Biden na poslední chvíli zavařil Trumpovi. Zákon o ochraně klimatu schoval

Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) právě dokončila jednu z posledních klimatických směrnic Bidenovy administrativy, která se zaměřuje na omezení úniků metanu – silného skleníkového plynu s výrazným vlivem na změny klimatu. 

Tato nová regulace byla navržena téměř před rokem a je součástí Zákona o snižování inflace, což by mohlo ztížit případné pokusy příští administrativy Donalda Trumpa o její zrušení.

Nové pravidlo ukládá poplatek producentům ropy a zemního plynu s vysokými emisemi za vypouštění metanu nad stanovený limit. To se týká případů, kdy je metan vypouštěn nebo spalován do atmosféry místo jeho zachycování. Tento poplatek bude federální vláda vybírat, dokud firmy neprovedou nezbytné opravy k odstranění úniků.

Součástí této iniciativy jsou i finanční pobídky pro ropné a plynárenské společnosti, aby opravily netěsné potrubí nebo jinou infrastrukturu. Cílem je podpořit firmy, aby efektivněji zachycovaly metan a omezily tak jeho škodlivé dopady na klima. Metan je totiž neviditelný a bez zápachu, ale má více než osmdesátkrát větší oteplovací účinek než oxid uhličitý. Je hlavní složkou zemního plynu, který používáme k vytápění a vaření, a zároveň je jedním z hlavních vedlejších produktů při těžbě ropy a plynu.

Metan má zásadní vliv na globální oteplování. Vědci z mezinárodních organizací dospěli k závěru, že koncentrace metanu v atmosféře je dnes vyšší než kdykoliv za posledních 800 000 let. Podle EPA je metan zodpovědný až za třetinu globálního oteplování, které naše planeta zažila do dnešní doby.

Tato regulace může být pro nadcházející Trumpovu administrativu náročná na zrušení, protože program byl zahrnut do klimatického zákona, který Kongres schválil v roce 2022. Aby se podařilo zákon zrušit, musel by Kongres znovu jednat. I když by to mohlo být možné, pokud by republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů, pravděpodobně by to bylo zdlouhavé a komplikované.

Michael Regan, správce EPA, uvedl, že agentura spolupracuje s průmyslem, státy a komunitami na snižování emisí metanu. Podle jeho slov je snaha směřována k tomu, aby se zemní plyn dostal k zákazníkům jako využitelná palivová energie, místo toho, aby unikal jako škodlivý skleníkový plyn.

EPA odhaduje, že toto opatření by mělo zabránit tomu, aby se do atmosféry uvolnilo až 1,2 milionu metrických tun metanu ročně. To by mělo stejný efekt jako odstranění téměř 8 milionů vozů na benzinový pohon ze silnic po dobu jednoho roku.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Klimatické změny Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy