ve všech případech negativní.

Tamní úřady přesto vyhlásily varování 3. stupně, druhé nejnižší na čtyřbodové škále, vesnici uzavřely a nařídily dezinfekci obydlí. V květnu 2019 zemřeli na mor dva lidé v Mongolsku poté, co snědli syrové sviště. Minulý měsíc byl mor detekován u dvou bratrů, co také snědli syrové sviště, ti ale nákaze nepodlehli.

Nemoc se šíří prostřednictvím hlodavců a je vysoce nakažlivá. Během středověku zabila více než 50 miliónů lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se morem infikuje až 2000 lidí ročně, což je podle CNN jen velice skromný odhad, který pravděpodobně nezohledňuje nenahlášené případy.

Údaje z roku 2016 ukazují, že dýmějový mor se vyskytuje po celém světě, zejména v USA, v Brazílii, ale také v Africe, Číně a Indii. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že se každoročně vyskytne několik desítek případů moru. Podle CNN zemřeli v roce 2015 dva lidé v Coloradu, rok předtím bylo detekováno osm případů. WHO zařadila dýmějový mor na seznam znovu se objevujících nemocí.

Zdravotnická komise města Pao-tchou varuje před epidemií a naléhá k přijetí dalších preventivních opatření. Apeluje také na obyvatele zasažené oblasti, aby hlásili jakékoliv podezření, že se u nich objevily příznaky, jako je kašel nebo horečka, a aby se vyhýbali kontaktu s volně žijícími zvířaty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při požáru v budově Huawei na jihu Číny zemřeli tři lidé

25.09.2020 20:48 Tři mrtví byli dnes nalezeni po požáru ve velkoměstě Tung-kuan na jihu Číny. Oheň vypukl v zařízení…

Nezvěstný čínský aktivista se po sedmi měsících zřejmě našel, je pod…

25.09.2020 12:29 Po sedmi měsících byl zřejmě nalezen čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š'. Nezvěstný byl od…

Fridays For Future: Po celém světě se manifestuje za ochranu klimatu,…

25.09.2020 12:18 Tisíce studentů v Austrálii a v řadě asijských zemí se dnes zúčastnily manifestací za ochranu…

Nezvyklé gesto Kim Čong-una. KLDR se omluvila Jižní Koreji za zastřelení…

25.09.2020 08:40 Severokorejský vůdce Kim Čong-un se dnes omluvil Jižní Koreji za incident, při němž severokorejští…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama