Čínu straší případy dýmějového moru. Vesnice je po úmrtí nakaženého v karanténě

Z Číny se do světa rozšířil nový koronavirus, zemi ovšem trápí i jiné závažné choroby. V oblasti Vnitřního Mongolska vláda uzavřela vesnici poté, co její obyvatel zemřel na dýmějový mor.

Zdravotnická komise města Pao-tchou uvedla na svých webových stránkách, že pacient, kterému byl ve čtvrtek diagnostikován dýmějový mor, v neděli zemřel. Ve vyjádření zdravotnické komise je řečeno, že příčinou bylo selhání oběhového systému, ale ve zprávě není uvedeno jak nebo kde se pacient nakazil.

Všichni obyvatelé vesnice Suji Xincun byli testováni, i když žádný nejevil příznaky onemocnění. V karanténě se nachází 35 lidí, kteří přišli s nakaženým do kontaktu. Testy však byly ve všech případech negativní.

Tamní úřady přesto vyhlásily varování 3. stupně, druhé nejnižší na čtyřbodové škále, vesnici uzavřely a nařídily dezinfekci obydlí. V květnu 2019 zemřeli na mor dva lidé v Mongolsku poté, co snědli syrové sviště. Minulý měsíc byl mor detekován u dvou bratrů, co také snědli syrové sviště, ti ale nákaze nepodlehli.

Nemoc se šíří prostřednictvím hlodavců a je vysoce nakažlivá. Během středověku zabila více než 50 miliónů lidí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se morem infikuje až 2000 lidí ročně, což je podle CNN jen velice skromný odhad, který pravděpodobně nezohledňuje nenahlášené případy.

Údaje z roku 2016 ukazují, že dýmějový mor se vyskytuje po celém světě, zejména v USA, v Brazílii, ale také v Africe, Číně a Indii. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že se každoročně vyskytne několik desítek případů moru. Podle CNN zemřeli v roce 2015 dva lidé v Coloradu, rok předtím bylo detekováno osm případů. WHO zařadila dýmějový mor na seznam znovu se objevujících nemocí.

Zdravotnická komise města Pao-tchou varuje před epidemií a naléhá k přijetí dalších preventivních opatření. Apeluje také na obyvatele zasažené oblasti, aby hlásili jakékoliv podezření, že se u nich objevily příznaky, jako je kašel nebo horečka, a aby se vyhýbali kontaktu s volně žijícími zvířaty.

Související

Více souvisejících

Čína WHO (Světová zdravotnická organizace) nemoci mor zdraví

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy